начало

Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС Алексей Трифонов се оттегля от надпреварата за председател на СГС

разрешение за строеж по ЗУТ

Казуси за недвижими имоти


разрешение за строеж по ЗУТ

Мнениеот ULPIAN » 09 Мар 2007, 14:44

Казусът е следния: искам да построя ограда към улицата. Притежавам идеална част от общ парцел - дворно място с къща, т.е. закупих от общината моята идеална част, другата част от парцела на моят съсед все още не я е закупил и си е собственост на общината. Подадох следните документи ,за да ми издадат разрешение за строеж на ограда към улицата - договорът за покупко-продажба на идеалните части, молба и инвестиционен проект на оградата. Архитектът на общината иска да допълня документите със съгласие на съсобственика на останалата идеална част от парцела и съгласие от Дирекция общинска собственост.
Въпрос: Тези допълнителни документи необходими ли са, за да бъде издадено разрешение за строеж?
От Дирекция общинска собственост ми казаха, че съгласие от тях не е необходимо за строеж на ограда към улицата.
Моля ако някой е запознат по-добре с материята на ЗУТ да ми обясни как трябва да станат нещата. Благодаря Ви!
ULPIAN
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 15 Ное 2006, 13:42

Мнениеот iceman » 09 Мар 2007, 15:16

Чл. 48. (1) Урегулираните поземлени имоти могат да се ограждат към улицата и към съседните урегулирани поземлени имоти.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Кметът на общината по предложение на общинския експертен съвет определя общите изисквания към оградите (вид, форма, височина, материали и други) съобразно видовете устройствени зони и територии, оформянето на първостепенната улична мрежа и другите публични пространства, теренните особености, предназначението на поземлените имоти и в съответствие с правилата и нормативите към действащите подробни устройствени планове.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Оградите към съседните урегулирани поземлени имоти се разполагат с равни части в двата имота. Когато оградата е плътна с височина над 0,6 м, тя се допуска въз основа на изрично писмено съгласие на собствениците на засегнатите имоти и ако разстоянието от оградата до жилище в първия етаж на сграда в съседния урегулиран поземлен имот е по-голямо или равно на височината на плътната част на оградата. Допустимо е оградата да се разположи и изцяло в имота на възложителя.

(4) (Нова - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) При липса на съгласие на собственик на засегнат имот строителството на плътна ограда между съседни имоти с височина на плътната част над 0,6 м се допуска при спазване на изискванията на ал. 3, изречение второ, като оградата се разполага изцяло в имота на възложителя.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) Допустимо е оградите да бъдат с височина до 2,2 м над прилежащия терен. При денивелация на терена между съседни урегулирани поземлени имоти височината на плътната част на оградата се отчита спрямо котата на по-ниския прилежащ терен.

(6) (Нова - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) При денивелация на терена между съседни урегулирани поземлени имоти над 1,5 м височината на плътната част на оградата е до 0,6 м спрямо котата на по-високия прилежащ терен.

(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) Към улицата височината на плътната част на оградата трябва да бъде до 0,6 м.

(8) (Нова - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишна ал. 7, бр. 103 от 2005 г.) Извън границите на урбанизираните територии и в неурегулираните части на населените места се допуска поземлените имоти да се ограждат само с леки огради, съобразени с изискванията по ал. 2.

(9) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишна ал. 6, изм., бр. 103 от 2005 г.) Строителството на огради в случаите по ал. 3 и 4, както и в отклонение от изискванията по ал. 2, 5 и 7, се разрешава за обекти на културно-историческото наследство, а в останалите случаи - съобразно предназначението на урегулирания поземлен имот и с оглед осигуряването на архитектурно единство, от главния архитект на общината въз основа на индивидуален архитектурен проект и след заключение на общинския експертен съвет.

Това казва ЗУТ за оградите. За нея(ако е до 2.20м) не ти трябва проект а само конструктивно становище. За строеж в съсобствен имот трябва съгласие на всички съсобственици. Обикновено разрешението се издава на всички съсобственици и общината ще фигурира като възложител. Поне такава е практиката на много от общините. Още повече че издаденото разрешение се обявява на всички заинтересовани.
iceman
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 08 Фев 2007, 12:54

Мнениеот ULPIAN » 09 Мар 2007, 18:44

Благодаря ти,Icemen! Сега разбрах какво е искала да ми каже архитектката. :D
ULPIAN
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 15 Ное 2006, 13:42


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 84 госта


cron