начало

ВКС възобнови делото срещу прокурора, съден заради обвинение срещу Петьо Еврото ВКС възобнови делото срещу прокурора, съден заради обвинение срещу Петьо Еврото

Изпълнение срещу ТД



Изпълнение срещу ТД

Мнениеот ТД » 26 Юли 2004, 18:54

Моля дайте ми съвет!
Казуса е следният:Представлявам дружество, което има неизплатени Р.З. към работниците си и те започнаха изп.дела-сега описват машини от производственият цикъл и скоро ще се наложи да спра производство. Има ли право СИ да описва машини, които са в производствен цикъл.
2.Част от машините ми са апорнтна вноска в друго дружество-може ли СИ да посяга и на тях.
3. Как се конкурират взискатели-към държавата имам адски мвото задължения-НОИ, пенсионни, болбнични;
ТД
 

Re: Изпълнение срещу ТД

Мнениеот po-po » 27 Юли 2004, 17:24

Няма ли някой с мнение по този казус, а????????2
po-po
 

Re: Изпълнение срещу ТД

Мнениеот Иван » 27 Юли 2004, 17:46

утре.
Иван
 

Re: Изпълнение срещу ТД

Мнениеот донна2 » 28 Юли 2004, 10:41

Съдия изпълнителя има право да описва машините и съоръженията СЛЕД КАТО СА ВАША СОБСТВЕНОСТ ,това означава ,че взискателите /работниците са посочили тоя изпълнителен способ/
не виждам защо да не опише и апортната вноска предполагам ,че е посочен изп.способ запор върху дял от ТД -чл.398б от ГПК
Когато срещу имуществото на длъжника са започнали принудителни действия по ГПК ,държавата се счита винаги присъединен взискател за дължимите и публични вземания ,размера на които е бил съобщен на съдия изпълнителя до извършването на разпределението ,по тази причина съдия изпълнителя е длъжен да изпрати съгласно чл.157 ал.2 от ГПК съобщение до АДВ за всяко едно изпълнително дело .При конкуренция между вземания на държавата и тия на работниците първо ще си получат парите работниците съгласно чл.136 ал.1 т.5 от ЗЗД ,а след това държавата чл.136 т.6 от ЗЗД ,като вземанията по т.5 и 6 се удовлетворяват предпочитателно от цялото имущество на длъжника.
донна2
 

Re: Изпълнение срещу ТД

Мнениеот advokat_ » 08 Сеп 2004, 11:04

Sled kato mashinite i saorajeniata, koito e zapo4nal da opisva Sadia-izpalniteliat, sa aportirani v drugo targovsko drujestvo, to tova oznachava che te ne sa sobstvenost veche na TD, koeto predstavliavate i e dlajnika. Zatova sadia- izpalnitelia ne bi mogal da predpriema prinuditelno izpalnenie varhu tiah, a ako go e napravil deistviata mu podlejat na otmiana ot Okrajnia sad pri objalvane.
advokat_
 

Re: Изпълнение срещу ТД

Мнениеот донна2 » 08 Сеп 2004, 12:08

а 398б от ГПК ?
донна2
 

Re: Изпълнение срещу ТД

Мнениеот sunshine_75 » 08 Сеп 2004, 16:35

Няма ли образувано изпълнително дело в Агенцията за държавни вземания?Публичните взискатели-ТДД, РУ "СО" не са ли наложили запори върху активите на ТД?Защо не сключите извънсъдебни споразумения с работниците или не започнете разсрочено плащане по изп.дела пред съответния РС?Чл. 157 и сл. от ДПК-конкуренция между частни и публични вземания.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 826
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: Изпълнение срещу ТД

Мнениеот Койчо от Конаре » 08 Сеп 2004, 18:13

След апорта машините принадлежат на другото дружество, така че не може да ги описва като вещи. Може да насочи изпълнението върху дяловете/акциите на дружеството длъжник в другото дружество.
Койчо от Конаре
 

Re: Изпълнение срещу ТД

Мнениеот лунатик » 08 Сеп 2004, 19:44

Решение № 730 от 19.IV.1999 г. на ВКС по гр. д. № 388/98 г., IV г. о., докладчик съдията Жанета Найденова

Така постановеното решение е неправилно. За да бъде законно, изпълнението трябва да се насочи върху имуществените права, които принадлежат на длъжника. Едно от първите задължения на съдия-изпълнителя, както правилно е приел и районният съд, е да провери дали изнесената на публична продан движима вещ е принадлежала на длъжника. Проверка се извършва още преди да е направен описът. Съгласно чл. 69 ЗС и чл. 360, ал. 2 ГПК, който държи една вещ предполага се, че я владее за себе си. А който владее за себе си, предполага се, че е собственик, т. е. съществува презумпцията, че щом като вещта се намира в държане на длъжника, тя е била негова собственост. При тази предпоставка съдия изпълнителят е изнесъл на публична продан струг - винторезен С-11, който се е намирал във владение на длъжника "Л. з." ЕАД - гр. Л. Проданта се е извършила при спазване разпоредбите на чл. 360 - 372 ГПК и необосновано и незаконосъобразно Л. районен съд е отменил действията на съдия-изпълнителя. Те са били правилни.
Л. районен съд се е позовал на разпоредбите на чл. 136 ЗЗД и на чл. 17, т. 2 ЗСДВ - Д. в., бр. 26/96 г. Те обаче са неприложими в конкретния случай. Вярно е, че съгласно чл. 136, ал. 1, т. 2, т. 3 и т. 6 ЗЗД вземанията на държавата за данъци върху определен имот, вземанията, опезпечени със залог или ипотека и "вземанията на държавата, освен тези за глоби", се ползуват с право на предпочително удовлетворение в реда, по който са изброени. Тази разпоредба се отнася в случаите на присъединяване на взискатели и разпределение на събраните суми. Съгласно чл. 353 ГПК - изм., Д. в., бр. 26/96 г. - § 5 от Преходни и заключителни разпоредби към Закона за събиране на държавните вземания - държавата са счита винаги като присъединен взискател за дължимите й от длъжника данъци и други вземания, размерът на които е бил съобщен на съдия-изпълнителя до извършване на разпределението. За тази цел той изпраща съобщение на данъчната администрация за всяко започнато от него изпълнение и за всяко разпределение. Или с горните разпоредби са защитени интересите на държавата, които в конкретния случай не са били накърнени. Все още не е била разпределена сумата от извършената продажба (няма данни за това) и все още за съдия- изпълнителя е съществувало задължението да уведоми съответната данъчната администрация.
Представеният списък на движимите вещи от ТДА гр. М., не е бил пречка да се извърши проданта на вече запорираната вещ. Той само е уведомявал, че държавата също е имала вземания от длъжника и че са били налице условията за присъединяването й като взискател по изпълнението.
Неправилно Л. районен съд е отменил действията на съдия-изпълнител по възлагане на изнесения на търг винторезен струг С-11. Той не е бил от несеквестируемите вещи по чл. 339 ГПК. Продажбата е била извършена съобразно ГПК и купувачът от възлагането й е станал неин собственик. Член 371г ГПК - Д. в., бр. 124/97 г. - постановява, че собствеността на вещта се прехвърля от деня на постановлението за възлагането. Поради това, че продажбата на запорираната вещ е оригинерен способ за придобиването на вещта, тя изключва и отговорността от евикция.
Решението на Л. районен съд е неправилно постановен съдебен акт, който следва да се отмени по реда на надзора. А действията на съдия-изпълнителя като законосъобразни - да се оставят в сила.
лунатик
 

Re: Изпълнение срещу ТД

Мнениеот лунатик » 08 Сеп 2004, 20:29

Не беше това решението което исках да цитирам.Бях разсеян и ме заблуди наличието на вещта "струг" в него. В онова решение ставаше дума за публична продан на чужд струг - част от апортирано или наето имущество. Та съдия-изпълнителя е бил продал този струг. Истинският собственик се е усетил малко по-късно, но съда е приел, че публичната продажба на тази чужда вещ е била законосъобразна.
Иначе - и аз смятам, че принудително изпълнение не може да се насочи към апортирано имущество, а към дяловете или акциите, които са издадени срещу този апорт.
лунатик
 

Re: Изпълнение срещу ТД

Мнениеот advokat_ » 13 Сеп 2004, 09:37

az sam na sashtoto mnenie
advokat_
 

Re: Изпълнение срещу ТД

Мнениеот Com » 16 Сеп 2004, 16:48

В баланса на дружеството капиталът е в пасива.
Според мен дали е преобразуван в други активи или това са апортираните вещи е все едно.
Затова ако принудителното изпълнение е насочено към такива вещи, първо трябва да се попълни капитала, защото капитала може да се "пипа" само при ликвидация или несъстоятелност.
Com
 


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron