начало

До две седмици ще са ясни кандидатите за Конституционния съд  До две седмици ще са ясни кандидатите за Конституционния съд 

топлофикация и онаследяване на дълговете

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот ch3oh » 11 Сеп 2013, 21:56

Наистина не е сложен - никаква ПДИ не следва да се изпраща на наследниците - в случая, който предложих - аргумент чл. 429 ал. 2.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот neutralen » 11 Сеп 2013, 22:11

:D Вече по този въпрос изложихме аргументи - чл.429, ал.2 от ГПК има предвид процесуалната възможност изпълнението да бъде насочено и върху имуществото на наследниците в случаите когато те признават, не оспорват задълженията на наследодателя. В тези случаи те правят отказ от наследство, или приемат наследството по опис.
От горната разпоредба никъде не следва, че наследниците нямат право да оспорват задължението на наследодателя, нито пък, че срещу тях могат да бъдат извършвани изп.действия, без ЧСИ да им изпрати ПДИ. Къде в закона прочетохте, че това е възможно :?:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот ivan_lawyer » 11 Сеп 2013, 22:14

Без отказ ефективно от наследство - не го виждам. Поливалентното отказване от наследство е трудно. Чрез частни жалби по-трудно се постига ефект.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5411
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот ch3oh » 11 Сеп 2013, 22:26

Според мен нямат никакво право - именно защото са универсални правоприемници - веднъж приели наследството, ще участват в изпълнителното производство, в такова състояние, в каквото е било при наследодателя им и ще бъдат обвързани от последиците от предприетите от него действия или бездействия.
Не забравяйте, че освен длъжник в процеса има и взискател, чиито права също трябва по някакъв начин да бъдат защитавани.

(2) Издаденият изпълнителен лист срещу наследодателя може да бъде изпълняван и върху имуществото на неговите наследници, освен ако те установят, че са се отказали от наследството или че са го приели по опис. Когато наследникът не е приел наследството, съдебният изпълнител определя срока по чл. 51 от Закона за наследството, като съобщава изявлението на наследника на съответния районен съдия, за да бъде надлежно вписано.

Къде видяхте ПДИ?
Последна промяна ch3oh на 11 Сеп 2013, 23:19, променена общо 2 пъти
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот windlove » 11 Сеп 2013, 22:33

neutralen написа:От горната разпоредба никъде не следва, че наследниците нямат право да оспорват задължението на наследодателя, нито пък, че срещу тях могат да бъдат извършвани изп.действия, без ЧСИ да им изпрати ПДИ. Къде в закона прочетохте, че това е възможно :?:


Точно в закона си го пише колега:
Чл. 428. (1) Съдебният изпълнител е длъжен да покани длъжника да изпълни доброволно задължението си в двуседмичен срок. Когато пристъпва към изпълнение въз основа на заповед за изпълнение, съдебният изпълнител кани длъжника с връчването й, а когато заповедта е била връчена на длъжника, нов срок за доброволното й изпълнение не се дава.
(2) Поканата съдържа името и адреса на взискателя и предупреждение към длъжника, че ако в дадения му срок не изпълни задължението си, ще се пристъпи към принудително изпълнение. В поканата се съобщават наложените запори и възбрани. Към поканата за доброволно изпълнение се прилага копие от подлежащия на изпълнение акт.
(3) При смърт на длъжника, след като е получил поканата за доброволно изпълнение, но преди да са извършени други изпълнителни действия, съдебният изпълнител, преди да продължи действията си, изпраща на наследниците нова покана за доброволно изпълнение.

Законодателя въобще нямаше да си прави труда да слага само това като изключение за връчване на ПДИ на наследници от горната разпоредба, ако беше така, както вие си го тълкувате!!!
Да не говорим, че съвета ви е напълно погрешен. Вместо да приемат наследството под опис или да се откажат от него и да не са страна по това изпълнително дело /нещо, което ще се развие много по бързо във времето/, вие ги съветвате да възразяват по давност само за част от задълженията, което първо ще се проточи във времето, сумите ще им бъдат събрани принудително, накрая въпреки всичко ще са длъжници, дори само за част от това задължение, както и ще са вкарали разноски за адвокати и за гражданското дело.
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот neutralen » 11 Сеп 2013, 23:52

:D Колега, не аз а вие тълкувате чл.428, ал.3 от ГПК по някакъв начин, но не искате да го споделите. Видно е от тази разпоредба, че СИ е длъжен да изпрати на наследниците ПДИ, преди да продължи действията си. В тази връзка е и моя въпрос, вече зададен ви няколко пъти, на който вие все още не сте отговорили - има ли право СИ да извършва изпълнителни действия срещу наследниците без да им е изпратил ПДИ. Кое ви затруднява - въпросът, или отговора. Ако смятате, че СИ няма задължение да изпрати на наследниците ПДИ, посочете текста на закона, където е написано такова нещо, като обясните - от къде наследниците ще научат, че срещу наследодателя има образувано Изп.дело и кога е образувано това дело - приживе, или след като е починал, а ако е водено Заповедно производство - приживе, или след като е починал.
Когато се гледа закона се вземат предвид всички разпоредби от значение за казуса - никога само една правна разпоредба не урежда всички възможни варианти с оглед обстоятелствата и фактите по един казус. Предполагам знаете за така наречената "икономия на закона" и разни други понятия, свързани с тълкуването на законите. Когато изразявам някаква теза, аз посочвам и разпоредбата на закона на която се основава моята теза. Вече няколко пъти ви посочих разпоредбите на чл.102 ал.3 от ЗЗД, чл.407 от ГПК, изрично ви обърнах внимание, че наследника на длъжника е НОВ длъжник и той има същите права като починалия длъжник и бездействието или неправилно воденото дело от починалия изобщо не обвързва новия длъжник и с конституирането му в изпълнителното производство има право и на материално правно възражение като оспорва съществуването на самото задължение. И закона указва по какъв начин става това - или в производство по чл.407от ГПК, ако е получил ПДИ, или по реда на чл.423 от ГПК, ако не е получил ПДИ. Това са разпоредбите на закона. Ако наследника признава задължението на наследодателя се прилага чл.429,ал.2 от ГПК - или прави отказ от наследство, или приема наследството по опис.
Вашата теза е че СИ може да извършва принудително изпълнение срещу наследниците, без да им изпраща ПДИ, и второ, че наследниците нямат право да оспорват задължението и могат само да се откажат от наследството, или да го приемат по опис.
Тази ваша теза е неправилна и противоречи на цитираните от мен разпоредби на закона. :roll:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот nk7702n » 12 Сеп 2013, 00:29

Неутрален, твоята логика и правно мислене за съжаление не съответстват на смисъла на посочените правни норми, както и на духа на закона. Ако следваме изводите, които си направил до момента в тази тема, излиза, че изпълнителното производство трябва да започва отначало, ако след извършване на изпълнителни действия с цел принудително събиране на вземането на взискателя, внезапно почине длъжникът, на когото е връчена ПДИ и срещу когото вече са извършени съответните действия и се наложи да се конституират наследниците му. Това е все едно да напишеш, че всяко дело трябва да се гледа отначало, ако в хода на висящия процес почине една от страните и се наложи конституирането на наследниците. Именно за да се избегне хаосът и неправилното тълкуване и прилагане на закона, законодателят е предвидил и изрично посочил случаите, в които ЧСИ/ ДСИ са длъжни да връчат отново ПДИ. Съгласно чл. 428 /3 / от ГПК на наследниците се връчва ПДИ, когато такава е връчена на наследодателя, но все още не са извършвани изпълнителни действия. Нормата на чл. 428 /3 / вече беше цитирана и бяха дадени доста конкретни обяснения, но все пак да я постна за яснота : (3) При смърт на длъжника, след като е получил поканата за доброволно изпълнение, [color=#FF40BF]но преди да са извършени други изпълнителни действия, съдебният изпълнител, преди да продължи действията си, изпраща на наследниците нова покана за доброволно изпълнение.[/color]
Ти си написал следното : "Ако смятате, че СИ няма задължение да изпрати на наследниците ПДИ, посочете текста на закона, където е написано такова нещо, като обясните - от къде наследниците ще научат, че срещу наследодателя има образувано Изп.дело и кога е образувано това дело - приживе, или след като е починал, а ако е водено Заповедно производство - приживе, или след като е починал.". Та, отговорът е, в останалите случаи, за които не е приложима нормата на чл. 428 /3 / от ГПК наследниците ще научат не след получаване на ПДИ, а след като бъдат поканени да заявят дали приемат или се отказват от наследството.
Посочената от теб норма на чл. 407 от ГПК е приложима само за случаите, в които законодателят е предвидил задължение за ЧСИ / ДСИ да връчи ПДИ, тоест за тези, обхванати от нормата на чл.428/3/. Чл.423 касае друга хипотеза - ненадлежно връчване на ЗИ на длъжника.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот windlove » 12 Сеп 2013, 00:38

neutralen написа::D Колега, не аз а вие тълкувате чл.428, ал.3 от ГПК по някакъв начин, но не искате да го споделите. Видно е от тази разпоредба, че СИ е длъжен да изпрати на наследниците ПДИ, преди да продължи действията си. В тази връзка е и моя въпрос, вече зададен ви няколко пъти, на който вие все още не сте отговорили - има ли право СИ да извършва изпълнителни действия срещу наследниците без да им е изпратил ПДИ. Кое ви затруднява - въпросът, или отговора. Ако смятате, че СИ няма задължение да изпрати на наследниците ПДИ, посочете текста на закона, където е написано такова нещо, като обясните - от къде наследниците ще научат, че срещу наследодателя има образувано Изп.дело и кога е образувано това дело - приживе, или след като е починал, а ако е водено Заповедно производство - приживе, или след като е починал.
Когато се гледа закона се вземат предвид всички разпоредби от значение за казуса - никога само една правна разпоредба не урежда всички възможни варианти с оглед обстоятелствата и фактите по един казус. Предполагам знаете за така наречената "икономия на закона" и разни други понятия, свързани с тълкуването на законите. Когато изразявам някаква теза, аз посочвам и разпоредбата на закона на която се основава моята теза. Вече няколко пъти ви посочих разпоредбите на чл.102 ал.3 от ЗЗД, чл.407 от ГПК, изрично ви обърнах внимание, че наследника на длъжника е НОВ длъжник и той има същите права като починалия длъжник и бездействието или неправилно воденото дело от починалия изобщо не обвързва новия длъжник и с конституирането му в изпълнителното производство има право и на материално правно възражение като оспорва съществуването на самото задължение. И закона указва по какъв начин става това - или в производство по чл.407от ГПК, ако е получил ПДИ, или по реда на чл.423 от ГПК, ако не е получил ПДИ. Това са разпоредбите на закона. Ако наследника признава задължението на наследодателя се прилага чл.429,ал.2 от ГПК - или прави отказ от наследство, или приема наследството по опис.
Вашата теза е че СИ може да извършва принудително изпълнение срещу наследниците, без да им изпраща ПДИ, и второ, че наследниците нямат право да оспорват задължението и могат само да се откажат от наследството, или да го приемат по опис.
Тази ваша теза е неправилна и противоречи на цитираните от мен разпоредби на закона. :roll:


Колега аз не тълкувам - аз ви чета какво пише в ГПК - тълкуванията ги правите вие. Нормата ясно си казва само кога се изпраща ПДИ до наследниците след връчено ПДИ на основния длъжник. Ако не ви е ясно опитайте и го прочетете пак, след това отново - наистина е написано доста разбрано.От написаното до тук ми стана ясно само, че изпълнителното производство не е силната ви страна. И на въпроса ви отговорих вече няколко пъти и нормата е имате и също ви е посочих няколко пъти. Това, че не желаете да признаете, че грешите е разбираемо, но доста погрешно и непрофесионално. Още повече че говорите пълни глупости, че 429 ал. 2 се прилага след като се признае задължението. Наследника си има право да се позове на 429, ал. 2 от ГПК с последиците по чл. 51 от Закона за наследството без въобще да признава или не задължението на наследодателя си. Това е негово право и няма императивна норма, която да го задължава да е признал задължение по изпълнително дело, за да може да ползва правото си на отказ от наследство.
" като обясните - от къде наследниците ще научат, че срещу наследодателя има образувано Изп.дело и кога е образувано това дело - приживе, или след като е починал, а ако е водено Заповедно производство - приживе, или след като е починал."
И това вече ви го обясних ... дори няколко пъти - изпраща се покана по 429, ал. 2 където много точно си е описана тази фактология със срок за приемане на наследството или не.
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот neutralen » 12 Сеп 2013, 01:17

:D Очевидно вие не съзнавате какво твърдите - от една страна твърдите, че СИ няма задължение да изпраща ПДИ на наследниците за да почне изпълнение срещу тях, след като преди това е пратил ПДИ на починалия длъжник, а от друга страна твърдите точно обратното, че СИ изпраща ПДИ на наследниците преди да започне изпълнителни действия срещу тях.Та от тези ваши твърдения не става ясно - защо ,след като няма задължение да изпраща ПДИ на наследниците, защо им праща. И изобщо праща ли им или не им праща ПДИ. Хайде лека нощ. Вече съм те игнорирал :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот windlove » 12 Сеп 2013, 01:28

neutralen написа::D Очевидно вие не съзнавате какво твърдите - от една страна твърдите, че СИ няма задължение да изпраща ПДИ на наследниците за да почне изпълнение срещу тях, след като преди това е пратил ПДИ на починалия длъжник, а от друга страна твърдите точно обратното, че СИ изпраща ПДИ на наследниците преди да започне изпълнителни действия срещу тях.Та от тези ваши твърдения не става ясно - защо ,след като няма задължение да изпраща ПДИ на наследниците, защо им праща. И изобщо праща ли им или не им праща ПДИ. Хайде лека нощ. Вече съм те игнорирал :D


Всички разбраха само вие не - забавен сте в безсилието и незнанието си.
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот ch3oh » 12 Сеп 2013, 06:22

neutralen, разсъжденията Ви ме карат да се съмнявам, че сте приключил първото си изпълнително производство.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: топлофикация и онаследяване на дълговете

Мнениеот irina962 » 12 Сеп 2013, 16:08

Отивай при свестен адвокат и може би имаш положителни за теб шансове.
Аз съм само икономист, но вече 1-2 пъти адвокатка ми помогна, но е свестна.
irina962
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 05 Фев 2010, 19:20

Предишна

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 38 госта


cron