начало

Обрат – този ВСС няма право да избира тримата големи, Сарафов и Чолаков имат още 6 месеца като и.ф. Обрат – този ВСС няма право да избира тримата големи, Сарафов и Чолаков имат още 6 месеца като и.ф.

Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Мнениеот todorb2000 » 10 Май 2011, 14:24

1968 написа:
svettoslav написа:
1968 написа:Причинна връзка между пияно състояние и резултат се търси само ако това е едно от нарушенията, довели до резултата.Ако оставиш алкохола само за квалифицираш елемент по ал.2 не се търси причинна връзка.


Нали говорим за предоставилия МПС-то? За неговата причинна връзка иде реч.Тя минава през пияното състояние на водача,станало условие за ПТП.

Иначе за водача си е така.Пък и какво от това че в ОА не е посочена разпоредба от ЗДП или ППЗДП,създаваща забрана за употреба на алк. и управление след това?
Така или иначе непредпазливост има.Не е контролирал автомобила си в последна сметка.Нищо чудно съдът да го върне да се посочи точно коя точка,коя буква от чл.20 или едикойси е нарушена и станала причина за резултата,щото му се накърнявало пр. на защита.Но това са въпроси за водача. В предния пост съм имал пердвид предоставилия МПС.Не е възможно да е виновен,ако пияното състояние на водача не е било условие за ПТП.

И за предоставилия автомобила, ако е бил в пияно състояние не се търси причинна връзка за квалифициране на неговото деяние - предоставянето, по ал.3, ако има съставомерни последици от деянието на водача.Ако не е бил в пияно, а само този, на когото е предоставил автомобила, е бил в пияно, за предоставящия няма да има квалификация по ал.3.
Тодоре, заповядай на моето работно място, ще ти го отстъпя, но само седмица ще ти стигне да си промениш мнението.Не съди по черните овце за цялото стадо. :D Горе пишеш за приложение на чл.122.Съвсем не е така-и за предоставящия автомобила са приложими нормите за престъпления по транспорта.


1968 не видях в раздела за транспортни престъпления, да има състав на престъпление, където като деец да бъде собственика на превозното средство, и то в частност за предоставяне на мпс-то. :D.
Покажете ми този текст от НК, моля.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Мнениеот 1968 » 10 Май 2011, 15:14

За медийността си абсолютно прав, там спор няма, обърнаха го на бит-пазар, грубо казано.Относно квалификацията, нормите на 342 и сл. от НК, както и някои други състави от НК са от така наречените бланкетни, т.е. допълват се от съответните специални правила в други нормативни актове, в случая правилата за движение по пътищата.В случая има норми регулиращи преотстъпването на МПС и преотстъпващия следва да се убеди, че този, на когото преотстъпва управлението е правоспособен и не е в пияно състояние.В стария ЗДвП имаше специална норма - чл.33 т.3, която регламентираше преотстъпването на управлението.При неговото действие е постановено ППВС1/83 г.Въпроса е дали в новия ЗДвП има такава норма, която вменява такова задължение и дали тя е идентична със старата.Има такава норма и тя е чл.102 от ЗДвП, т.е. преотстъпващия автомобила има конкретно задължение по ЗДвП и ако допусне нарушение на това свое задължение носи наказателна отговорност по чл.342 и следващите от НК.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Мнениеот todorb2000 » 10 Май 2011, 15:53

1968 написа:За медийността си абсолютно прав, там спор няма, обърнаха го на бит-пазар, грубо казано.Относно квалификацията, нормите на 342 и сл. от НК, както и някои други състави от НК са от така наречените бланкетни, т.е. допълват се от съответните специални правила в други нормативни актове, в случая правилата за движение по пътищата.В случая има норми регулиращи преотстъпването на МПС и преотстъпващия следва да се убеди, че този, на когото преотстъпва управлението е правоспособен и не е в пияно състояние.В стария ЗДвП имаше специална норма - чл.33 т.3, която регламентираше преотстъпването на управлението.При неговото действие е постановено ППВС1/83 г.Въпроса е дали в новия ЗДвП има такава норма, която вменява такова задължение и дали тя е идентична със старата.Има такава норма и тя е чл.102 от ЗДвП, т.е. преотстъпващия автомобила има конкретно задължение по ЗДвП и ако допусне нарушение на това свое задължение носи наказателна отговорност по чл.342 и следващите от НК.

Да, 1968
И тук ще направя уговорката за онова решение на пленума на ВС, но тогава е било 1983г., а сега е 2011, и липсата на такъв състав е очевиден.
Моля Ви не бъркайте административното нарушение с престъпния състав от НК, където законодателят е казал какво деяние е престъпно. :D
/Чл. 102. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) На водача, собственика или упълномощения ползвател на моторно превозно средство се забранява да предоставя моторното превозно средство на водач, който е под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества, или на неправоспособен водач./
Ето /Чл. 356з. (1) Който наруши правилата за ядрената или радиационната безопасност, като допуска, че може да последва телесна повреда или смърт на другиго, се наказва с лишаване от свобода до три години./, а защо законодателя не е предвидил такава подобна регламентация и при транспортните престъпления?
Нарушението на правилата за двужение по пътищата не е престъпно деяние, докато на много други места в НК съществува такава подобна регламентация.
Аз прерових НК и се спрях на чл.122, щото друг престъпен състав няма за убийство, а другите са злепоставяне и по-леки форми на престъпление.
Вижте, аз съм инженер от авиацията, и знам какво е да пуснеш боен самолет във въздуха.
Подходът към обвиняването е сбъркан/ не ви поучавам/, но се засягат обществени интереси, за които се нехае. Създава се комфорт за някои държавни структури, осигуряващи пътя и неговата безопасност. Аз имам роднини от Симеоновград и настръхнах, когато чух за катастрофата. Съчувствам на близките, но пък трябва повече мълчание и работа без медии. а за МВР контакта с медиите не е за препоръчване.
Политолог съм по образование, и се интересувам от наказателната материя и от административната, и що е публично право.
Знаете ли, че полицаите в един малък град се познават, даже и в Хасково се познават. Представете си, каква полицейска дейност ще има като действа приятелския принцип/дори и приятелските предупреждения :D /
И друго ще Ви кажа, че администрацията яхва МВР за всичко, и се получава, че само МВР работи, а административно-наказателната политика не се прилага от наказващите органи извъм МВР или пък се установяват административни нарушения повърхностно.
Споделям това, защото съм се сблъскал с деспоти, а не с граждани с власт. Затова ще има и такива престъпления, като Симеоновградския.
Ако окръжния прокурор се избира и окръжния шеф на МВР е съвсем друго, а сега главния прокурор високо Бог високо, и е лесно да си прокурор/безкахърен/. Имате много работа, но от това се изгърбва човек, а трябват и други подходи.
Системата на правосъдието е сбъркана, и дали се цели справедливост и респект към закона? май, не.
Последна промяна todorb2000 на 10 Май 2011, 16:33, променена общо 3 пъти
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Мнениеот 1968 » 10 Май 2011, 16:05

Правилна е квалификацията, нищо не бъркам :D .Що се касае до ППВС, цитирах го да се ориентираш.Хвърли му едно око.Същото е принципно и няма никакво значение, кога е прието от ВС.Пак ти казвам, нормите на 342 и сл. от НК са бланкетни.Същото е с 282, 219, 123 и някои други състави.По твоята логика изобщо не трябва да има дела за ПТП, защото нарушенията и на водачите са "административни", но не е така.Ето ти още нещо, което може да те хвърли в смут от житейска гледна точка - може да има умишлено нарушаване на правилата, но престъплението да е непредпазливо, защото вината при престъпленията е отношението към последиците.А дали нарушенията са умишлени или непредпазливи е от значение за степента на вината и има значение само за индивидуализацията на наказанието.Та, определено лице има определено задължение, и когато има нарушение и са налице съставомерни последици по смисъла на НК, както е в случая, то се носи наказателна отговорност.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Мнениеот todorb2000 » 10 Май 2011, 16:23

1968 написа:Правилна е квалификацията, нищо не бъркам :D .Що се касае до ППВС, цитирах го да се ориентираш.Хвърли му едно око.Същото е принципно и няма никакво значение, кога е прието от ВС.Пак ти казвам, нормите на 342 и сл. от НК са бланкетни.Същото е с 282, 219, 123 и някои други състави.По твоята логика изобщо не трябва да има дела за ПТП, защото нарушенията и на водачите са "административни", но не е така.Определено лице има определено задължение, и когато има нарушение и са налице съставомерни последици по смисъла на НК, както е в случая, то се носи наказателна отговорност.

Ето примери, където елемент на съставомерността е нарушението на правила на дадена регламентирана дейност:

Чл. 350. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) (1) Който изготви храни или питиета, предназначени за общо ползване, по такъв начин, че в тях се създават или попадат опасни за здравето вещества, както и онзи, който продава, предлага за продан или по друг начин тури в обръщение такива храни или питиета, се наказва с лишаване от свобода до пет години.
(2) Който наруши правила, уреждащи добива, производството, преработката, съхранението или търговията с животни, суровини, храни или питиета, предназначени за общо ползване, и с това изложи на опасност здравето или живота на другиго, се наказва с лишаване от свобода до три години

Чл. 354. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., доп., бр. 75 от 2006 г.) Който без надлежно разрешение произведе, придобие, държи, отчужди или предаде другиму силно действуващо или отровно вещество, което не е наркотично вещество, поставено под разрешителен режим, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба от сто до триста лева.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., бр. 75 от 2006 г.) Ако престъплението по ал. 1 се извършва системно, наказанието е лишаване от свобода до три години и глоба от сто до триста лева.
(3) Предметът на престъплението се отнема в полза на държавата.
(4) (Нова - ДВ, бр. 95 от 1975 г., изм., бр. 10 от 1993 г.) Който наруши правила, установени за производство, придобиване, пазене, отчитане, отпускане, превозване или пренасяне на вещества по ал. 1, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация или с глоба от сто до триста лева.

Чл. 354в. (Нов - ДВ, бр. 95 от 1975 г., изм., бр. 62 от 1997 г., бр. 21 от 2000 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г.) Който засява или отглежда растения от опиев мак и кокаинов храст или растения от рода на конопа в нарушение на установените в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите правила, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.

Чл. 356. (1) Който наруши установените строителни, санитарни или противопожарни правила при проектиране, ръководене или изпълнение на строежи и с това изложи на опасност живота на другиго, се наказва с лишаване от свобода до две години.

Ето затова говоря, а за транспортните престъпления няма предвидена такава норма, като аз си правия изводите, че законодателят не е сметнал да сложи като престъпно нарушението на правилата за движение по пътищата.
Така излиза, 1968 :D

Предложете го за промяна на НК, защото войната по пътищата е жестока, и много тежка, за разлика от другите регламентирани дейности.
Аз ще направя мотивирано предложение до главния прокурор и до парламента за въвеждане на такъв състав на престъпление. Вие можете да ми помогнете, ако желаете.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Мнениеот todorb2000 » 10 Май 2011, 16:38

1968 написа:Правилна е квалификацията, нищо не бъркам :D .Що се касае до ППВС, цитирах го да се ориентираш.Хвърли му едно око.Същото е принципно и няма никакво значение, кога е прието от ВС.Пак ти казвам, нормите на 342 и сл. от НК са бланкетни.Същото е с 282, 219, 123 и някои други състави.По твоята логика изобщо не трябва да има дела за ПТП, защото нарушенията и на водачите са "административни", но не е така.Ето ти още нещо, което може да те хвърли в смут от житейска гледна точка - може да има умишлено нарушаване на правилата, но престъплението да е непредпазливо, защото вината при престъпленията е отношението към последиците.А дали нарушенията са умишлени или непредпазливи е от значение за степента на вината и има значение само за индивидуализацията на наказанието.Та, определено лице има определено задължение, и когато има нарушение и са налице съставомерни последици по смисъла на НК, както е в случая, то се носи наказателна отговорност.

Извинете ме, но водачите на МПС са предвидени като субекти на престъпление по раздел транспортни престъпления, както и служители, обслужващи пътя и т.н..
Ако има умисъл за убийство, то тогава се отива в раздел убийства. Така мисля.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Мнениеот todorb2000 » 11 Май 2011, 09:06

До 1968,
Цитирам Ви "...В стария ЗДвП имаше специална норма - чл.33 т.3, която регламентираше преотстъпването на управлението....."

Може ли, да публикувате тази норма?
Благодаря Ви предварително.
Хубав ден! :)
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Мнениеот 1968 » 11 Май 2011, 10:40

Ето стария текст - "Чл. 33. На водача на пътно превозно средство се забранява:
1. да управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано или няма табели с регистрационен номер;
2. (изм. - ДВ, бр. 21 от 1994 г.) да управлява превозно средство след употреба на алкохол с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда или когато се намира под въздействието на друго упойващо вещество;
3. (изм. - ДВ, бр. 21 от 1994 г.) да отстъпва управлението на превозното средство на лица, които не притежават съответно свидетелство за управление или са след употреба на алкохол с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда или са под въздействието на друго упойващо вещество;
4. (изм. - ДВ, бр. 21 от 1994 г.) да отстъпва управлението на моторно превозно средство, с което се извършва обществен превоз, на лица, които не са вписани като водачи в пътния лист;" и т.н.
Ето новия - "Чл. 102. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) На водача, собственика или упълномощения ползвател на моторно превозно средство се забранява да предоставя моторното превозно средство на водач, който е под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества, или на неправоспособен водач."
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Мнениеот todorb2000 » 11 Май 2011, 11:02

1968 написа:Ето стария текст - "Чл. 33. На водача на пътно превозно средство се забранява:
1. да управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано или няма табели с регистрационен номер;
2. (изм. - ДВ, бр. 21 от 1994 г.) да управлява превозно средство след употреба на алкохол с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда или когато се намира под въздействието на друго упойващо вещество;
3. (изм. - ДВ, бр. 21 от 1994 г.) да отстъпва управлението на превозното средство на лица, които не притежават съответно свидетелство за управление или са след употреба на алкохол с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда или са под въздействието на друго упойващо вещество;
4. (изм. - ДВ, бр. 21 от 1994 г.) да отстъпва управлението на моторно превозно средство, с което се извършва обществен превоз, на лица, които не са вписани като водачи в пътния лист;" и т.н.
Ето новия - "Чл. 102. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) На водача, собственика или упълномощения ползвател на моторно превозно средство се забранява да предоставя моторното превозно средство на водач, който е под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества, или на неправоспособен водач."


Има голяма разлика, 1968.
При тази норма и аз бих отправил обвинение, защото имаме непредпазливо съучастие, но при сегашната норма на чл.102, няма как да се отправи такова обвинение.
Няма как сега да се предяви обвинение, защото законодателят не е отправил такова изискване в чл.102, както в чл.33, а много общо го е записал, и не може да се открои "непредпазливото съучастие" на Живко-собственика на автомобила.
Все едно собственикът на автомобила щеше да е бил разписал пътен лист като длъжностно лице от диспечерски пункт, но само ако са налице условията на старата редакция на чл.33
Трябва да се поиска редакция на НК-транспортни престъпления.
Това е моята теза, 1968.
Остава прокурорите да си свършат съвестно работата.
Благодаря и хубав ден. :)
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Мнениеот 1968 » 11 Май 2011, 11:10

Няма съучастие, а независимо съпричиняване.Старата норма дори е с по-тясно приложно поле.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомобила?

Мнениеот todorb2000 » 11 Май 2011, 11:42

1968 написа:Няма съучастие, а независимо съпричиняване.Старата норма дори е с по-тясно приложно поле.

ето присъда: http://shumen.court-sh.org/2010/01704510_831c1310.htm
А къде в случая собственикът е независим съпричинител на убийство по непредпазливост, освен по чл.122.
По раздела-транспортни престъпления, собственикът на МПС не е предвиден като потенциален субект на престъпление.
Няма текстове на закона, където се регламентира това.
ето още: http://osvr.netii.net/2009/GD/10/0063d808_95192409.htm
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомоб

Мнениеот dedra » 30 Юни 2011, 16:25

РЕШЕНИЕ № 50 ОТ 13.08.1979 Г. ПО Н. Д. № 40/79 Г., ОСНК

ВСЕКИ ОТ НЕЗАВИСИМИТЕ ИЗВЪРШИТЕЛИ ПРИ ТРАНСПОРТНА ЗЛОПОЛУКА ОТГОВАРЯ ЗА СОБСТВЕНОТО СИ СЪСТОЯНИЕ ПО ВРЕМЕ, КОГАТО Е ИЗВЪРШИЛ ДЕЯНИЕТО.
КОГАТО ВОДАЧЪТ СЕ Е НАМИРАЛ В ПИЯНО СЪСТОЯНИЕ И Е ПРЕДОСТАВИЛ УПРАВЛЕНИЕТО НА МОТОРНОТО ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО НА ЛИЦЕ, КОЕТО СЕ НАМИРА И ИЗВЪРШВА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО В ПИЯНО СЪСТОЯНИЕ, ОТГОВАРЯ КВАЛИФИЦИРАНО ПО ЧЛ. 123, АЛ. 4 ВЪВ ВРЪЗКА С АЛ. 3 НК, А НЕ ПО ЧЛ. 124, АЛ. 4 ВЪВ ВРЪЗКА С АЛ. 1 НК.
Чл. 123, ал. 3 НК


От събраните доказателства съдът е направил обоснованата фактическа констатация, че подсъдимият В. Е. И. в пияно състояние е предоставил управлението на собствения си лек автомобил на подсъдимия П. С. П., който също се намирал в пияно състояние и в такова състояние е причинил смъртта на серж. Ст. М. Тези констатации са подкрепени не само от обясненията на подсъдимия П. С. П., но и от показанията на всички разпитани свидетели. Твърдението на св. А. К., че не била видяла подсъдимия П. С. П. да пие, са обсъдени от съда, но при категоричните показания на останалите свидетели обосновано не са възприети.
Това деяние на подсъдимия В. Е. И. е квалифицирано от военния съд по чл. 123, ал. 4 във връзка с ал. 1 НК, защото "той не е кормувал м.п.с., т. е. не е изпълнявал правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, в пияно състояние".
Тези изводи на съда противоречат със закона.
Деянието на подсъдимия В. Е. И., изразяващо се в неправомерно преотстъпване на моторно превозно средство на лице, което се намира в пияно състояние, е извършено в пияно състояние. То нарушава чл. 33, т. 3 ЗДП. В резултат на него са настъпили общественоопасните последици. Щом като този подсъдим - съпричинител на резултата, се е намирал в пияно състояние и е предоставил управлението на моторното превозно средство на лице, което се намира и извършва престъплението в пияно състояние, следва да отговаря квалифицирано по чл. 123, ал. 3 и 4 във връзка с ал. 3 НК, а не по чл. 123, ал. 4 във връзка с ал. 1 НК. И това е така, защото всеки от независимите извършители при транспортна злополука отговаря за собственото си състояние по време, когато е извършил деянието, а за подсъдимия В. Е. И. това е моментът, когато е предоставил управлението на моторното превозно средство на лице, което се намира в пияно състояние. Допуснатото нарушение е особено съществено и налага преквалифициране на деянието на В. Е. И. в престъпление по чл. 123, ал. 4 във връзка са ал. 3 НК, за каквото е имало обвинение пред първата инстанция.
Обстоятелството, че престъплението е извършено от В. Е. И, в пияно състояние, характеристичните данни за него, които са в смисъл, че не винаги работи съзнателно и че често пие, преценени във връзка с останалите смекчаващи обстоятелства, посочени в мотивите на присъдата, показват, че по размер определеното му наказание е справедливо, но че за поправянето и превъзпитанието му е необходимо реално да изтърпи това наказание. Ето защо Върховният съд, ОСНК, измени присъдата и в тази част, като отмени приложението на чл. 66 НК.
Преквалифицирането на деянието на подсъдимия В. Е. И. е престъпление по чл. 123, ал. 4 във връзка с ал. 3 НК налага приложението и на чл. 160 НК и лишаването му от правото да управлява моторното превозно средство завинаги.






РЕШЕНИЕ № 171 ОТ 29.06.1982 Г. ПО Н. Д. № 162/82 Г.,


КОГАТО ВОДАЧ НА МОТОРНО ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО В ПИЯНО СЪСТОЯНИЕ ОТСТЪПИ УПРАВЛЕНИЕТО НА ПРЕВОЗНОТО СРЕДСТВО НА ДРУГО НАМИРАЩО СЕ В ПИЯНО СЪСТОЯНИЕ ЛИЦЕ И ПОСЛЕДНОТО В ТОВА СЪСТОЯНИЕ ПРИЧИННИ СМЪРТ, СРЕДНА ИЛИ ТЕЖКА ТЕЛЕСНА ПОВРЕДА, ОТГОВАРЯ ЗА ТРАНСПОРТНО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ, ИЗВЪРШЕНО В ПИЯНО СЪСТОЯНИЕ.

Правилно и обосновано съдът е приел, че в момента на предаване на ключовете подсъдимият Е. И. Б. също е бил в пияно състояние, което се потвърждава от неговите признания и от свидетелите.
При това положение, щом като той като водач на моторно превозно средство в пияно състояние е предоставил управлението на автомобила си на своя брат Ц. И. Б., който също е бил в пияно състояние, е нарушил чл. 33, т. 3 ЗДвП и по непредпазливост е причинил смъртта и телесните повреди на пострадалите лица.
Квалификацията на извършените от подс. Е. И. Б. престъпления по чл. 123, ал. 3, предл. 3 и по чл. 134, ал. 3, предл. 2 НК е правилна.
dedra
Потребител
 
Мнения: 269
Регистриран на: 25 Апр 2009, 22:03

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомоб

Мнениеот todorb2000 » 30 Юни 2011, 22:17

dedra написа:РЕШЕНИЕ № 50 ОТ 13.08.1979 Г. ПО Н. Д. № 40/79 Г., ОСНК

ВСЕКИ ОТ НЕЗАВИСИМИТЕ ИЗВЪРШИТЕЛИ ПРИ ТРАНСПОРТНА ЗЛОПОЛУКА ОТГОВАРЯ ЗА СОБСТВЕНОТО СИ СЪСТОЯНИЕ ПО ВРЕМЕ, КОГАТО Е ИЗВЪРШИЛ ДЕЯНИЕТО.
КОГАТО ВОДАЧЪТ СЕ Е НАМИРАЛ В ПИЯНО СЪСТОЯНИЕ И Е ПРЕДОСТАВИЛ УПРАВЛЕНИЕТО НА МОТОРНОТО ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО НА ЛИЦЕ, КОЕТО СЕ НАМИРА И ИЗВЪРШВА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО В ПИЯНО СЪСТОЯНИЕ, ОТГОВАРЯ КВАЛИФИЦИРАНО ПО ЧЛ. 123, АЛ. 4 ВЪВ ВРЪЗКА С АЛ. 3 НК, А НЕ ПО ЧЛ. 124, АЛ. 4 ВЪВ ВРЪЗКА С АЛ. 1 НК.
Чл. 123, ал. 3 НК


От събраните доказателства съдът е направил обоснованата фактическа констатация, че подсъдимият В. Е. И. в пияно състояние е предоставил управлението на собствения си лек автомобил на подсъдимия П. С. П., който също се намирал в пияно състояние и в такова състояние е причинил смъртта на серж. Ст. М. Тези констатации са подкрепени не само от обясненията на подсъдимия П. С. П., но и от показанията на всички разпитани свидетели. Твърдението на св. А. К., че не била видяла подсъдимия П. С. П. да пие, са обсъдени от съда, но при категоричните показания на останалите свидетели обосновано не са възприети.
Това деяние на подсъдимия В. Е. И. е квалифицирано от военния съд по чл. 123, ал. 4 във връзка с ал. 1 НК, защото "той не е кормувал м.п.с., т. е. не е изпълнявал правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, в пияно състояние".
Тези изводи на съда противоречат със закона.
Деянието на подсъдимия В. Е. И., изразяващо се в неправомерно преотстъпване на моторно превозно средство на лице, което се намира в пияно състояние, е извършено в пияно състояние. То нарушава чл. 33, т. 3 ЗДП. В резултат на него са настъпили общественоопасните последици. Щом като този подсъдим - съпричинител на резултата, се е намирал в пияно състояние и е предоставил управлението на моторното превозно средство на лице, което се намира и извършва престъплението в пияно състояние, следва да отговаря квалифицирано по чл. 123, ал. 3 и 4 във връзка с ал. 3 НК, а не по чл. 123, ал. 4 във връзка с ал. 1 НК. И това е така, защото всеки от независимите извършители при транспортна злополука отговаря за собственото си състояние по време, когато е извършил деянието, а за подсъдимия В. Е. И. това е моментът, когато е предоставил управлението на моторното превозно средство на лице, което се намира в пияно състояние. Допуснатото нарушение е особено съществено и налага преквалифициране на деянието на В. Е. И. в престъпление по чл. 123, ал. 4 във връзка са ал. 3 НК, за каквото е имало обвинение пред първата инстанция.
Обстоятелството, че престъплението е извършено от В. Е. И, в пияно състояние, характеристичните данни за него, които са в смисъл, че не винаги работи съзнателно и че често пие, преценени във връзка с останалите смекчаващи обстоятелства, посочени в мотивите на присъдата, показват, че по размер определеното му наказание е справедливо, но че за поправянето и превъзпитанието му е необходимо реално да изтърпи това наказание. Ето защо Върховният съд, ОСНК, измени присъдата и в тази част, като отмени приложението на чл. 66 НК.
Преквалифицирането на деянието на подсъдимия В. Е. И. е престъпление по чл. 123, ал. 4 във връзка с ал. 3 НК налага приложението и на чл. 160 НК и лишаването му от правото да управлява моторното превозно средство завинаги.






РЕШЕНИЕ № 171 ОТ 29.06.1982 Г. ПО Н. Д. № 162/82 Г.,


КОГАТО ВОДАЧ НА МОТОРНО ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО В ПИЯНО СЪСТОЯНИЕ ОТСТЪПИ УПРАВЛЕНИЕТО НА ПРЕВОЗНОТО СРЕДСТВО НА ДРУГО НАМИРАЩО СЕ В ПИЯНО СЪСТОЯНИЕ ЛИЦЕ И ПОСЛЕДНОТО В ТОВА СЪСТОЯНИЕ ПРИЧИННИ СМЪРТ, СРЕДНА ИЛИ ТЕЖКА ТЕЛЕСНА ПОВРЕДА, ОТГОВАРЯ ЗА ТРАНСПОРТНО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ, ИЗВЪРШЕНО В ПИЯНО СЪСТОЯНИЕ.

Правилно и обосновано съдът е приел, че в момента на предаване на ключовете подсъдимият Е. И. Б. също е бил в пияно състояние, което се потвърждава от неговите признания и от свидетелите.
При това положение, щом като той като водач на моторно превозно средство в пияно състояние е предоставил управлението на автомобила си на своя брат Ц. И. Б., който също е бил в пияно състояние, е нарушил чл. 33, т. 3 ЗДвП и по непредпазливост е причинил смъртта и телесните повреди на пострадалите лица.
Квалификацията на извършените от подс. Е. И. Б. престъпления по чл. 123, ал. 3, предл. 3 и по чл. 134, ал. 3, предл. 2 НК е правилна.


Друг е въпросът, как ще се приеме предаването на ключовете като дейност в конкретния случай, защото явно тук законодателят е имал предвид ограничен кръг лица, извършващи правно-регламентирана дейност, например като лица, издаващи пътни листове или лица от пунктовете за пускане на МПС, но всичко това да е описано като част от дейност, присъща на всякакъв друг субект на престъпление, но не и на водач на лек автомобил, несвързан с правнорегламентирана дейност или собственик на такъв.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Има ли престъпление, извършено от собственика на автомоб

Мнениеот todorb2000 » 30 Юни 2011, 22:40

Собственикът на пътя попада сред независимите съпричинители на престъпление по чл.123 от НК, тъй като пряко отговаря за поддържането на пътя в изправно състояние в т.ч. и със затворени шахти на платното за движение.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Предишна

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 55 госта


cron