Прави ми впечатление, че когато се претендира лихва за обезщетение от непозволено увреждане, се петендира законна лихва от датата на деянието до окончателното изплащане на сумата, без да се конкретизира какъв е размера на тази лихва /мораторна/ за времето от увреждането /забавата/ до предявяването на исковата молба. Например : увреждането е станало на 01.01.2014г., а исковата молба за 1000 лв. се предявява на 01.05.2014г. - диспозитива на решенията е "осъжда да заплати сумата от 1 000лв. ведно със законната лихва считано от 01.01.2014г."
Ако обаче не се касае за непозволено увреждане, а се касае за например вземане въз основа на облигациинно отношение изискуемостта на което е настъпило на 01.01.2014г., а пък иска се предявява на 01.05.2014г., пак за 1000 лв., тогава диспозитива е "осъжда да заплати сумата от 1000 лв., ведно със законната лихва считано от 01.05.2014г. /дата на предяването на иска/, както и сумата от 30 лв./примерно/ представляваща мораторна лихва върху главницата за времето от 01.01.2014г. /настъпване на забавата/ до 30.04.2014г. /до подаването на исковата молба/."
Правилно ли е това различие? В чл. 84 и чл. 86 ЗЗД не се прави разлика между вземане заради деликтно обезщетение или облигационно / с изключение за необходимост от покана разбира се/.
Недоумявам защо при настъпила забава за едно вземане, трябва да се посочи точно размера на мораторната лихва и да се посочи периода, а за при настъпила забава при друго вземане /на деликтно основание/ не е необходимо да се сочи точен размер и период на лихвата.
Така например за вземане за неизплатено трудово възнаграждение /срокът за плащането му е посочен в трудовия договор, така че след тази дата работодателя е в забава/, като поисках изплащането му "ведно със законната лихва считано от ......./датата която в тр.дог. е посочена за плащане/ до окончателното му изплащане" , съдът остави без движение исковата молба и даде едноседмичен срок да се посочи началото и края на периода за който се претендира мораторната лихва, както и точния й размер.
Когато пък съм предявявал иск за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди от ПТП, поисках главницата "ведно със законната лихва считано от ......./датата на ПТП -то/ до окончателно изплащане". Тогава съдът прие исковата молба за редовна - нито поиска да се посочи размер на лихва, нито периода!
Между другото, винаги съм се чудел, как обикновенните хора през 60-те год. на миналия век са изчислявали размера законна лихва за да предявят иска си, след като са нямали софтуер - сигурно е трябвало да ходят при някой счетоводител да му насят ракия, че да им сметне лихвата по формулата
![Mr. Green :mrgreen:](./images/smilies/icon_mrgreen.gif)