начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

Делба след развод

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Делба след развод

Мнениеот vddimcheva » 16 Дек 2013, 19:48

Здравейте,
става дума за мой познат, който се разведе преди малко по-малко от година.
Знам, че срокът за подаване на искова молба за делба е една година, но ми се иска да го посъветвам малко по-точно относно цялата процедура като време, разходи, кога са тези разходи и пр.
Става дума за апартамент, който са построили родителите му, бил е на тяхно име и по време на брака му прехвърлят собствеността.
Това е апартаментът, в който живеят бившата му съпруга и детето му и той не възнамерява да й отнема ползването, но иска апартаментът да си е негова собственост. Иначе казано, докато детето е там, няма да я гони, но и не иска да й го подарява.
Въпросът ми е какъв е рискът да не спечели делото, съответно в кой случай колко са дължимите такси и кога се дължат? Също така какви са възможностите да се присъди, че апартаментът е негов, но тя има вещно право на ползване до навършването на 18 години от детето? Възможно ли е съдът изобщо да присъди подобно нещо?
vddimcheva
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Окт 2010, 00:40

Re: Делба след развод

Мнениеот bird_of_paradise » 16 Дек 2013, 22:59

vddimcheva написа:Здравейте,
става дума за мой познат, който се разведе преди малко по-малко от година.
Знам, че срокът за подаване на искова молба за делба е една година- делбата не е ограничена със срок, срок има за исковете о чл. 29 и 30 от СК, но ми се иска да го посъветвам малко по-точно :?: :) - най-коректно би било да го посъветвате да посети адвокат, въоръжен с книжата относно цялата процедура като време, разходи, кога са тези разходи и пр.
Става дума за апартамент, който са построили родителите му, бил е на тяхно име и по време на брака му прехвърлят собствеността. - как? и само на него или и на двамата бивши съпрузи, че е важно
Това е апартаментът, в който живеят бившата му съпруга и детето му и той не възнамерява да й отнема ползването, но иска апартаментът да си е негова собственост. Иначе казано, докато детето е там, няма да я гони, но и не иска да й го подарява.
Въпросът ми е какъв е рискът да не спечели делото - 50/50, съответно в кой случай - за кой точно случай става въпрос? колко са дължимите такси - принципно 4% от материалния интерес и кога се дължат - за кое?- за делба; за иска по чл. 29( щото може и с възражение) или друго? Също така какви са възможностите да се присъди, че апартаментът е негов, но тя има вещно право на ползване до навършването на 18 години от детето? Възможно ли е съдът изобщо да присъди подобно нещо?

Бившата няма вещно право на ползване.
И, не- няма пречка да се установи, че имотът придобит в режим на СИО е изключителна собственост на съпруга ( а може и съвсем друго, което да върне нещата в изходно положение), но детайлите са важни за коректен отговор.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Делба след развод

Мнениеот vddimcheva » 17 Дек 2013, 15:12

Много ти благодаря за отговора.
Апартаментът е придобит чрез участие в ЖСК, където участват родителите му за два апартамента. После след излизане на акт 16 апартаментът просто се записва на негово име (само негово).
А за да ходи при адвокат той иска първо да се ориентира колко би му струвало, защото в момента има малко финансови затруднения и ако трябва сега да се плаща, вероятно ще се откаже. Ако тази такса се плаща след решението на съда, тогава сигурно ще го направи.
А в случай, че спечели делото, 4% се начисляват върху половината имот, защото той спори само за половината ли? Или се начисляват върху целия? Съответно, ако го загуби и остане с 50% дял, отново какви такси се дължат?
Що се отнася до правото на ползване - тя наистина няма къде отиде, а все пак става дума за сина му, затова той не иска да спори за това. А и не знам дали това, че тя няма къде другаде да отиде с детето, би повлияло на съда при вземане на решение за апартамента?
vddimcheva
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Окт 2010, 00:40


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron