Съботен български печат
http://kafene.net/analysis.html
by newswriter on 27/10/2007 12:50 AM
Учителската стачка свършва във вторник, съобщава от първата си страница „Сега”. „Два дни преди изборите и на 25-ия ден от началото на протестите синдикатите и кабинетът стигнаха до споразумение. В него е записано, че от 1 ноември 2007 г. средната заплата на учителите ще стане 524 лв., а на непедагогическия персонал - 283 лв.”, обяснява вестникът.
Според постигнатата договорка към 1 юли 2008 г. средната брутна учителска заплата трябва да бъде 650 лв., като правителството се е ангажирало в бюджета за следващата година да осигури още 470 млн. лв. за образование. Вдигат с 80 лв. заплатата в просветата от 1 ноември, пресмята „Дума”.
„90% от учителите не са на равнището на изискванията, дори съм скромен в този процент, заяви Ахмед Доган в Момчилград, след като ДПС дълго мълча по въпроса за стачката в образованието”, четем в „Класа”. Според вестника обаче, ако 90 на сто от учителите не са адекватни, вината не е в учителите, а в управлението. То е длъжно да наложи своите критерии и да подготви учителите така, че да отговарят на тези критерии. Направи ли това правителството, в което ДПС е вече седма година? Нищо не направи. Учителската стачка е резултат от абсолютно сбъркани управленски ходове. На практика България се управлява от властимащи, които никога не са управлявали хора, преди да станат министри. Това са юнги, назначени за капитани”, коментира „Каса”.
„Всички служители от здравните каси в страната започват едночасови предупредителни стачни действия от понеделник, съобщиха вчера от КТ „Подкрепа”. Те ще настояват за увеличение на заплатите с 60 на сто. За протест в края на следващия месец се подготвят и медицинските сестри, и фелдшерите”, пише „Новинар”.
„3,8 млн. българи може да останат без достъп до лекарска помощ, ако не се увеличи проектобюджетът на Националната здравноосигурителна каса за следващата година. Това предупредиха от Българския лекарски съюз. Оттам вече са внесли в Министерството на здравеопазването и в Министерски съвет алтернативен проектобюджет на касата за 2008 г., който е с 800 млн. лева повече от предлагания от нея”, информира „Монитор”.
„Арест за 12 изборни брокери”, е водещото заглавие на „24 часа”. Имаме конкретни сигнали за 12 лица, които ще купуват гласове, казал шефът на полицията в Благоевград, Константин Титянов. Парите се дават в деня на изборите и тогава ще вземем мерки, уточнил той, но не посочил какви ще са те. Вестникът цитира и вътрешния министър Румен Петков, който съобщил, че около 200 перничани са обискирани заради сигнал за купуване на гласове. Според МВР шефа две партии са плащали на избиратели, но запазил имената им в тайна. „Първа за злоупотребите алармира депутатката от НДСВ Татяна Калканова, според която вече са събрани данните на 13 до 15 хиляди души. Пернишките полицаи са обискирали няколко жилища и са намерили списъци на 650 души с личните им данни”, разкрива „Сега”. От Окръжната прокуратура обаче обяснили, че няма доказателства за покупко-продажба на вот, а само данни за лихварство. Образувано е дознание срещу виновни лица за финансови сделки без разрешение. По неофициална информация първото плащане на записаните лица ще бъде днес, разкрива „Сега”.
„Неизпълнимите решения, които се вземат от институциите в нашата страна, не са рядкост. Такова е и решението на ЦИК да не се влиза в тъмната стаичка с мобилен телефон. Неизпълнимо е, защото секционните комисии нямат право да обискират. Полицията също не може да претърсва гласуващи граждани”, коментира „Монитор”. „Случаят е подходящ да напомним на вземащите решения, че не е зле мисълта да изпреварва действието. Ако беше обмислено как точно да става изземането на джиесемите, щеше да има и ефект. Сега има само челен опит в борбата с купуването на гласове. Толкова челен, колкото и борбата с корупцията”, отбелязва вестникът.
„Половината българи ще избират кметове с мътна глава. За първи път по време на вот сух режим почти няма. А народът го удари на почерпка още от Димитровден снощи”, твърди „Стандарт”. „Русе и Сливен вече завиждат на София. Двата града остават на сухо от 8 ч днес до понеделник, а столичани ще си пият до отварянето на урните. Два дни русенци няма да могат да си купят дори бира, разпореди и.д. кметът Володя Кенарев. В София пък алкохол няма да се продава само от 6 до 18 ч в деня на вота”, допълва изданието.
„Бременните жени и децата, които живеят в района на АЕЦ „Черна вода” в Румъния да бъдат евакуирани заради завишени емисии в атмосферата и висока концентрация на тритий (радиоактивен изотоп на водорода). Това препоръчаха представители на международната организация за защита на природата Грийнпийс, съобщиха румънските вестници „Евениментул зилей” и „Адевърул”, цитирани от БТА”, научаваме от „Монитор”. Централата се намира на брега на река Дунав, в непосредствена близост до България. „Нямаме официална информация за изхвърляне на тритий от румънската атомна централа. В понеделник у нас обаче пристига шефът на румънската агенция за ядрена безопасност. Тогава ще поискаме официален отговор от него по повод на твърденията на Грийнпийс”, коментирал зам.-шефът на Агенцията за ядрено регулиране Борислав Станимиров. Той добавил, че румънският реактор е от по-старо поколение от тези в АЕЦ „Козлодуй” и по принцип не са изключени проблеми с изхвърляне на опасни изотопи.
„Съдебно дело срещу Европейската комисия ще заведе България заради квотите за изпускане на парникови газове от нашата индустрия. Това обяви вчера министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров, след като ЕК оряза поисканите от нас квоти”, четем в „24 часа”. Годишно България може да изпуска вредни газове в размер на 42,3 млн. квоти в периода 2008-2012 г., реши комисията вчера. Това е 37,4% по-малко от заявеното от правителството. Поисканите от страната квоти са в размер на 67 млн., като задълженията ни за намаление на емисиите по Протокола от Киото е изпускане на 127,5 млн. т., обяснява вестникът.
„Вместо да мине по Околовръсното, както е по проект, магистрала „Тракия” изненадващо реши да отреже парче от София, минавайки по „Ботевградско шосе” и бул. „Рожен”, по така наречената Северна тангента, макар че трасето изобщо не е тангента”, пише „Класа”. „Самото название „Северна тангента“ въвежда в заблуждение софиянци, тъй като тангента означава буквално допирателна. А новите плановe за магистрала „Тракия“ не са по допирателната, а се врязват направо в оживени части на София. Вярно, голяма част от трасето минава през промишлени зони, но наоколо има и много жилища”, коментира вестникът. Той съветва нито за миг да не забравяме, че това е най-големият европейски коридор, нещо като „Ориент експрес“-ът на магистралите, по който автомобилите някой ден ще пътуват непрекъснато от Париж за Истанбул. Да го вкарваме в самия град е безумно решение, което в никакъв случай не е в интерес на столичани, отбелязва „Класа”. „Впрочем ако магистралата си остане по истинската допирателна, тоест по Околовръстното, това едва ли ще отнеме чак толкова от бъдещите баровски квартали. Те ще бъдат над нея, така че тя няма да ги замърсява. Това е въпрос, за който е редно да се направи референдум, софиянци да бъдат попитани какво искат. Искат ли най-дългата трансевропейска магистрала да минава под прозорците им? Ако кажат „да“, значи си го заслужават”, обяснява изданието.
„Няколко милиарди лева са били предложени за акции на „Трейс груп” при първичното публично предлагане за 200 000 книжа от строителната фирма. Цената на бройка е 110,5 лв. Според слуховете на пазара презаписването (подадени оферти над предлагания брой акции) вчера е било между 1000 и 2600 пъти. Това означава, че български и чужди спекуланти на борсата са предложили между 22,1 млрд. и 57,4 млрд. лв.”, съобщава „24 часа”. Към информацията има снимка как премиерът Сергей Станишев открива отсечка от магистрала „Тракия”, изградена от „Трейс груп”.