начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

osporvane na ba6tinstvo

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


osporvane na ba6tinstvo

Мнениеот janetastoimenova » 25 Юни 2007, 17:00

Eто ви една интересна развръзка на дело да си поблъскате умните главици пък и кой знае може да ми дадете добра идея. B течение на брачен процес воден от Й.М. срещу Г.М., Й.М. ражда син, по отношение на който действа презумпцията за бащинство, но биологичен баща е друг мъж, по време на зачеването му майката е била в чужбина и има извънбрачна връзка с чужденец, с когото живее на семейни начала. Пуска иск за оспорване на бащинство и иска спиране на брачното дело на основание чл. 182 ал. 1 б. г от ГПК. Делото се спира до приключване на производството по чл. 33, ал. 2 от СК. Но не може да поиска експертиза за доказване на тезата си тъй като за целта е необходимо да се върне в България с детето. А за да напусне пределите на странатa, в която e, е необходима декларация от бащата нот. заверена. Той обаче отказва да я даде. Има ли според вас други начини, по които да се докаже, че съпругът не е баща на детето без да се иска екпертиза или начин по който тя да може да си дойде в България за провеждането на експертизата? Благодаря на всички които ще се включат в темата и ще дадат малко акъл .
janetastoimenova
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 18 Май 2006, 16:34
Местоположение: V.Turnovo

Мнениеот razli4na » 25 Юни 2007, 17:28

janetastoimenova, къде е родено детето- в България или в чужбина?
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот alissa » 25 Юни 2007, 22:41

Не съм специалист по темата, но нека поразсъждаваме...
Според мен не е нужно да се правни кръвно групова експертиза, още повече тя въобще не е сигурна.
Мисля, че следва да бъде поискана акушерогинекологична експертиза, няма начин да няма документи свързани с бременността и раждането на детето. Дори да са чуждоезични, могът да се преведат и легализират. За тази експертиза е нужна само майката на детето. Тоест адвокатът поисква тази експертиза, след като се заплати и съдът определи в.л. се свързва с него и се договарят какво, кога и как. Майката /без детето/ идва само за експертизата и си отива там където живее.
След приемането на експертизата от съда, разпитвате двама свидетели които да докажат, че по време на зачеването на детето майката не е живяла и не е имала контакти със съпруга си.
Скоро четох едно решение по подобен казус, делото беше приключило с АГЕ и двама свидетели.
alissa
Потребител
 
Мнения: 257
Регистриран на: 07 Фев 2007, 22:50
Местоположение: София

Мнениеот lawhope » 26 Юни 2007, 00:51

Доколкото разбирам от написаното, няма никаква пречка на въпросите по реда на ГПК в съда да отговорите , че по време на зачеването сте били в чужбина и да декларирате , че нямате никакви претенции към презумптивния баща относно детето , родено от извънбрачната връзка. Достатъчно е и той да няма такива претенции/не се съмнявам в това/ и след като приключи делото за развод със съответното съд.решение , да заведе от своя страна дело по граждански ред , за да бъде направено необхоимото и да бъде отписано детето от регистрите по гр.състояние от неговото име . Изисква се добра воля от ваша страна , присъствие на заседанията - вашето , разбира се , и достатъчно .....очие.
lawhope
Потребител
 
Мнения: 123
Регистриран на: 09 Апр 2006, 10:25
Местоположение: SOFIA

Мнениеот janetastoimenova » 26 Юни 2007, 10:22

явно не четете внимателно писах че делото за развод посках да бъде спряно на основание чл. 182 ал. 1 б. г от ГПК до произнасяне с решение по делото за оспорване на бащинство, защото второто дело е с преюдициално отношение спрямо първото и още повече за да може съда правилно да се произнесе по бракоразводното дело относно род. права и издръжката на децата. Защото в противен случай ще има произнасяне за издръжка на новороденото от бащата /примерно/ а след това може да се окаже, че той изобщо не е бащата и решението ще бъде нестабилно.
Проблемът е по-скоро в делото по чл. 33 от СК. Според вас може ли само свид. показания или е недостатъчно? И какви документи според вас трябва да се изпратят от там където е родено детето, които да мога да приложа по делото без да се налага да пътува и детето до България?!
janetastoimenova
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 18 Май 2006, 16:34
Местоположение: V.Turnovo

Мнениеот legista » 26 Юни 2007, 10:40

janetastoimenova, и ти не четеш внимателно.
Колегите ти дадоха няколко насоки именно във връзка с делото ти за произход. Впрочем, не са за изхвърляне.
Иначе, ако детето е родено в България, както очевидно, не случайно ти е задала въпрос Различна, но по настоящем се намира в чужбина, то не се нуждае от каквито и да е било документи и декларации, за да се върне в родината си.
Ако, обаче е родено в чужбина, то можеш да вземеш предвид насоките на колегите. Имаш и друг вариант- спомни си чл. 72 от СК и казуса д- р Павлова /знаеш за какво ти говоря/. Съдебното решение ще замести съгласието на несъгласния родител.
Поздрави на Търновград, но не и на ............
legista
Младши потребител
 
Мнения: 98
Регистриран на: 31 Май 2007, 13:51

Мнениеот janetastoimenova » 26 Юни 2007, 11:34

детето е родено в чужбина а оттам също и искат декларация за да може да напусне страната с детето.
оценявам всички отговори и ще извлека необходимата информация благодаря на всички и моля продължавайте с отговорите
janetastoimenova
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 18 Май 2006, 16:34
Местоположение: V.Turnovo

Мнениеот janetastoimenova » 26 Юни 2007, 11:40

само не разбрах какво общо има чл. 72 от СК?!?!
janetastoimenova
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 18 Май 2006, 16:34
Местоположение: V.Turnovo

Мнениеот portokal » 26 Юни 2007, 11:52

Общото е - кой от двамата бащи не дава съгласие за влизане в страната? Българският съпруг? Заради това явно се споменава чл. 72 от СК - решение на съда, което да замести съгласието, ще свърши ли работа в другата държава?
Последна промяна portokal на 26 Юни 2007, 11:54, променена общо 1 път
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот legista » 26 Юни 2007, 11:53

Проблема, който излагаш в първоначалното си питане е в това, че детето е в чужбина и не може да пътува до България без съгласие на бащата- съпруг.
"Съгласно чл. 72 от СК родителските права и задължения се упражняват от двамата родители, заедно и поотделно. При разногласие между тях, спорът се решава от районния съд след изслушване на родителите, а ако е необходимо, на детето. С този иск се цели да се разреши спор за конкретни права по отношение на децата, а не спор относно упражняването на родителските права цялостно. Този иск е спор между родители, които са в брак."- Решение № 1218 от 27.12.1999 г. на ВКС по гр. д. № 1129/99 г., II г. о., докладчик съдията Мата Бояджиева; виж и други решения от съд. практика- има много такива.
Тази разпоредба касае упражняването на родит. права, каквото е правото на родителя да даде съгласие за пътуване и издаване на международен паспорт. Пак ти казвам- съд. решение ще замести несъгласието на родителя по презумпция и детето ще може да пътува. Ще отнеме време, Но, това е в краен случай, ако не намериш по- кратък път, включително и според насоките на колегите.
Питането ти беше: "Има ли според вас други начини, по които да се докаже, че съпругът не е баща на детето без да се иска екпертиза или начин по който тя да може да си дойде в България за провеждането на експертизата?". Отговорът на първия ти въпрос е при колегите, а на вторият- чл. 72 от СК.
Успех!
legista
Младши потребител
 
Мнения: 98
Регистриран на: 31 Май 2007, 13:51

Мнениеот legista » 26 Юни 2007, 12:07

Впрочем, имаш и извънсъдебен ход. Бащата какво предпочита- да даде съгласие детето да пътува или да бъде осъден да му плаща издръжка? Притисни го чрез адвоката му и съгласието ще е на бюрото ти. Толкова от мен.
legista
Младши потребител
 
Мнения: 98
Регистриран на: 31 Май 2007, 13:51

Мнениеот janetastoimenova » 26 Юни 2007, 13:19

всичко е ок ОБАЧЕ делото за оспорването на бащинството ще се разгледа и реши преди да е приключило делото по чл. 72 от СК .......... иначе идеята никак не е лоша
janetastoimenova
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 18 Май 2006, 16:34
Местоположение: V.Turnovo

Мнениеот janetastoimenova » 26 Юни 2007, 15:55

Благодаря, колеги!
janetastoimenova
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 18 Май 2006, 16:34
Местоположение: V.Turnovo


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron