Melly написа: Защото, като бъдещ колега, когато говорите по такива теми, трябва се изразявате като юрист.
В правото сроковете са давностни, преклузивни, съдебни и административни.
Фатални срокове няма.
Мисля, че колегата е имал точно това предвид.
Колегата не е имал това предвид, но със самоуверени младежи в безсмислени диспути няма да влиза
![Wink :wink:](./images/smilies/icon_wink.gif)
Имаше тема за
архаизмите (а според мен - по-скоро за обедняването на юридическия език)Напишете "фатален" в Апис или Сиела и вижте използва ли се тази дума и за кои срокове се отнася. За моя изненада я открих и в наказателни решения:
ОПРЕДЕЛЕНИЕ ОТ 18.02.1957 Г. ПО Н. Д. № 280/57 Г., III Н. О. НА ВС
СЪУЧАСТНИЦИ ПО СМИСЪЛА НА ЧЛ. 225 НПК СА САМО ИЗВЪРШИТЕЛИТЕ, ПОДБУДИТЕЛИТЕ И ПОМАГАЧИТЕ, ПОСОЧЕНИ В ЧЛ. 18 НК.
Чл. 225 НПК
Подсъдимият С. Л. е подал молба на основание чл. 225 НПК, с която е направил искане да се присъедини към жалбата на, обжалвалия присъдата подсъдим Ал. М.
Молбата ще следва да се остави без уважение. Подалият жалба подсъдим Ал. М. с присъда № 209 от 8.ХII.1956 г. е признат за виновен по чл. 200, ал. 1 НК като укривател, а подсъдимият С. Л. е признат за виновен със същата присъда като извършител по чл. 104, 181 и 183 от с. к. А съгласно чл. 225 НПК всеки от съучастниците, ако е пропуснал срока за обжалване по чл. 220 от с. к., може да се присъедини към подадената от друг съучастник жалба до приключване на пренията във втората инстанция, като подаде писмена молба за това. ...
Както се каза вече, подалият жалба по настоящото дело подсъдим Ал. М., към когато иска да се присъедини молителят Л., не е съучастник, а укривател. А в чл. 225 НПК се прави изключение от общия принцип, посочен в чл. 220 от с. к., само за съучастниците, а не и за останалите страни по делото. За последните важат разпоредбите на чл. 233 НПК, ако са налице условията на този текст.
При това трябва да се има предвид и обстоятелството, че срокът по чл. 220 от с. к., е фатален. Съобразно с изложеното молбата на осъдения С. Л. за присъединяване към жалбата на подсъдимия Ал. М. не следва да се уважава.
ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 96 ОТ 28.12.1987 Г. ПО Н. Д. № 87/1987 Г., ОСНК НА ВС
Публикувано: Сборник постановления и тълкувателни решения на ВС на РБ по наказателни дела 1953-1990, стр. 433, пор. № 151
КОГА НЕСПАЗВАНЕТО НА СЕДЕМДНЕВНИЯ СРОК ПО ЧЛ. 253, АЛ. 3 НПК Е СЪЩЕСТВЕНО НАРУШЕНИЕ НА ПРОЦЕСУАЛНИ ПРАВИЛА
Чл. 253 НПК
Чл. 330 НПК
ВС на Република България, ОСНК, за да се произнесе, взе предвид:
Съгласно чл. 253, ал. 3 НПК в седемдневен срок от връчване преписите от обвинителния акт и разпореждането или определението за предаване на съд, а когато съдебното производство е образувано по тъжба на пострадалия - от връчване на препис от последната и от разпореждането, с което се дава ход на същата, подсъдимият може да даде отговор, в който да изложи възраженията си ида направи нови искания.
Този срок е гаранция за осъществяване на предоставените на подсъдимия процесуални права. Той му дава възможност да се запознае с окончателната формулировка на обвинението, да даде отговор, в който да изложи възраженията и изискванията си за нови доказателства извън тези, посочени преди това, и да организира защитата си.
Срокът, макар и да не е фатален, е установен в негов интерес с оглед действителното реализиране на процесуалното му право на защита. Съдът е длъжен да осигури неговото спазване, като не разглежда делото в съдебното заседание преди изтичането му. Съкращаването на този срок е процесуално нарушение.
Това, че една камара думи постепенно излизат от употреба или не са възпроизведени от съвременните "корифеи", които на Лиляна Ненова чантата не са достойни да носят, а речникът им ограничен до този на таксиметров шофьор - това не означава, че такива термини няма и не е повод (поне това !) за подигравки с "адвокат Николов"
![Evil or Very Mad :evil:](./images/smilies/icon_evil.gif)