начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

pomognete

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот oncho » 06 Юни 2006, 14:13

ivan2 написа:Не създавайте на хората неприятности.


ivan2, я си представете следната ситуация:
биологичния баща записан неправилно в акта за раждане умира;
детето е в конфликт или има ненаситни роднини които биха се явили наследници на биологичния баща ако детето не го наследява;
роднините имат интерес да заведат установителен иск по чл. 97, ал. 3, изр. 1 ГПК във връзка с чл. 34, ал.2 от ЗГР - за установяване, че съставения акт за раждане е неистински документ в частта относно сочения в него баща на детето;
презумптивния баща оспорва презумпцията;
биологичния баща вече е починал и неможе да припознае детето;

Кой тогава би имал неприятности ?

Не смятам, че грешката на длъжностното лице трябва да се толерира дори и в случаите когато отговаря на фактическото положение .
oncho
Младши потребител
 
Мнения: 91
Регистриран на: 05 Апр 2006, 16:37

Мнениеот neznaiko » 06 Юни 2006, 16:49

Vaprosa za me ns ie praven.Tova 4e administratsiata e sbarkala neshto -ne sledva da go zamazvame i prikrivame.Osven tova se zaobikalia i zakona.Imam predvid 4e v tozi slu4ai za da se zaobikuli iska za osporvane na bashtinstvo i posledvashto pripoznavane. Az li4no sam na mnenie 4e zakona si e zakon i toi triabav da se spazva.V protiven slu4ai vseki shte si pravi kakvoto si iska.
Osven tova v nashia slu4ai ne bih mogal da kaja 4e greshkata na administratsiata e v rezultat na v saobshtenie za rajdane a ne v rezultat na nedoglejdane.Osven tova kam togavashnia moment ne e imalo NAtsionalna baza danni i dlajnostnoto litse ne e razpolagalo s tazi informatsia
neznaiko
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 21 Фев 2006, 17:49

Мнениеот monteskio » 06 Юли 2006, 23:59

oncho написа:
monteskio написа: От друга страна, както написах по-горе, ако майката и биологичния баща са съгласни, последния може да бъде вписан в акта за раждане, през време на валидно сключен граждански брак.


Уважаеми monteskio, това за което говорите не е възможно.
Както казах и преди, биологичния баща може да бъде вписан в акта за раждане само след като е оборена презумпцията в чл. 31, ал. 1 СК, а тя може да бъде оборена само от майката и съпруга й.
Ако майката има желание биологичния баща да бъде вписан в акта за раждане, то тя трябва да обори презумпцията, след което той трябва да припознае детето.


Колеги,

Повечето от Вас не бяха съгласни с моето становище, че оспорване на установен произход / чрез припознаване/, не може да се иска от съпруг по време на валидно сключен брак. В това разбира се няма нищо лошо. В спора се ражда истината. :)

След известен преглед успях да открия съдебна практика, в подкрепа на позицията ми. Решението е от 1966г. но според мен е относимо към настоящия казус.



Решение № 111 от 12.I.1966 г. по гр. д. № 2865/65 г., II г. о.
Съдебна практика на ВС - гражданска колегия 1966 г.
чл. 97 ГПК
Налице е правен интерес за бащата да води иск за оспорване произхода на роденото през времетраенето на брака и 300 дни след прекратяването му без оглед на това, че като баща на детето на акта за раждане е посочено друго лице.
----------------------------
См. окръжен съд с решение по гр. д. № 395/65 г. е отхвърлил иска, предявен от С. Ш. Т. против Ф. А. Х. за оспорване бащинството на роденото от ответницата на 2.V.1965 г. дете на име М. А. В.
Това решение е обжалвано от ищеца, който поддържа, че е необосновано и постановено при неизяснена фактическа обстановка.
Жалбата е основателна. От фактическа страна по делото е било установено, че страните са били законни съпрузи от 17.VI.1963 г. до 24.VI.1965 г., когато бракът им е бил прекратен. През юли 1964 г. ответницата напуснала ищеца и заживяла на съпружески начала с лицето А. В. От това съжителство се родило на 2.V.1965 г. детето М. А. В., оспорване бащинството на което се иска.
За да отхвърли предявения иск, окръжния съд е приел, че в акта за раждане на детето като негов баща е посочен не ищецът, а лицето А. В., с когото е живяла ответницата. Следователно ищецът нямал правен интерес да води иск за оспорване на нещо, което не съществува, тъй като в акта за раждане като баща е посочен не той а друго лице.
Преди всичко обаче по делото не е било установено въз основа на какво в акта за раждане на детето като негов баща е вписан не законният съпруг на майката по същото време (към 2.V.1965 г.), а трето лице. Обстоятелството, че това трето лице, разпитано като свидетел е заявило, че детето е от него, не означава, че той ги е припознал по установения в закона начин - чл. 67, ал. 1 ЗЛС . Това не се вижда и от представения акт за раждане. В светлината на това, ако бащата е посочен не от самия него, а от майката например, за същия ще съществува възможност да оспори този акт за раждане. Като е приел при тези данни, че за ищеца липсва правен интерес да води иск за оспорване бащинство, съдът е направил необосновани и при непълни доказателства изводи.
На второ място, като е приел, че липсва правен интерес за водене на този иск, съдът е допуснал нарушение на чл. 63 ЗЛС . Според него предполага се до доказване на противното, че съпругът на майката е баща на детето, родено през траенето на брака или не по-късно от 300 дни след прекратяването му. В случая детето, родено на 2.V.1965 г. е родено през времесъществуването на брака между ищеца и ответниците, който е прекратен едва през юни 1965 г. Следователно презумпцията на чл. 63 ЗЛС по отношение на бащата-ищец съществува. Тя не е оспорвана от това, че в акта за раждането като баща е посочено друго лице, защото липсват данни това друго лице - А. В. да е припознало детето с писмен акт по реда на чл. 67, ал. 1 ЗЛС . Това от своя страна също създава правен интерес за ищеца да иска оспорване бащинството на детето, което за него се презумира поради това, че по време на неговото раждане той е бил законният съпруг на ответницата.


УСПЕХ !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1637
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот portokal » 15 Фев 2007, 15:44

Монтескьо, това решение го разбирам в смисъл, че съпругът има интерес да оспори собственото си бащинство като съпруг, независимо, че по погрешка не фигурира в акта за раждане.

Тази тема съм я пропуснала (сега попаднах на линк към нея), но в други теми съм казвала мнението си. За мен начинът за "премахване" на неправилно вписаното трето лице от акта за раждане е иск по чл. 97 от ГПК: оспорване на акта за раждане като документ. Той е неверен документ - от гледна точка на закона неверен, "биологически" може и да е верен.

И защо се карате на Незнайко така? :oops: По-добре е да се изчистят сега нещата, вместо да се дозабатачват.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот krem_karamel » 17 Фев 2007, 22:07

monteskio написа:
oncho написа:
monteskio написа:Достатъчно примери дадох преди това, като доказателство за твърдението ми. :)


Посочете основанието на което биологичния баща да бъде вписан в акта за раждане без да е оборил презумпцията.
И аз мога да Ви дам пример със съществуващ нотариален акт, но същия да е нищожен.



Ще Ви отговоря така:

Каква е възможността на съпруга да оспори установения произход на детето при следната ситуация:

Валидно сключен брак. Фактическа раздяла. Любовник. Дете. Вписване в акта за раждане на това трето за брака лице, като баща? :?:


При съшествуващ брак на майката е невъзможно да тане това, но ако все пак Монтес го пише или си прави експеримент с нас с цел разсъждения или някое длъжностно лице е нарушило грубо закона, съставяйки този акт.

Това може да се случи само ако длъжностното лице е било заблудено от майката И НЕ Е ПРОВЕРИЛО В РЕГИСТРИТЕ !!! - ясно е , че ако беше проверило щеше да излезе валидния брак и никакво припознаване не можеше да накара това лице да не впише съпруга като баща.

Всяка жена може да даде в болницата декларация за припознаване от приятеля си, но от длъжностното лице зависи ще спази закона или не, съответно носи и отговорност.
krem_karamel
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 20 Ное 2006, 12:20

Мнениеот krem_karamel » 17 Фев 2007, 22:14

neznaiko написа:Vaprosa za me ns ie praven.Tova 4e administratsiata e sbarkala neshto -ne sledva da go zamazvame i prikrivame.Osven tova se zaobikalia i zakona.Imam predvid 4e v tozi slu4ai za da se zaobikuli iska za osporvane na bashtinstvo i posledvashto pripoznavane. Az li4no sam na mnenie 4e zakona si e zakon i toi triabav da se spazva.V protiven slu4ai vseki shte si pravi kakvoto si iska.
Osven tova v nashia slu4ai ne bih mogal da kaja 4e greshkata na administratsiata e v rezultat na v saobshtenie za rajdane a ne v rezultat na nedoglejdane.Osven tova kam togavashnia moment ne e imalo NAtsionalna baza danni i dlajnostnoto litse ne e razpolagalo s tazi informatsia



Нац. база данни не е имало, но е имало картони в общината и там брачната връзка е отразена и само върху данните от този картон (на майката) се издаваше акт за раждане на детето.

Наистина е кошмарно една такова грубо нарушение от страна на дл. лице да влече дела за произход.
krem_karamel
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 20 Ное 2006, 12:20

Предишна

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 53 госта


cron