начало

Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД Представлява ли особена повелителна норма принципът на справедливост в чл. 52 ЗЗД

Наследяване

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследяване

Мнениеот Митко » 12 Авг 2003, 11:05

Получих наследство чрез завещание, в което пише буквално "всички движими и недвижими имоти, в това число..." и са изброени апартамент и др. градски имоти. Въпросът ми е дали земеделските земи (придобити от наследодателя чрез договор за доброволна делба след датата на написване на завещанието) могат да се разглеждат като завещани на мен, след като не са конкретно описани.
Митко
 

Re: Наследяване

Мнениеот geri-pv » 13 Авг 2003, 16:15

NE, nasledodateljat sus sustavjaneto na zaveshtanieto se razporejda s imotite koito pritejava - osnoven princup v pravoto e che nikoi ne moje da dade drugimu poveche prava oot kolkoto sam ima. Eto zashto zemedelskite zemi, koito e pridobil sled sustavjaneto na zaveshtanieto, ne se vkljuchvat vuv vasheto nasledstvo!
geri-pv
 

Re: Наследяване

Мнениеот МСМ » 13 Авг 2003, 17:50

Напротив, включват се. Включва се всичко, което наследодателят притежава ПРИ СМЪРТТА СИ, а не при съставяне на завещанието.
МСМ
 

Re: Наследяване

Мнениеот krkamenova » 14 Авг 2003, 08:54

Всичко, което наследодателят притежава при смъртта си е част от неговага наследствена маса. Що се отнася до завещанието, струва ми се, че клаузата "всички движими и недвижими имоти" не следва да се тълкува разширително. Т.е. неописаното в завещанието имущество е притежание на наследниците по закон.
krkamenova
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 13 Авг 2003, 12:24

Re: Наследяване

Мнениеот МСМ » 14 Авг 2003, 09:35

Как разширително, какво по-разширено от буквалния смисъл на "всички движими и недвижими имоти"? И да искаме, няма накъде да го разширим повече. "В това число" не е синоним на "и нищо друго", а точно обратното.
МСМ
 

Re: Наследяване

Мнениеот isokolova » 14 Авг 2003, 14:33

Няма специални правила за писане на завещание или някакви формални изрази. Волята на завещателя трябва да се тълкува на общо основание. В крайна сметка или има спор между наследниците или не. Ако има - всеки ще си тълкува и доказва и съдът ще реши.
isokolova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Авг 2003, 13:39

Re: Наследяване

Мнениеот m_grozdev » 14 Авг 2003, 17:19

Наследил сте цялото имущество, което е притежавал наследодателят Ви към момента на неговата смърт.
m_grozdev
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 17 Сеп 2001, 17:03

Re: Наследяване

Мнениеот митко » 15 Авг 2003, 09:34

Благодаря Ви за отговорите. Говорих с познат съдия и според него съм наследил всичко (освен разбира се запазените части на другите наследници по закон)
митко
 

СИО

Мнениеот elenailtcheva » 18 Авг 2003, 10:39

Колеги,
Какво мислите по следния казус. Съпругът притежава по наследство недвижим имот-апартамент в съсобственост с брат си. Братът е в чужбина и чрез пълномощно предоставя на брат си правото да се разпорежда с наследствения им апартамент, включително да продаде неговата част на трети лица или на себе си. Ако братът, възпозвайки се от предоставеното му право, прехвърли чрез покупко-продажба половината от апартамента, равна на братовата му част, съпругата на приобретателя ще стане ли собтвеник на половината от придобитата чрез покупко-продажба част от апартамента?
Благодаря ви за отговорите.
elenailtcheva
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 04 Апр 2003, 13:37


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron