- Дата и час: 25 Яну 2025, 18:48 • Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]
Брачен договор
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.
|
|
4 мнения
• Страница 1 от 1
Брачен договор
Някой да има сламка? Основно - разпределение на недвижимо им-во придонбито през време на брака? Предполагам, че ще прилича на доброволна делба, но ако има някой да е творил, моля да сподели опит.
- praktika
- Младши потребител
- Мнения: 83
- Регистриран на: 08 Сеп 2005, 15:02
Re: Брачен договор
Ама и вие сте си избрали един ник...
- razli4na
- Активен потребител
- Мнения: 1292
- Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22
Re: Брачен договор
В сайта на НК - съобщения - 30.10.2009г. има няколко варианта на брачен договор, прекопирани директно от френското право. Но пак е нещо. И като за "сефте", можете да го сътворите дружно с Нотариус. Така или иначе, след изготвянето на договора, същия следва да бъде заверен нотариално /съдържание и подписи/.
Успех!
Успех!
От две злини, изберете по-интересната.
- milletti
- Потребител
- Мнения: 483
- Регистриран на: 27 Окт 2006, 09:16
- Местоположение: София
Re: Брачен договор
Ето ви сламка - от Сиелата. Брачен договор и приложение ( следва да са 2 бр - един за имуществото на съпруга и един за им.на съпругата). Нотариална заверка-задължително. Останалите подробности-вписване и пр. - са в СК.
БРАЧЕН ДОГОВОР
Днес, ...... г. , в гр. ...... се сключи настоящия Брачен договор
между:
......ЕГН: ...... , притежаващ лична карта № ...... , издадена на ...... г. от
...... с постоянен адрес: ......наричан по-долу СЪПРУГ,
и
......ЕГН: ...... , притежаващ лична карта № ...... , издадена на ...... г. от
...... с постоянен адрес: ............наричана по-долу СЪПРУГА.
Страните се споразумяха за следното:
I. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА
Чл. 1. Предмет на брачния договор са всички имуществени отношения между съпрузите.
II. ПРАВА НА СТРАНИТЕ ВЪРХУ ИМУЩЕСТВОТО, КОЕТО СЕ ПРИДОБИВА ПО ВРЕМЕ НА БРАКА
Чл. 2. За правата на страните върху имуществото, което се придобива по време на брака, се прилага законов режим на разделност; (1)
III. ПРАВАТА НА СТРАНИТЕ ВЪРХУ ПРИТЕЖАВАНОТО ОТ ТЯХ ИМУЩЕСТВО ПРЕДИ БРАКА
Чл. 3. Притежаваното от СЪПРУГА имущество преди брака е подробно описано в Приложение № 1 към настоящия брачен договор и е неразделна част от него. (2)
Чл. 4. Притежаваното от СЪПРУГАТА имущество преди брака е подробно описано в Приложение № 2 към настоящия брачен договор и е неразделна част от него. (3)
Чл. 5. ...... (4)
IV. НАЧИНИ НА УПРАВЛЕНИЕ И РАЗПОРЕЖДАНЕ С ИМУЩЕСТВОТО
Чл. 6. Всеки от съпрузите управлява личното си имущество. (5)
Чл. 7. Всеки от съпрузите може да сключи сделка на разпореждане с личното си имущество с трети лица и с другия съпруг. (6)
Чл. 8. Действията на разпореждане със семейното жилище - лична собственост на единиясъпруг, се извършват от него без съгласието на другия. (7)
V. УЧАСТИЕТО НА СТРАНИТЕ В РАЗХОДИТЕ И ЗАДЪЛЖЕНИЯТА
Чл. 9. Разходите за задоволяване на нуждите на семейството се поемат от
двамата съпрузи (8)
Чл. 10. За задължения, поети от единия съпруг, той отговаря лично. (9)
VI. ИМУЩЕСТВЕНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ ПРИ РАЗВОД
Чл. 11. Даренията, направени във връзка или по време на брака на съпруг, се отменят след развода. Дареният следва в срок до ...... месеца от прекратяването на брака с развод да върне даренията, а ако не може да стори това дареният дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил.
Чл. 12. (1) Семейното жилище след развода се предоставя за ползване на родените от брака деца, ако има такива. (10)
(2) Когато от брака няма родени или осиновени деца семейното жилище след развода се ползва от съпруга, чиято собственост е жилището. Другият съпруг е длъжен да го освободи не по-късно от ...... (11).
Чл. 13. Завещателните разпореждания ще имат действие и след развода. (12)
VII. ИЗДРЪЖКАТА НА СЪПРУЗИТЕ
Чл. 12. По време на брака СЪПРУГАТА плаща по банкова сметка месечна издръжка на СЪПРУГАТА в размер на ...... (словом ...... ) лева до ...... -то число на месеца.
Чл. 13. По време на брака СЪПРУГАТА плаща по банкова сметка месечна издръжка на СЪПРУГАТА в размер на ...... (словом ...... ) лева до
...... -то число на месеца. Издръжката се дължи до ...... години от прекратяването на брака. Правото на издръжка на бившата съпруга се прекратява, когато той встъпи в брак.
VIII. ИЗДРЪЖКАТА НА ДЕЦАТА ОТ БРАКА
Чл. 14. По време на брака СЪПРУГЪТ и СЪПРУГАТА осигуряват средствата необходими за отглеждане на родените от брака деца. (15)
Чл. 15. (1) При развод родителят, на когото не е предоставено упражняването на родителските права, плаща чрез другия родител по банков път месечна издръжка на всяко от децата в размер на ...... (словом ...... ) лева до ...... -то число на месеца. Издръжката се дължи до навършване на ...... годишна (16) възраст от детето.
(2) Освен издръжката по предходната алинея родителят, на когото не е предоставено упражняването на родителските права, плаща ...... % (17) от таксите за: детска градина, частно училище, университетски такси, такса за обучение на детето по един чужд език, ...... (18)
Чл. 16. ...... (19)
IX. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА БРАЧНИЯ ДОГОВОР
Чл. 17. Брачният договор се прекратява:
1. по взаимно съгласие на страните;
2. по иск на единия съпруг при съществена промяна на обстоятелствата, ако договорът сериозно застрашава интересите на съпруга, на ненавършилите пълнолетие деца или на семейството;
3. при прекратяване на брака, освен клаузите, които уреждат последиците от прекратяването и са предназначени да действат и след него.
X. ДРУГИ УСЛОВИЯ
Чл. 18. За целите на настоящия брачен договор:
"Семейно жилище" е жилището, което е обитавано от двамата съпрузи и техните ненавършили пълнолетие деца.
Чл. 19. Брачният договор поражда действие от момента на сключване на брака.
Чл. 20. Изменението на брачния договор се извършва във формата за неговото сключване.
Чл. 21. Нищожността на някоя клауза от договора или на допълнително уговорени условия не води до нищожност на друга клауза или на договора като цяло.
Чл. 22. За всеки спор относно съществуването и действието на сключения договор, включително спорове и разногласия относно действителността, тълкуването, прекратяването, изпълнението или неизпълнението му, както и за всички въпроси, неуредени в този брачен договор се прилага действащото
българско законодателство.
Договорът се изготви и подписа в четири еднообразни екземпляра - по един за всяка от страните,един за нотариуса и един за централния електронен регистър към Агенцията по вписванията.
СЪПРУГ: ...... СЪПРУГА: ......
(1) Имуществените отношения между страните могат да бъдат уредени чрез препращане към някой от законовите режими (законов режим на общност или законов режим на разделност) или чрез обособяване на отделни групи имущества (недвижими имоти, движими вещи, МПС и др.) като за всяка група се определя различен режим.
Например: Правата върху моторни превозни средства, придобити от всеки от съпрузите по време на брака, са негово лично притежание.
(2) Препоръчително е всеки от съпрузите да направи подробен опис на имуществото, което притежава преди сключването на брака. Липсата на опис може да породи спорове при евентуален развод.
(3) Препоръчително е всеки от съпрузите да направи подробен опис на имуществото, което притежава преди сключването на брака. Липсата на опис може да породи спорове при евентуален развод.
(4) Не е допустима уговорка предбрачно имущество на една от страните да стане съпружеска имуществена общност(чл. 38, ал. 2, изр. второ СК). С брачния договор може се прехвърля право на собственост или се учредява или прехвърля друго вещно право върху недвижим имот (арг.чл. 39, ал. 2 СК).
Договорът, с който се прехвърля право на собственост или се учредява или прехвърля друго вещно право върху недвижим имот, има прехвърлително действие и се вписва в имотния регистър(чл. 39, ал. 3 СК).
С брачния договор не могат да се засягат права, придобити от трети лица преди сключването му.
(5) Управлението на общо имущество може да извършва всеки от съпрузите, ако е избран законов режим на общност за всички или за отделна група имущества. Ако е избран само законов режим на разделност общо имущество на практика няма.
(6) Разпореждането с общо имущество се извършва съвместно от двамата съпрузи, ако е избран законов режим на общност за всички или за отделна група имущества. Ако е избран само законов режим на разделност общо имущество на практика няма.
(7) Само при договорния режим разпореждането със семейното жилище (лична собственост на единия съпруг, ако двамата съпрузи нямат друго жилище - обща собственост или лична собственост на всеки един от тях) може да се извършва без съгласието на другия съпруг-несобственик.
(8) Може да бъде предвидено процентно съотношение на участие на двамата съпрузи в разходите за задоволяване на нуждите на семейството. Друг вариант е да бъде предвидено съпругът да осигурява изцяло средствата, необходими за задоволяване нуждите на семейството, когато съпругата е бременна и/или се грижи за отглеждане на децата до определена възраст. Съпрузите могат да си отворят обща банкова сметка, през която да плащат сметките за ток, вода, телефон, парно и т.н.
(9) Може да бъде предвидено, че за задължения, поети от единия съпруг, съпрузите отговарят солидарно. Трябва да се има предвид, че само при договорния режим солидарната отговорност за задължения, поети за задоволяване на нужди на семейството, може да бъде изключена. Освен това, с брачния договор не могат да се засягат права, придобити от трети лица преди сключването му. Това важи и за изменението на брачния договор.
(10) Тази клауза е примерна. В брачния договор може да бъде предвидено семейното жилище след развода да се ползва от съпруга, на когото не са предоставени родителските права (арг. чл. 58 във вр. с
чл. 56 СК). Предимството на брачния договор може да застраши дори интереса на децата.
(11) Препоръчително е да се предвиди в кои случаи и в какъв срок единият от съпрузите следва да освободи семейното жилище, особено когато отношенията между съпрузите са изострени.
(12) Въпросът е деликатен. От една страна, брачният договор не може да съдържа разпореждания за случай на смърт. Ограничението не се отнася за разпорежданията относно дяловете на съпрузите при прекратяване на уговорена съпружеска имуществена общност. От друга страна, съгласно чл. 54, ал. 1 СК
след развода бившите съпрузи престават да бъдат законни наследници един на друг и губят изгодите, произтичащи от разпорежданията в случай на смърт, направени преди това. Тези последици настъпват и когато основателността на иска за развод е установена по чл. 52, ал. 2 СК. Тази разпоредба не се прилага,
ако завещателят изрично е посочил, че завещателните разпореждания ще имат действие и след развода.
От трета страна е чл. 58 от СК, който гласи: "Разпоредбите на чл. 54 - чл. 57 се прилагат, доколкото в брачния договор не е уредено друго".
(13) Посочва се банковата сметка.
(14) Посочва се банковата сметка.
(15) Може да бъде предвидено само единия от съпрузите да осигурява средствата необходими за отглеждане на родените от брака деца. Може да се изброят примерно различни разходи, свързани с отглеждането на детето, като обзавеждане на детска стая, плащане на детегледачка и др.
(16) Съпрузите могат да предвидят по-продължителен период за издръжка на децата от този, който е определен в чл. 143 и чл. 144 от СК.
(17) Може да бъде вписано например: всички, 1/2, 2/3 или друго съотношение.
(18) Изброяването е примерно.
(19) Съпрузите могат да предвидят отварянето на банкова сметка на детето (детски влог) след неговото раждане и какви суми ще се влагат в нея. Може да бъде предвидено сключването на застраховка в полза на детето или друго по желание на съпрузите.
Приложение № ...... към БРАЧЕН ДОГОВОР от ...... г.
ОПИС НА ПРИТЕЖАВАНОТО ОТ СЪПРУГАТА(съпруга)ИМУЩЕСТВО ПРЕДИ БРАКА
I. НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
1. Апартамент, находящ се в гр./с. ...... , община ......кв. (ж.к.) ...... , вх. ...... , ет. ...... , ап. ......собственост на ......съгласно нот. акт № ...... , том ...... , рег. ...... , н. д. № ......от ...... г. (1)
II. МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
2. ЛЕК АВТОМОБИЛ марка " ...... ", модел ......рег. № ...... , рама ...... , двигател ...... (2)
III. БАНКОВИ СМЕТКИ
3. Банкова сметка в ...... банка (3)
IV. ФИРМИ И ДЯЛОВЕ В ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА
4. ...... ЕООД,седалище и адрес на управление: ............ (4)
V. ДРУГИ ДВИЖИМИ ВЕЩИ
5. Обзавеждане: ...... (5)
6. Картини ...... (6)
7. ...... (7)
VI. ПРАВА
8. ...... (8)
СЪПРУГ: ...... СЪПРУГА: ......
(1) Подробно описание на недвижимия имот.
(2) Подробно описани на притежаваното МПС.
(3) Достатъчно е да се посочи банката. По желание може да се посочи номера на банковата сметка и
наличната в нея сума.
(4) Вписват се данните на фирмата.
(5) Описват се движимите вещи, особено тези на значителна стойност.
(6) Описват се картини или други движими вещи със значителна или антикварна стойност.
(7) Описват се други движими вещи със значителна стойност.
(8) Може да се опишат:
- авторски права;
- права, сродни на авторското право;
- право върху марка;
- други.
БРАЧЕН ДОГОВОР
Днес, ...... г. , в гр. ...... се сключи настоящия Брачен договор
между:
......ЕГН: ...... , притежаващ лична карта № ...... , издадена на ...... г. от
...... с постоянен адрес: ......наричан по-долу СЪПРУГ,
и
......ЕГН: ...... , притежаващ лична карта № ...... , издадена на ...... г. от
...... с постоянен адрес: ............наричана по-долу СЪПРУГА.
Страните се споразумяха за следното:
I. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА
Чл. 1. Предмет на брачния договор са всички имуществени отношения между съпрузите.
II. ПРАВА НА СТРАНИТЕ ВЪРХУ ИМУЩЕСТВОТО, КОЕТО СЕ ПРИДОБИВА ПО ВРЕМЕ НА БРАКА
Чл. 2. За правата на страните върху имуществото, което се придобива по време на брака, се прилага законов режим на разделност; (1)
III. ПРАВАТА НА СТРАНИТЕ ВЪРХУ ПРИТЕЖАВАНОТО ОТ ТЯХ ИМУЩЕСТВО ПРЕДИ БРАКА
Чл. 3. Притежаваното от СЪПРУГА имущество преди брака е подробно описано в Приложение № 1 към настоящия брачен договор и е неразделна част от него. (2)
Чл. 4. Притежаваното от СЪПРУГАТА имущество преди брака е подробно описано в Приложение № 2 към настоящия брачен договор и е неразделна част от него. (3)
Чл. 5. ...... (4)
IV. НАЧИНИ НА УПРАВЛЕНИЕ И РАЗПОРЕЖДАНЕ С ИМУЩЕСТВОТО
Чл. 6. Всеки от съпрузите управлява личното си имущество. (5)
Чл. 7. Всеки от съпрузите може да сключи сделка на разпореждане с личното си имущество с трети лица и с другия съпруг. (6)
Чл. 8. Действията на разпореждане със семейното жилище - лична собственост на единиясъпруг, се извършват от него без съгласието на другия. (7)
V. УЧАСТИЕТО НА СТРАНИТЕ В РАЗХОДИТЕ И ЗАДЪЛЖЕНИЯТА
Чл. 9. Разходите за задоволяване на нуждите на семейството се поемат от
двамата съпрузи (8)
Чл. 10. За задължения, поети от единия съпруг, той отговаря лично. (9)
VI. ИМУЩЕСТВЕНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ ПРИ РАЗВОД
Чл. 11. Даренията, направени във връзка или по време на брака на съпруг, се отменят след развода. Дареният следва в срок до ...... месеца от прекратяването на брака с развод да върне даренията, а ако не може да стори това дареният дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил.
Чл. 12. (1) Семейното жилище след развода се предоставя за ползване на родените от брака деца, ако има такива. (10)
(2) Когато от брака няма родени или осиновени деца семейното жилище след развода се ползва от съпруга, чиято собственост е жилището. Другият съпруг е длъжен да го освободи не по-късно от ...... (11).
Чл. 13. Завещателните разпореждания ще имат действие и след развода. (12)
VII. ИЗДРЪЖКАТА НА СЪПРУЗИТЕ
Чл. 12. По време на брака СЪПРУГАТА плаща по банкова сметка месечна издръжка на СЪПРУГАТА в размер на ...... (словом ...... ) лева до ...... -то число на месеца.
Чл. 13. По време на брака СЪПРУГАТА плаща по банкова сметка месечна издръжка на СЪПРУГАТА в размер на ...... (словом ...... ) лева до
...... -то число на месеца. Издръжката се дължи до ...... години от прекратяването на брака. Правото на издръжка на бившата съпруга се прекратява, когато той встъпи в брак.
VIII. ИЗДРЪЖКАТА НА ДЕЦАТА ОТ БРАКА
Чл. 14. По време на брака СЪПРУГЪТ и СЪПРУГАТА осигуряват средствата необходими за отглеждане на родените от брака деца. (15)
Чл. 15. (1) При развод родителят, на когото не е предоставено упражняването на родителските права, плаща чрез другия родител по банков път месечна издръжка на всяко от децата в размер на ...... (словом ...... ) лева до ...... -то число на месеца. Издръжката се дължи до навършване на ...... годишна (16) възраст от детето.
(2) Освен издръжката по предходната алинея родителят, на когото не е предоставено упражняването на родителските права, плаща ...... % (17) от таксите за: детска градина, частно училище, университетски такси, такса за обучение на детето по един чужд език, ...... (18)
Чл. 16. ...... (19)
IX. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА БРАЧНИЯ ДОГОВОР
Чл. 17. Брачният договор се прекратява:
1. по взаимно съгласие на страните;
2. по иск на единия съпруг при съществена промяна на обстоятелствата, ако договорът сериозно застрашава интересите на съпруга, на ненавършилите пълнолетие деца или на семейството;
3. при прекратяване на брака, освен клаузите, които уреждат последиците от прекратяването и са предназначени да действат и след него.
X. ДРУГИ УСЛОВИЯ
Чл. 18. За целите на настоящия брачен договор:
"Семейно жилище" е жилището, което е обитавано от двамата съпрузи и техните ненавършили пълнолетие деца.
Чл. 19. Брачният договор поражда действие от момента на сключване на брака.
Чл. 20. Изменението на брачния договор се извършва във формата за неговото сключване.
Чл. 21. Нищожността на някоя клауза от договора или на допълнително уговорени условия не води до нищожност на друга клауза или на договора като цяло.
Чл. 22. За всеки спор относно съществуването и действието на сключения договор, включително спорове и разногласия относно действителността, тълкуването, прекратяването, изпълнението или неизпълнението му, както и за всички въпроси, неуредени в този брачен договор се прилага действащото
българско законодателство.
Договорът се изготви и подписа в четири еднообразни екземпляра - по един за всяка от страните,един за нотариуса и един за централния електронен регистър към Агенцията по вписванията.
СЪПРУГ: ...... СЪПРУГА: ......
(1) Имуществените отношения между страните могат да бъдат уредени чрез препращане към някой от законовите режими (законов режим на общност или законов режим на разделност) или чрез обособяване на отделни групи имущества (недвижими имоти, движими вещи, МПС и др.) като за всяка група се определя различен режим.
Например: Правата върху моторни превозни средства, придобити от всеки от съпрузите по време на брака, са негово лично притежание.
(2) Препоръчително е всеки от съпрузите да направи подробен опис на имуществото, което притежава преди сключването на брака. Липсата на опис може да породи спорове при евентуален развод.
(3) Препоръчително е всеки от съпрузите да направи подробен опис на имуществото, което притежава преди сключването на брака. Липсата на опис може да породи спорове при евентуален развод.
(4) Не е допустима уговорка предбрачно имущество на една от страните да стане съпружеска имуществена общност(чл. 38, ал. 2, изр. второ СК). С брачния договор може се прехвърля право на собственост или се учредява или прехвърля друго вещно право върху недвижим имот (арг.чл. 39, ал. 2 СК).
Договорът, с който се прехвърля право на собственост или се учредява или прехвърля друго вещно право върху недвижим имот, има прехвърлително действие и се вписва в имотния регистър(чл. 39, ал. 3 СК).
С брачния договор не могат да се засягат права, придобити от трети лица преди сключването му.
(5) Управлението на общо имущество може да извършва всеки от съпрузите, ако е избран законов режим на общност за всички или за отделна група имущества. Ако е избран само законов режим на разделност общо имущество на практика няма.
(6) Разпореждането с общо имущество се извършва съвместно от двамата съпрузи, ако е избран законов режим на общност за всички или за отделна група имущества. Ако е избран само законов режим на разделност общо имущество на практика няма.
(7) Само при договорния режим разпореждането със семейното жилище (лична собственост на единия съпруг, ако двамата съпрузи нямат друго жилище - обща собственост или лична собственост на всеки един от тях) може да се извършва без съгласието на другия съпруг-несобственик.
(8) Може да бъде предвидено процентно съотношение на участие на двамата съпрузи в разходите за задоволяване на нуждите на семейството. Друг вариант е да бъде предвидено съпругът да осигурява изцяло средствата, необходими за задоволяване нуждите на семейството, когато съпругата е бременна и/или се грижи за отглеждане на децата до определена възраст. Съпрузите могат да си отворят обща банкова сметка, през която да плащат сметките за ток, вода, телефон, парно и т.н.
(9) Може да бъде предвидено, че за задължения, поети от единия съпруг, съпрузите отговарят солидарно. Трябва да се има предвид, че само при договорния режим солидарната отговорност за задължения, поети за задоволяване на нужди на семейството, може да бъде изключена. Освен това, с брачния договор не могат да се засягат права, придобити от трети лица преди сключването му. Това важи и за изменението на брачния договор.
(10) Тази клауза е примерна. В брачния договор може да бъде предвидено семейното жилище след развода да се ползва от съпруга, на когото не са предоставени родителските права (арг. чл. 58 във вр. с
чл. 56 СК). Предимството на брачния договор може да застраши дори интереса на децата.
(11) Препоръчително е да се предвиди в кои случаи и в какъв срок единият от съпрузите следва да освободи семейното жилище, особено когато отношенията между съпрузите са изострени.
(12) Въпросът е деликатен. От една страна, брачният договор не може да съдържа разпореждания за случай на смърт. Ограничението не се отнася за разпорежданията относно дяловете на съпрузите при прекратяване на уговорена съпружеска имуществена общност. От друга страна, съгласно чл. 54, ал. 1 СК
след развода бившите съпрузи престават да бъдат законни наследници един на друг и губят изгодите, произтичащи от разпорежданията в случай на смърт, направени преди това. Тези последици настъпват и когато основателността на иска за развод е установена по чл. 52, ал. 2 СК. Тази разпоредба не се прилага,
ако завещателят изрично е посочил, че завещателните разпореждания ще имат действие и след развода.
От трета страна е чл. 58 от СК, който гласи: "Разпоредбите на чл. 54 - чл. 57 се прилагат, доколкото в брачния договор не е уредено друго".
(13) Посочва се банковата сметка.
(14) Посочва се банковата сметка.
(15) Може да бъде предвидено само единия от съпрузите да осигурява средствата необходими за отглеждане на родените от брака деца. Може да се изброят примерно различни разходи, свързани с отглеждането на детето, като обзавеждане на детска стая, плащане на детегледачка и др.
(16) Съпрузите могат да предвидят по-продължителен период за издръжка на децата от този, който е определен в чл. 143 и чл. 144 от СК.
(17) Може да бъде вписано например: всички, 1/2, 2/3 или друго съотношение.
(18) Изброяването е примерно.
(19) Съпрузите могат да предвидят отварянето на банкова сметка на детето (детски влог) след неговото раждане и какви суми ще се влагат в нея. Може да бъде предвидено сключването на застраховка в полза на детето или друго по желание на съпрузите.
Приложение № ...... към БРАЧЕН ДОГОВОР от ...... г.
ОПИС НА ПРИТЕЖАВАНОТО ОТ СЪПРУГАТА(съпруга)ИМУЩЕСТВО ПРЕДИ БРАКА
I. НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
1. Апартамент, находящ се в гр./с. ...... , община ......кв. (ж.к.) ...... , вх. ...... , ет. ...... , ап. ......собственост на ......съгласно нот. акт № ...... , том ...... , рег. ...... , н. д. № ......от ...... г. (1)
II. МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
2. ЛЕК АВТОМОБИЛ марка " ...... ", модел ......рег. № ...... , рама ...... , двигател ...... (2)
III. БАНКОВИ СМЕТКИ
3. Банкова сметка в ...... банка (3)
IV. ФИРМИ И ДЯЛОВЕ В ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА
4. ...... ЕООД,седалище и адрес на управление: ............ (4)
V. ДРУГИ ДВИЖИМИ ВЕЩИ
5. Обзавеждане: ...... (5)
6. Картини ...... (6)
7. ...... (7)
VI. ПРАВА
8. ...... (8)
СЪПРУГ: ...... СЪПРУГА: ......
(1) Подробно описание на недвижимия имот.
(2) Подробно описани на притежаваното МПС.
(3) Достатъчно е да се посочи банката. По желание може да се посочи номера на банковата сметка и
наличната в нея сума.
(4) Вписват се данните на фирмата.
(5) Описват се движимите вещи, особено тези на значителна стойност.
(6) Описват се картини или други движими вещи със значителна или антикварна стойност.
(7) Описват се други движими вещи със значителна стойност.
(8) Може да се опишат:
- авторски права;
- права, сродни на авторското право;
- право върху марка;
- други.
"Говори кратко, искай малко, тръгни си бързо"
Петър І
Петър І
- uvella
- Потребител
- Мнения: 206
- Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:31
4 мнения
• Страница 1 от 1
|
|
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 55 госта