начало

„Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка „Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка

Противоконституционност на Закона за здравното осигуряване!

Дискусии и предложения по проекти за закони


Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Bulgaro-African :) » 12 Мар 2005, 19:55

ПРИЗОВАВАМ ВСИЧКИ ДА ОБЪРНАТ ВНИМАНИЕ НА ПОСТИНГА ОТ ДАНИЕЛА ПАВЛИНОВА:

‘... В процес на изработване е и сайт, където ще бъдете запознати с целите и ще можете да изкажете мнение, както и пряко да участвате в дискусиите и може да дадете своя принос за да защитим правата си! От вас не се изискват никакви средства просто желание за участие. Всяко мнение е от значение. Нека всеки, който желае да се включи да изпрати някакви координати на:
danielanaidenova@abv.bg...
... ОБРЪЩАМЕ СЕ НЕ САМО КЪМ НЕРЕДОВНИТЕ ПЛАТЦИ А И КЪМ ТЕЗИ КОИТО СА ОСИГУРЕНИ, НО НЕ СА ДОВОЛНИ ОТ СИСТЕМАТА ТАКАВА КАКВАТО Е В МОМЕНТА!...’

Изглежда това ще бъде първият смислен опит проблема да се дискутира из основи и В ИНТЕРЕС НА ВСИЧКИ ЗАСЕГНАТИ от открития опит на държавата да рекетира собствените си граждани.

Уважавам акцията на Парижки вести, а също и мнението в декларация на Комитета за Българо-европейско сътрудничаство в Швеция за куража им, но те определено се опитват да решат нещата по почина ‘всеки се спасява сам’. ‘Сам’ в този случай означава групата на българите в чужбина, които плащат осигурителни вноски по местоживеене. Тяхната позиция, макар и абсолютно правилна, е меко казано игнорираща инересите на не малки групи от българи, също засегнати от недомислията в ЗЗО:
- тези, които живеят в чужбина, но са нелегално пребиваващи и не се осигуряват – основно пребиваващи в европейските държави. Не на всеки бе даден шанс да научи законите на ‘цивилизования’ капитализъм преди 1989-та и да се подготви за промяната. И не всеки е успял в живота си, но много от тези хора се трудят здраво и честно за семйствата си, някои от които са все още в България. Повечето от тези хора, ако са заемали работно място, заслужават уважение само заради това, че са имали смелостта да напуснат Родината в момент , когато всеки трепереше да не бъде съкратен. Или за това, че просто са освободили немощната социална система на страната от тежестта да им изплаща мизерните осигуровки за безработица, ако вече са били изхвърлени на улицата. Техният здравно-осигурителен статут няма нищо общо с осигуряването в България, доколкото те не ползуват и не са ползували услугите на Здравната каса и не практикуват ‘здравен туризъм’. Противното би трябвало да може да се докаже от Касата и те би трябвало да си платят. А самата каса, за всички тези години до тук не е покривала на никого разходи за здраве в чужбина. (Пожелавам и го да може да си го позволи един ден :). Защото с нея, такава каквато е, няма да можем да влезнем в Европа по този параграф.)
- такива, които пребивават легално в държави, където им е дадено правото доброволно дали да се присъединят към някаква схема за медицинско осигуряване. Мисля, че в такава ситуация са нашите сънародници на американския континент. Не виждам какво трябва да се търси от някой, който с години живее в Щатите например, осигурен или не.
- тези, които живеят легално в държави, където общественото здравеопазване е интегрирано с данъчната система и имат достъп до минимален пакет от здравноосигурителни услуги. Моя случай в Африка е такъв :). Смятам, че условията за живот и работа тук са достатъчно здравословни за да се натоварвам с доброволно осигуряване, след като държавното ми е достатъчно (да ......... на дърво, за 8 години само веднъж съм ходил на зъболекар :)). Какви доказателства тогава да вадя пред българските институции, че съм осигурен? Че нали ще ме е срам да отида при местния чиновник в тяхното здравно министерство и да му обяснявам защо ми трябва такъв документ - няма съвсем да си излагам държавата я! Но макар и очевидно, че няма да си зарежа работата при всяка настинка и да платя 1000$ за билет за да си видя личната лекарка в България и естествено не съм го правил (твърде скъп ‘здравен туризъм’), НОИ и НЗОК с удоволствие ще продължават да ме третират като длъжник за периода януари 2000 – декември 2004 и ще ме преследват с Агенцията за държавни вземания. Каква ирония на съдбата: след като цял живот съм гледал да живея и работя легално и честно, сега се превърнах в един от първите престъпници за държавата, чийто паспорт нося (не ми дава сърце да кажа Родината – друго е). И всичко това при положение, че не само ние си знаем, а изглежда и цял свят знае какво е положението с истинската престъпност и правораздавателната система в България! И след като както стотици хиляди други изпращам солидни суми на близките си за да оцеляват в Родината и дори да се лекуват и платено, въпреки съществуването на НЗОК. Ех, как не е жив Паисий да му отговоря защо понякога се срамувам да се нарека българин, пък даже и в Африка!
- всички тези, които са били в странство за годините, в които вноските не се опрощават, но са се върнали в Родината не навреме и сега са в капана на НОИ и НЗОК.
- но най-тежко е положението на десетки и стотици хилядите живеещи в страната български граждани без или с ниски доходи, които също остават длъжници за периода 2000 – 2004, време когато много добре платени професии бяха осигурявани от бюджета. Те не са виновни, че държавата не може да ги различи от получаващите солидни приходи чрез сивата икономика и сега част от малкото, което им е останало е обект на вземане от АДВ.
- всички онези, които редовно са си плащали за здравно осигуряване, но които в случай на нужда са плащали огромни за възможностите си суми за лечение, което би трябвало да бъде покрито от НЗОК.
- всички тези, за които не съм се сетил, че също са засегнати, но не се включват в никоя от горните групи и на които се извинявам за този пропуск.

ЗЗО беше и е несправедлив с императивността си и с установяването на ред за събиране на вноски за здравно осигуряване - едно конституционно право, което се явява по-тежко и заробващо от един конституционен дълг – плащането на данъци. Защото сънародниците ни в чужбина винаги са били освободени от този дълг при ясни условия.
За съжаление, след като поправиха закона половинчато, сега законотворците ни се готвят за следващата стъпка в стил ‘разделяй и владей’ – вече се чу мнението на доц. Щерев – председател на Парламентарната комисия по здравеопазване, че българите в чужбина, които са плащали осигуровки по местопребиваване, трябва да се освободят от стари задължения. Поздравления за групата около Парижки вести и за Комитета за Българо-европейско сътрудничаство. Ако това стане, това ще е тържество на тяхната правда. Но за всички останали, изброени по-горе, това ще е нова неправда и извращение на елементарната логика: да се осигуряваш здравно трябва да е доброволно право по местопребиваване.
Парламентарната здравна комисия и самото Народно събрание са тези, кото трябва да намерят решение за висящите задължения на милиони българи. НОИ и НЗОК са скрити зад закона, те са просто бюрократи, а когато се стигне да се разправяме с АДВ, тогава приказките ще са съвсем излишни. Те пък са само изпълнители.
Промените в закона трябва да имат обратна сила или това трябва да се уреди по друг начин. Защото до декември 2004 ЗЗО беше явно несправедлив към живеещите в чужбина българи, не давайки им никаква възможност да влизат и излизат от системата по регламентиран начин. Дори и с промените от миналата година схемата е толкова тромава и неясна. Как е възможно тук, в една държава с 50 години история само, нещата да се направени толкова простичко и разумно – който иска може да се включва към всеки един от частните здравно-осигурителните фондове, като няма покритие за първите 3 месеца, но също така има осигуряване до 3 месеца след напускане? Защо една държава като нашата, която претендира да бъде цивилизована не може да направи нещо в нормална посока? Естесвено, имам си отговора, но не искам да изричам грозни думи.

Ситуацията, която Парламентарната здравна комисия, самото Народно събрание, Националния осигурителен институт и Здравната каса създадоха няма нищо общо със законността. И това се доказва най-вече с годините на бездействие на тези институции и нежеланието им да се реши проблемът след като отдавна беше ясно, че моделът не работи.
Да си спомним, че софтуерното осигуряване на Здравната каса е повод за един от най-големите скандали в страната. Ако бюрократите толкова много се грижеха за събираемостта на вноските, защо не решиха този проблем още със създаването на Касата и не поставиха нещата ясно – след като не си плащал за 1, 2 или 3 месеца губиш здравноосигурителните си права и толкова? Защото преди ЗИД на ЗЗО никой от нас нямаше възможност да излезе от системата и след като тя беше открито несправедлива за много и различни групи от българи, единственото възможно действие беше просто да не плащат. Как сега вече може да обяват всички длъжници за неосигурени и недължащи вноски от тук нататък, защото са извън системата, а не го направиха през 2000, 2001 и т.н.?
Защо трябваше да се чака толкова дълго?
Или беше просто много лесно да се скрият зад ‘задължителния’ характер на конституционното право да се осигуряваме и идеята беше: няма къде да ходят, ще дойде момента всички ‘длъжници’ да си платят с лихвите, глобите, таксите и т.н.!
Защо трябваше да се стига до тези драстични мерки спрямо ‘длъжниците’ и заплахи с Агенцията за държавни вземания? За да станат задълженията, изчислявани по изгодна на НОИ схема, равни и по-големи по стойност от голямата дупка в бюджета на Касата ли?
А бюджетът на НЗОК и най-вече неговата разходна част винаги е бил сива зона за дискутиране в обществото и извън всякакъв контрол от негова страна. Не искам да поставям на обсъждане множество факти за това как са разходвани средства в стил ‘пир по време на чума’.
Всичко това, което става си е открито държавно изнудване от страна на НОИ и НЗОК и с мълчаливото съгласие на всички останали държавни институции – Народно събрание, Президент, Правителство, Министерство на здравеопазването, Агенция на българите в чужбина и т.н. Впрочем повечето от служителите и политическите лица в тях са класифицирани да бъдат осигурявани за сметка на държавния бюджет…какво има да говорим.

Кога най-после ще станем нация? Май на Европа ще и се наложи не толкова ще ни приеме като равностойни, а ще ни асимилира преди да сме се осъзнали кои сме. Дано ни остане поне историята.

Приятелски поздрав на всички
Bulgaro-African :)
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот E. Valtcheva » 12 Мар 2005, 21:44

Раздел IV.
Осигурени лица. Права и задължения

Чл. 33. (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 1.01.2000 г.) Задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
1. всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;

Kakyv e problemyt? Dokolkoto razbiram ne mogat da me zadylzhat da plashtam zdravna osigurovka. Ili gresha?
E. Valtcheva
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот stavrev » 13 Мар 2005, 00:21

Скъпа,не виждам какво ти е виновна Родината.Тези хора ,които правят това не могат да се отъждествят с България. Това е една престъпна върхушка, служеща на чужди интереси срещу дребни хонорари.Много от тях дори и не са българи. Тяхната политика е унищожаване на българите и България. Геноцид .Резултатите от т.нар.здравна реформа и състоянието на здравеопазването е най-показателното за истинските им цели. Всъщност една от целите им е именно младите хора да напускат България, да насаждат нихилизъм и омраза към Родината.Защото точно те са най-големите им врагове. Така че ти си тяхна жертва. Ако ти прочетат написаното многго ще се зарадват.
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Апел: Фонд за юридическа защита на засегнатите от ЗЗО

Мнениеот Атанас Чобанов » 13 Мар 2005, 01:38

Дами и Господа юристи,

Както предложихме в предишен постинг тук, търсим адвокати в България, които да се заемат с юридическата защита на засегнатите от ЗЗО български граждани.
Финансирането на услугите Ви ще бъде поето от Фонд за юридическа защита на засегнатите от ЗЗО, който ще заработи до края на месеца. Финансирането ще е напълно прозрачно с доброволни дарения.
Желателно е да представите приблизителен разчет на разходите, като перспективата е Страсбург.
Моля тези от вас, които желаят да се ангажират с проблема да изпратят email до desk@parisvesti.com

С уважение,
Атанас Чобанов
директор на в-к Парижки Вести
Атанас Чобанов
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот enigma » 13 Мар 2005, 03:17

Всичко хубаво, на защо не приемеш просто, че са хора, които народът нарича просто "селски тарикати". Щото са такива. И не могат да виждат повече от провинциалното небе, под което са израснали. За мене тука е жестоката реалност. Това за целенасочения геноцид е хубав мит, но е несериозно и наистина мирише на Волен Сидеров.
enigma
 

Re: eto ti tekst na nemski-prati go prez taja programa

Мнениеот elfljo » 13 Мар 2005, 05:18

Mnogo negramotno napisano i pulno s greshki!!!!
elfljo
 

Re: Апел: Фонд за юридическа защита на засегнатите от ЗЗО

Мнениеот elfljo » 13 Мар 2005, 06:31

Ha tozi link moje da namerite delata. zavedeni sreshtu Bulgaria pred suda po pravata na choveka v Strasburg:

http://www.bghelsinki.org/frames-books_bg.html

V nachaloto na vseko delo pishe ot koi advokat e predstavljavan ishtezut. Moje bi tova shte e ot polza, za da imate predstava koi se zanimava s takiva dela i ima opit v tazi oblast. Sushto dobra ideja mi se struva e da se dade publichnost za kakvi sumi stava vupros ako niakoi advokat se naeme sus sluchaja. Kolko bi struvalo samo po sebe si deloto vodeno v Strassburg.
elfljo
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот E. Valtcheva » 13 Мар 2005, 10:17

Ako njakoj mozhe da mi otgovori, shte mu byda mnogo blagodarrna.


Раздел IV.
Осигурени лица. Права и задължения

Чл. 33. (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 1.01.2000 г.) Задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
1. всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;

Iskam da znam dali e narushena klauzata i dokolko. Za da znam kak da reagiram. Vse pak chovek trjabva da znae sreshtu kakvo protestira. Pisah na e-maila na NOI, no ne mi otgovoriha.

Blagodarja predvaritelno!
E. Valtcheva
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот TSOCHOU » 13 Мар 2005, 11:23

ZIVEA 31 GODINI V GREECE. S DVOINNO GRAZDANSTVO SAM.
ZASTRAXOVANA SAM 25 GODINI V GREECE. PLASTAM I POLZVAM USLUGITE
V GREECE. DA OSTAVIAT NIAKOI XITRUSHI GLUPOSTITE NASTRANA, 4E KATO SI IDVALI BALGARITE V BULGARIA TI4ALI NA ZABOLEKAR, TOVA E ZA OBSTA KONSUMATSIA. POMNIA OT POKOINATA MI MAIKA (ZDRAVNO OSIGURENA),
KOGATO IA POSESHTAVAX ZA 10-15 DNI PREZ GODINATA, TO KARTONI LI NE BIAXA, TO SPETSIALNI KNIZKI ZA LEKARSTVA LI NE BIAXA, I VSITSKO TOVA ZA
ZDRAVNO OSIGUREN GRAZDANIN NA BULGARIA.(za MAIKA mi stava vapros)
4E DUMATA MI BESHE KAK STE PROBIA AZ S GRATSKIA SI PASPORT ZA BEZPLATEN LEKAR ILI VAOPSTE KATO 4UZDENETS NA PEGLED KATO ZDRAVNO OSIGUREN GRAZDANIN?
neka niakoi mi otgovori
predvaritelno BLAGODARIA

BEST REGARDS
TSOCHOU
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот Vasilka Todorova » 13 Мар 2005, 11:53

Ne a logichno da ima takav zakon. Chudia se kak e vazmozno da se sastavi ot umni hora takava glupost. Dano vse pak razuma naddelee pred zelanieto da se sabirat pari po nechesten i nespravedliv pat. Krajno vreme e i balgarskite upravnici da pomisliat za bulgarskia narod.
STE NAPRAVIAT TAKA , CHE E ITEZI KOITO VSE OSTE MILEAT ZA BULGARIA I SA ZAPAZILI BULGARSKOTO SI CHREZ DVOJNOTO SI GRAZDANSTVO, DA SE OTKAZAT OT NEGO. W BULGARIA STE OSTANAT SAMO NE BALGARI - ROMI, CIGANI, I NE ZNAM OSTE KAKVI, NO NE I BULGARI!Апостол Апостолов написа:

> Уважаеми дами и господа юристи,
> Обръщам се към Вас с молба за коментар и съвет по следния
> въпрос:
> Противоконституционен ли е действащия в момента в Република
> България Закон за здравното осигуряване и по срициално чл.40,
> ал.4 от него?
> Според "Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно
> осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на
> безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по
> ред, определени със закон. " от Конституцията на Република
> България гражданите имат право на здравно осигуряване, а не
> задължение за здравно осигуряване.
> Според "Чл. 60. (1) Гражданите са длъжни да плащат данъци и
> такси, установени със закон, съобразно техните доходи и
> имущество." от Конституцията на Република България гражданите
> са длъжни да плащат данъци и такси съобразно техните доходи и
> имущество.
> Не следва ли и плащането на здравни осигуровки да е съобразно
> техните доходи и имущество.
> Според чл.40, ал.4 от Закона за здравното осигуряване "Лицата,
> които не подлежат на осигуряване по ал. 1 и 2, се осигуряват
> върху осигурителен доход не по-малък от половината от
> минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се
> лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено
> осигуряване. Вноските се внасят до 10-о число на месеца,
> следващ този, за който се отнасят. Тези лица извършват годишно
> изравняване на осигурителния доход съгласно данните от
> данъчната декларация."
> И питам Ви как лице без доходи и попадащо изнвън случаите на
> осигуряване по чл.40, ал.2 от същия закон - за сметка на
> републиканския бюджет следва да си внася здравноосигурителни
> вноски - в момента 6,60 лв. на месец. Представете си следния
> казус семейство от двама родители безработни с изтекъл срок на
> получаване на обезщетения за безработица и без право на
> социално подпомагане, защото имат някаква собственост следва да
> внася здравноосигурителни вноски! Не е ли абсурдно, тези лица
> няма каква данъчна декларация да подават за годишно изравняване
> на доходите, защото нямат такива. Посочените лица имат
> неплатени повече от 3 здравноосигурителни вноски и следователно
> се водят за длъжници на НОИ. Ще им бъдат пратени покани за
> доброволно изпълнение, след това актове за начет и накрая ако
> не ги платят ще ги дадат на Агенцията за държавни вземания,
> която да събере вноските. Не е ли абсурдно да ставаш длъжник на
> държавата затова,че си над 18 г., нямаш никакви доходи и си жив
> и дишаш въздух!Адски тъп закон връща ни в робовладелския строй!
> Моля ви дами и господа, обръщам се към Вас за помощ и съвет как
> да бъдат отменени тези абсурдни текстове от Закона за здравното
> осигуряване. Този закон въвежда една крайно несправедлива
> система за осигуряване, която прави длъжници и гражданите без
> доходи, те просто нямат избор, а защо по конституция имат
> право, а не задължение да внасят здравноосигурителни вноски.
> Дано се намерят добри юристи, които да напишат жалба до
> компетентните органи, които да сезират Конституционния съд за
> отмяна на тези позорни разпоредби от Закона за здравното
> осигуряване, или да лобират за приемане на справедлив закон за
> здравното осигуряване, според който когато нямаш доходи не
> внасяш здравноосигурителни вноски! Ежедневие е лица със
> здравноосигурителни права да плащат на лекарите за оказаните
> медицински услуги и на практика тези лица плащат сметката два
> пъти един път на държавата с % за лични осигурителни вноски
> върху доходите си и втори път на лекарите, защото в днешното
> пазарно време лекарите са търговци на здравни услуги и без пари
> изобщо не ти обръщат внимание.Каква е ролята на държавата
> тогава в тази здравна система, в която лекарите вземат и от
> държавата - НЗОК и от пациентите. Този закон според мен е писан
> от лекари, а не от юристи, за да може лекарите да скубят от
> двете страни.
> Напомням на всички юристи да се замислят над това и да се
> организират и задействат процедури за отмяна на този абсурден
> Закон за здравното осигуряване, защото освен юристи те някой
> ден като живи организми ще имат нужда от медицински услуги, за
> които ще плащат и в момента плащат два пъти сметката - веднъж
> на държавата, за това, че не си е мръднала пръста за
> здравеопазването и втори път на лекарите.
> Не са ли по-добри чуждите системи за здравноосигуряване с
> набрани средства по индивидуална партида на лицата, които да
> плащат от партидата, когато имат нужда и колкото могат, но да
> са свободни граждани, а не длъжници на държавата на абсурда
> България!
> Апостол Апостолов
> hilon@abv.bg
Vasilka Todorova
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот неосигурен » 13 Мар 2005, 13:03

Защо обявилите се за правозащитни организации в България не се захванат с този проблем, а само гледат как да изкарат някой циганин герой или потърпевш, че бил малко набит в Полицейското.
По-важна е съдбата на няколко милиона работещи българи, а не на бандата цигани, живееща само от престъпления.
Защо независимата преса /обслужваща като подлога управляващите/ не повдигне този въпрос, защо не се развихри кампания из телевизиите.
Защо не се покажат какви условия /направо мизерни/ се предлагат в българските болници срещу исканите осигуровки.
Защо трябва да плащам осигуровки, за да бъда вкаран в някаква мизерна стая в мръсна болница.
След като няма качествени услуги - няма и плащане.
неосигурен
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот stavrev » 13 Мар 2005, 13:32

Е какво като мирише на Волен Сидеров?Да не би да е необорима презумция,че не е вярно. Резултатите са налице.Какво искаш?Да ти привеждам конкретни цифри? Ето една:с 45 000 души е намаляло населението на България за една година! От това по як геноцид ,здраве му кажи.
Хайде постави се на мястото на съдия в наказателно дело-имаме престъпен резултат/геноцидът/ и обвиняеми/управляващите/. Какво трябва да се докаже?Ами само причинноследствената връзка между управлението на тези предатели и престъпния резултат. Ще ти бъде ли трудно да ги осъдеш?Май няма.

В крайна сметка ,на мен едно не ми ясно.Живеете в чужбина ,в Германия. Виждате, че там обикновените хора по нищо не превъзхождат българите,даже напротив. Защо тогава Германия се управлява сравнително добре, а тук всеки ден затъваме? Защо там селските тарикати нямат власт?
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот stavrev » 13 Мар 2005, 13:49

Това са много точни и хубави въпроси. Някой ,ако ти отговори,че така само защото се управляваме от селски тарикати ,не му вярвай! Медиите,"правозащитните" ортанизации и другите неправителствени организации не са такива. Просто обслужват чужди интереси и нямат полза от евентулано отменяне на този противоконституционен закон.
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот enigma » 13 Мар 2005, 15:00

Имам едно любимо интервю с един дядо от някое селце. Случайно го чух навремето по "Хоризонт". Питаха го, какво не е наред на държавата и отговорът беше: "Какво да й е наред - един пъдар и един овчар имахме в село, и бяха такива щото за нищо друго не ставаха, ама като дойдоха комунистите и ги направиха районен секретар и кмет. Халът ни е такъв щото пъдари, овчари и говедари ни управляват от тогава досега." Жива народна мъдрост.

Според мене е много точно казано. Целият елит е бил избит през 45-50 г. и оттогава начело са само нискочели, които за жалост са се окопали на ръководните позиции в обществото и не пускат. По принцип съм егалитаристично настроен, но с годините се убеждавам, че елитът прави разликата. При нашите няма умисъл за геноцид, има само желание да лапат, да се държат като феодали и нямат никакво чувство за социална отговорност, което за мене го имат немските и др. политици, колкото е те да обсужват едрия бизнес в края на краищата.
enigma
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот enigma » 13 Мар 2005, 15:17

Специално за правозащитните организации - щото няма кой да ги финансира отвънка при такива искания. А те без пари не работят.

По скоро въпросът е къде спи опозицията. А нея въпросът не я засяга, щото се надява като дойде на власт да застане на същата бозка.

Проблемът е обаче много по-дълбок за мене. Ако се реформира и се направи честно здравно осигуряване с минимален пакет услуги от държавата и се въведе успоредната здравната застраховка, за който може да си плаща, или се мине само на втория вариант (който аз предпочитам), то какво ще се прави с всичките цигани и прочее, които не плащат, а само искат да получават. Няма да има пари за тях, а те бяха научени по Тошово време (и тоя грях също да го остави в котела в ада, в който надявам се, че ври) само да искат и да получават.

Как мислите, кое правителство би си направило такова харакири. Ако се появи партия, която да представи такава програма, бих гласувал за нея, дори и да е нацистка. Искам здравните и социалните ми осигуровки и данъци да отиват за инфраструктурата на държавата, за образованието и прочее, както и за тези, които работят и произвеждат, а не за класа от търтеи, на които ако не им се спре това статукво, няма да си мръднат и пръста.
enigma
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот stavrev » 13 Мар 2005, 15:51

Това важи с пълна сила за времената преди 1989г.В крайна сметка комунистите бяха повечето селяни, а селянинът има здрава връзка със земята,с Родината.Сега вече е съвсем друго,сега вече на власт са техните наследници,които освен отрицателните качествата на праводателите си имат и други,допълнителни-нихилизъм, извратен интернационализъм, българофобия. А повече от сегашните управляващи нямат пряк умисъл за извършвания от тях геноцид,само косвен-знаят за последствията, но не им пука. Пряк умисъл имат чужденците,които подкрепят тази пасмина и пречат на всеки по-различен да направи нещо.

Разликата от положението на държавата преди 89г. и сега е доста показателна.
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот enigma » 13 Мар 2005, 17:12

Не съм употребявал думата "селяни", коята значи хора, коите не живеят в град и се занимават със земеделие. Това не значи, че един селянин не може да е чудесен управляващ. Такива примери имаме доста в собствената история.

Има в предвид точно хора тип "говедари", които са се добали до властта без да имат и грам квалификация за това. И не са и могли са си го помислят, ако не бяха убийствата и насилствено заграбване на всичко акумулирано до 44 г. под заповедите на големия брат. И най-важното с - с липса на каквото и да е желание да погледнат идвън копанята си. Децата им са като цяло не по-различни, само малко лустросани, е още по-лошо - с чувство за непогрешимост, богопомазаност и съвършенство. Сега точно тези "добрали се" държат икономическата власт и са съответно държавната вихрушка, а останалите емигрират или се чудят как до го направят.

А до 89 - като оставим настрана "сладостите" на тоталитаризма, с които се заплащаше този т. нар. "просперитет", той си беше икономически балон, който се спука и сега му берем и на него гайлето на всичкото отгоре. Да не говорим че точно тези политици извършиха едни от най-големите национални предателства. Да си припомним стореното от Г. Димитров за признаването на македонците, че искал и с Румъния да ни обединява. Унищожаването на частната инициатива в земеделския сектор и пренасочването на ресурсите към безперспективни отрасли. Те мините са заложени много от отдавна.

Може да се зададе и друг въпрос - след като при цялата некадърност на комунистите е имало някакъво развитие, то какво ли би станало, ако изобщо не се бяха появявали. Но това е реторичен въпрос.
enigma
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот stavrev » 13 Мар 2005, 19:19

Последният ти риторичен въпрос е моят отговор на Мария Делева за България и българите.Отказвай се от българското гражданство,скъпа!
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот sstavrev » 13 Мар 2005, 19:33

Дължимите осигуровки от гражданите са около 100 млн.лева, а до сега участието на български военни части в окупацията на Ирак струва на бюджета повече от 500 млн. Значи има варианти,поне относно парите.

А за дискриминацията на българите за сметка на циганите и,освен много точно посоченият по-горе пример от Апостолов бих добавил и следният факт:Тъй като повече от циганите отговарят на условията за соц.слаби,те се осигуряват от държавата. Или един циганин без дори един ден осиг.стаж ще може да ползва здравни услуги, а да кажем друг гражданин,който има 20-30 години стаж, през който е плащал осигуровки,но сега е безработен и не е осигурен, ще му бъде отказано. Това става и на практика .Естествено ,циганите не са виновни- не са луди да откажат тази привилегия, а освен това така са научени. Познай кой е виновен и дали не е направено нарочно.
sstavrev
 

Re: Противоконституционност на Закона за здравното осигуряв

Мнениеот tochkin » 13 Мар 2005, 19:51

pravste gospodine napulno sum saglasen s vasheto mnenie.tova e strashno dori chovek da si go pomisli,za poreden put se pokazva che ne si zaslujava chovek da stoi v tazi strana i da ne se zamisli i za mig dali da se otkaje ot bg grajdanstvoto si.
tochkin
 

ПредишнаСледваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron