начало

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

И отново тема за дискриминация

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


И отново тема за дискриминация

Мнениеот Logan » 15 Яну 2008, 15:43

Попадна ми тази статия и реших да я споделя.Дано все повече хора започнат да съдят фирмите и работодателите та да престане този цирк.

"Има ли дискриминация, ако една фирма постави изискване към кандидатите за работа в нея да са завършили определен университет? На този въпрос търси отговор Иван Митев, който е подал жалба в Комисията за защита срещу дискриминация срещу 13 различни фирми. Те са публикували обяви за работа в пресата, в които има изрично изискване кандидатите да са завършили право в Софийския университет „Св. Климент Охридски" (СУ). Обявите са на адвокатски кантори, банка и застрахователни дружества.
Проверка в сайтовете за търсене на работа показа, че подобни съобщения не са рядкост. Най-често са за юристи, но има и други, например фирма за социологически проучвания търси математик, информатик или друг специалист, задължително завършил СУ. Дискриминация или търсене на качество
Митев е завършил право в Югозападния университет в Благоевград. Той твърди, че е дискриминиран по признак образование и предварително му е отказана възможността да се яви на конкурс във фирмите. Вчера жалбоподателят не дойде лично на заседанието на комисията, но по закон това не е пречка да се даде ход на делото.
Компаниите оспориха жалбата като неоснователна. Пред комисията някои защитиха тезата, че като работодатели имат право да определят изискванията към служителите си. Повечето от тях отказаха официален коментар, преди да има решение по делото. В становищата си обаче посочват, че програмите на университетите не са еднакви, затова те предпочитат СУ. Неофициално техни представители коментираха, че според тях в СУ право се преподава на най-високо ниво. Други посочиха, че изискването в обявата не било задължително, а препоръчително и че студенти от СУ просто се ползвали с предимство. Бяха изслушани и няколко свидетели, назначени след конкурс във въпросните фирми, въпреки че са завършили право в други университети.
Според адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека, „след като държавата е признала юридическата правоспособност на студентите от различни университети, не бива те да бъдат елиминирани от работодателя, те са покрили еднакви образователни изисквания". Прецеденти
Асоциацията има две спечелени дела по подобен казус. Едното е в Пловдивския окръжен съд срещу общинската агенция за приватизация, публикувала обява, че търси юрисконсулт, завършил СУ. Другото дело е пред Комисията за защита от дискриминация срещу мобилен оператор, който също искал юрист от СУ. Решението е обжалвано пред Върховния административен съд и се чака становището му.
Неофициално от комисията за дискриминация посочиха, че има прецеденти и казуси като разглеждания се смятат за
дискриминационни. Най-добре би било фирмите да избягват подобни ограничения, за да са максимално коректни към всички кандидати, смятат експертите. Ако една компания е твърдо решена да вземе човек от даден университет, тя може да го направи при директен подбор, като избегне осъждане за дискриминация, каза адвокат Екимджиев.
Нуждите на пазара Според специалисти по човешки ресурси поведението на компаниите се дължи на наслоено недоверие към нароилите се юридически факултети в страната. „Допреди 15 години право се учеше само в СУ. Може би заради традициите фирмите му гласуват голямо доверие", коментира Светозар Петров от „Джоб тайгър". Според него обаче допълнението „само от СУ" ще отпадне, защото пазарът изпитва нужда от кадри. „Пазарът е достатъчно закъсал за специалисти. Предполагам, фирмите ще осъзнаят, че е най-добре да подбират хората си не според университета, а според качествата, добави Петров. Той посочи, че изискването, което се оспорва, е като да се постави условие за отлична диплома и да не се допускат до интервю кандидати с по-нисък успех. Специалисти по човешки ресурси обясняват, че дори СУ да има като цяло по-добро обучение по дадена специалност, това не означава, че всички негови възпитаници са по-добри от колегите си в Пловдивския или Варненския университет. Освен това подобни обяви ограничават и завършилите университети в чужбина.
С такава картичка деканът на Правно-историческия факултет към Югозападния университет в Благоевград честитеше Новата година. На нея Дядо Коледа раздава дипломи като подаръци. През двата си мандата като декан Воденичаров нашумя с това, че при него „по бързия начин" станаха „юристи" десетки „бизнесмени", политици, спортисти, кметове, полицейски шефове, военни, топмодели и др. Наскоро парламентът прие на първо четене поправки в Закона за висшето образование специално за да се разреши и трети мандат на Воденичаров

Източник: в. Дневник
Logan
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 20 Мар 2007, 17:52
Местоположение: Търговище

Мнениеот Hristov838 » 16 Яну 2008, 00:34

Ами според мен тук не става въпрос за дискриминация.Това все пак не са държавни учреждения, а частни фирми и т.н.Те могат да поставят подобни изисквания според мен.А след като не си намерят човек,който напълно да покрива изискванията им,предполагам че ще свалят гарда :wink:
Hristov838
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 10 Яну 2008, 18:53

Мнениеот Hristov838 » 16 Яну 2008, 00:38

Това че въпросният Митев е завършил в Благоевград някакси много си пасна с темата и случая! :roll: :roll: :roll:
Hristov838
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 10 Яну 2008, 18:53

Мнениеот Gabi1 » 16 Яну 2008, 02:24

Не мога да се сетя как ще забранят на фирмите пак да си имат подобни изисквания, но да не ги публикуват в първоначалната обява.
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот dpetev » 16 Яну 2008, 13:25

могат да им забранят да ги публикуват. и какво от това? работодателят ще продължи да си има своите изисквания. ако ги спести в обявата ще загуби времето на сума хора да подават документи, да се явяват на събеседвания.
по добре "право ти куме в очи"
dpetev
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 06 Фев 2007, 10:12
Местоположение: София

Мнениеот dpetev » 16 Яну 2008, 13:27

Могат да ги принудят да не ги публикуват. И какво от това? Работодателят ще продължи да си има своите изисквания. Ако ги спести в обявата ще загуби времето на сума хора да подават документи, да се явяват на събеседвания.
По-добре "право ти куме в очи"
dpetev
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 06 Фев 2007, 10:12
Местоположение: София

Мнениеот Magnollia » 16 Яну 2008, 15:38

В правната къща, в която работя се търсеше стажант (студент) и едно от условията беше да учи в СУ. Но в случая не заради "по-доброто образование" а по съвсем различна причина. Кантората е близо до СУ и стажанта ще може да ходи на лекции и в свободното от лекции време да работи в кантората. Това е много добре, защото освен че може да работи и на практика да се запознава с правото, стажанта ще може да ходи на лекции.

Иначе колегите ми са завършили различни университети и подбора на адвокати става в зависимост единствено от качествата им, а не от това какъв университет са завършили.
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Мнениеот Logan » 16 Яну 2008, 19:58

Много е хубаво това с удобната близост ,но в случая става въпрос за други такива кантори и фирми , които влагат съвсем друг смисъл в изискването си.
Logan
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 20 Мар 2007, 17:52
Местоположение: Търговище

Мнениеот Gabi1 » 16 Яну 2008, 22:34

Та не разбрах има ли дискриминация в казуса или не? Аз мнение си имам, просто искам да чуя и други. И да попитам още - има ли дискриминация, ако един ВУЗ обяви .... места за прием, от които ... % за жени?
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот Sahiba » 17 Яну 2008, 12:45

Ами според мен докато има свободен прочит на "Закона" ще има и такива обяви...

Дали сте потърсили практика и въобще какво се влага в израза "дискриминация по признак образование"? (Конвенция за борба срещу дискриминацията в областта на образованието, обн. ДВ, бр. 6 от 22.01.1963 г.)
Предполагам и Вие и колегата, който се жали не е...
Друг въпрос е, че от българските съдилища ТРЯБВА да се иска всичко, 'щот не се знай какво може да ти са даде отгоре...


Та да се върна на темата... Дискриминацията по признак образование се касае за ограничаването на правата на човека относно възможността да получи образование... Т.е. да не му се разрешава да посещава учебно заведение, да не е допуснат до същото и подобни... Не мислите ли, че ако посочения случай е дискриминация, ще се нарушат правата на Лицето - работодател?
Sahiba
Потребител
 
Мнения: 309
Регистриран на: 15 Яну 2008, 11:28


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта


cron