начало

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

4 въпроса, относно следването на право

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


4 въпроса, относно следването на право

Мнениеот random » 25 Мар 2014, 20:23

Здравейте!
Аз съм на 23 години, по настоящем се занимавам с програмиране и живея пета година извън страната. Решил съм да се върна в България, защото имам възможност да работя по професията си. Искам да кандидатствам право,да стана адвокат заради престижа от самата професи и възможностите които предлага. За съжеление не съм запознат с доходността на адвокатите в България и първият ми въпрос е:
Колко пари може си докарва компетентен адвокат в България ? Аз винаги се стремя да бъда най-добрия във всичко и почти винаги успявам. Въпросът ме вълнува, защото наскоро срещнах момче, което е завършило прво в Бъргас, но е работел за 1000 лева, при това след почти година стаж. Ако говорим за подобни доходи, то тогава не бих се занимавал - За 3-4 часа на ден, изкарвам тези пари, но си стоя вкъщи и дори не се натоварвам.
Вторият ми въпрос е: На какво ниво е корупцията в университетите преподаващи право и ви моля да не отричате нейното съществуване, защото наскоро четох за преподавател от голям университет, задържан с подкуп от студент. И ако попадна на такава, как мога да се защитя (и дали е възможно)?
Колко години
Колко ще излезе издръжката на един студент в София ? Засега мога да си осигуря по 2000 лева на месец, но бих предпочел да живея в самостоятелен апартамент, а не в Студенски Град (чух много лоши отзиви за това място).
Искам да пробвам и в друга насока и да се върна в България, и дори и да се откажа от плановете си, винаги мога да си намеря много добре заплатена работа из целия свят.
random
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Мар 2014, 19:38

Re: 4 въпроса, относно следването на право

Мнениеот iliana88 » 25 Мар 2014, 21:13

Здравейте,
Много мило е да открия ентусиаст, който иска да се върне в родината си. И тъй като това е рядко срещано "животно" :D ще споделя моите впечатления.
Аз съм студентка в последен курс. За мен тази специалност ще служи, за да подпомогне основната ми професия, която има много общо с правните науки. Моето скромно мнение е (колегите да кажат дали не греша), че добър адвокат може да се стане едва след около 10 години реален стаж. По-бързата "писта" е ако сте отраснал в семейство на юристи и сте закърмен с тази материя.
За заплащането - ако разчитате на собствените си сили и умения, и след като знаете поне един език освен българския, вероятно ще имате възможност да започнете работа в някоя от големите кантори, където ще имате възможност да работите по много и интересни случаи. Заплатата като наемен работник едва ли ще нахвърля 2 000 лв. За стандартите на БГ това не е лоша заплата в частния сектор. За заплатите в съдебната система - съдия, прокурор, разследващ полицай - по-високи са от споменатите, но до тези позиции се стига след съответните конкурси, юридически стаж и т.н.
Относно корупцията - за 5 години никой не ми е поискал подкуп, а на мен не ми е хрумвало да давам. Уча съвестно и старателно. Почти нямам личен живот. Това е жертвата, която права за да получа тази диплома.
Професията юрист не е за хора, които очакват лесно и без да се напъват да получат резултати.
В София е възможно да се живее и относително скромно и определената от Вас сума ще бъде напълно достатъчна.
Но преди да предприемете стъпката да учите право се замислете дали сте готов да вложите цялата си енергия, време и душа, за да стигнете до заветната диплома за правоспособен юрист. Защото за станете добър юрист, това е началото на пътя.
Ще се радвам, ако юристи с дългогодишен стаж споделят своето виждане.
iliana88
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 20 Ное 2013, 22:17
Местоположение: София

Re: 4 въпроса, относно следването на право

Мнениеот kolegat » 25 Мар 2014, 21:20

Не се връщай в България. И без това лудниците са претъпкани.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: 4 въпроса, относно следването на право

Мнениеот karamazov » 29 Мар 2014, 20:53

Здравей!

Ще се опитам да отговоря подобаващо, като почна от лесните въпроси:
1. 2000 лв за София са повече от идеални, ако няма още някой, който да издържаш. И колко алкохол консумираш :)
2. Корупцията - мога да говоря само за СУ , който току-що завърших ( някой да си търси стажант, предпочитаемо корпоративно право и т.н. ? / в рамките на шегата/ ). Не съм срещнал пряка форма, разбирай искане-даване на пари. Доколкото има слухове - ако да може да се упражнява нерегламентирано влияние, то е по-скоро по роднински линии, услуги и т.н., мисля, разбира се какво имам предвид. Но със сигурност ще успееш да завършиш, при това сносно, само на база на личните си умения и голяма доза усилие.
3. Колко : 5 години семестриално, още половин година ( ако успееш от първата сесия) за държавни изпити, още половин година задължителен стаж + изпит за правоспособност - и тук вече си "юрист". За всичко останало - стаж, изпит и прочее изисквания. Иначе можеш да работиш като юрисконсулт.

4. Отн. заплащането : НЕ съм пряко запознат, но : 1. като адвокат не очаквай да почнеш да изкарваш 2000 лв. Може би след няколко години , след вписването в колегия и практика. Но моето мнение е крайно недостоверно в случая! Т.е. , както казваш ти, в началото ще работиш за "престижа".

5. А отн. престижа на професията: ако не развиеш една, ако не любов, то поне очарованост към правното мислене, то ще загубиш. Защо го казвам ? Престиж тази професия в България не й се признава, с изключение в самата професионална среда. Т.е. в дискурса парадокса на Russel ( за включения в множеството елемент и историята с бръснаря ) оже и да се говори за такъв, иначе - не. Но в България малко професии са престижни.

Лично : аз мислех да направя обратното , да почна курсове за програмиране и да се махна :) При все цивилистичната ми насоченост.
Успех с каквото и да решиш да се занимаваш !
karamazov
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Мар 2010, 03:58


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 42 госта


cron