начало

Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД

Даите съвет за недопускане на грешки с 25-годишен ипотечен п

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Даите съвет за недопускане на грешки с 25-годишен ипотечен п

Мнениеот 4ere6ka » 04 Дек 2007, 13:02

Даите съвет за недопускане на грешки с 25-годишен ипотечен период!

Предстои ни закупуване на ново жилище чрез ипотека на същото. С приятеля ми сме заедно от 7 г., но се официално се водим на различни адреси и съжителстваме заедно без брак. Нямаме деца. При такива ипотеки единия е кредитоискател, а другият съдлъжник по кредита.

1. Аз като съдлъжник и съжителстващ и вече водещ се на адреса на жилището и плащащ за ипотеката половината или по-малко (на ръка) какви права имам? Как се документира това?

2. В бъдеще мога ли да се откажа от това да съм съдлъжник?

3. Брак и/или дете ще помогнат ли за половината от жилището и кога?

4. При условие че кандидат-свекървата даде искащите се първоначални 10% за закупуването на жилището и това е документирано какви права може да има тя върху жилището? Съжителството ми с нея не е добра идея и искам да го избегна но синът и държи да живее с нея тъи като тя живее под наем.

Благодаря!
4ere6ka
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 01 Дек 2007, 19:14

Мнениеот Emilia.Stefanova » 04 Дек 2007, 13:18

вие вписана ли сте като купувач на жилището в нотариалния акт за покупката му?
Emilia.Stefanova
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Ное 2007, 21:28

Мнениеот blossom » 04 Дек 2007, 13:28

Задали сте поне десет сложни въпроса, но ще с е опитам да ви отговоря разбираемо и кратко:
1. доколкото разбирам не вие двамата ще купувате жилището, а само приятелят ви - само той ще бъде купувач по сделката и съответно единствен собственик - ако правилно разбирам поста ви. Ако е така, то вие не получавате кредита и няма да плщате вноските, а т.нар. съдлъжник и всъщност форма на попечителство - от вас банката ще търси плащане при неизпълнение от страна на длъжника. За да сме коректни е най-добре да кажете какво точно пише в договора и какви са вашите права и задължения по него
Плащането от ваша страна на вноски по кредита не ви прави собственик - такъв е само лицето купувач по нотариалния акт.
2.Не можете да се откажете да сте съдлъжник, освен ако договърт не се измени с писмено съгласие на всички страни по него - но банките не се навиват на такива неща
3.Брак след кредита няма да помогне, а детето би било наследник на баща си ако жилището съществува към момента на смъртта му. С брак преди нотариалния акт и кредита връзвате всичко - жилището ще е общо между двамата съпрузи.
4. Ако свекървата даде 10% и не фигурира като купувач с идеална част по нотариалния акт няма никакви права върху жилището. Може само да си иска парите от сина си, ако докаже че не ги е дла като дарение, а на заем. Що се отнася до това че не искате да жинеете с нея, а той даржи на това, първо си помислете дали в такъв случай вие искате да живеете с него и дали си струва да се набутвате в тези отношения
blossom
Потребител
 
Мнения: 202
Регистриран на: 20 Сеп 2007, 12:24

Мнениеот 4ere6ka » 04 Дек 2007, 13:47

При такава ипотека колко души могат да бъдат вписани в нотариалния акт?
4ere6ka
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 01 Дек 2007, 19:14

Мнениеот blossom » 04 Дек 2007, 13:55

Колкото си искате - купувачи може да сте вие и приятелят ви, или вие, той и майка му и т.н. Правата на купувачите също може да се различни - равни права, единият 1/3 другият 2/3 - както се разберете. Щом ще плащате заедно си го купете на двамата.
blossom
Потребител
 
Мнения: 202
Регистриран на: 20 Сеп 2007, 12:24


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron