начало

„Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка „Разгром на съд“: След гласуване във ВСС, цялото ръководство на ОС-Пазарджик подаде оставка

частен съдия изпълнител

Дискусии и предложения по проекти за закони


Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот Ljubezniq Los » 08 Юни 2005, 01:08

Грижа нямаш, баце :))) "Бандера росса, бандера росса..." :))))))))))
Ljubezniq Los
 

Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот четящ » 08 Юни 2005, 14:14

Колеги, когато се пишеше още за този законр на няколко пъти в този форум изразих мнение, че ще се дадат права на борчета с вратчета да возят хора в зеления офис на планината.
Тогава повечето от пишещите не бяха съгласни, но ето че идва момент за отрезвяване.
Не ни пречи държавния съдия-изпълнител, а тъпата и влачеща се процедура.
Трябва да се промени процедурата, а че не е допустимо частници да изпълняват съдебни решения е ясно.
Нека законотворците посочат в коя страна в ЕС има частни съдии-изпълнители?
четящ
 

Re: Към monteskio

Мнениеот четящ » 08 Юни 2005, 14:39

виж кой може да стане съдия изпълнител - изброени са лица, които не могат да бъдат, като лишения да упражнява адвокатска и търговска дейност, но не и лишеният от права на нотариус. Това е само един пример.
четящ
 

Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот Ljubezniq Los » 08 Юни 2005, 23:13

Аз, приятелю, мисля, че е време да спрем да сравняваме всеки аспект от живота си с тези в западноевропейските и кои щете там страни. България разполага със сериозни специалисти, които при добро желание могат бързо и акуратно да разрешат проблемите в областта. Нито ме интересува какво е положението "на запад", нито смятам, че имат какво да ни дадат тамошните правните и всякакви системи (поне не толкова, колкото са ни дали примерно след Освобождението), могат само да продължат да ни вземат и да ни пречат. Извинявам се за "оф топик-а", знам че не му е тук мястото на тоя въпрос.
Ljubezniq Los
 

Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот куна » 09 Юни 2005, 00:19

според мене като ще има частни съдии изпълнители, не трябва паралелно да има и държавни, защото те и без това само взимат заплати без да си мърдат пръста за нищо, а сега изобщо няма да се помръднат да работят. Имали ли сте си скоро работа със съдия изпълнител, колеги, особено в малките райони? Изобщо не можеш да ги откриеш дори за най-елементарна справка, а камо ли да ти свършат някаква по-сериозна работа? Като ще е частно изпълнението, за кво са тогава държавни изпълнители? Те съвсем ще се дезинтересират от работата си, не мислите ли? Ще си дремят само колкото да им върви заплатата и ще прехвърлят топката на частните. Абе въобще безумна работа е тоя закон... няма спор
куна
 

Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот tydi » 09 Юни 2005, 20:33

Колеги, знае ли някой кога ще бъде конкурсът за съдия-изпълнители?
tydi
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 20 Ное 2004, 20:04

Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот 789 » 09 Юни 2005, 20:48

прочети си закона, преди да питаш, то мързел, ама!
789
 

Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот SI2005 » 10 Юни 2005, 01:41

здравейте колеги!
колко от вас знаят за проведените срещи на министерството със съдия - изпълнителите? малък процент са "ЗА" частното изпълнение /София, Пловдив, идр./ В Англия за да направи справка за имотното състояние на длъжника таксата на частния изпълнител е 60 евро. кой среден българин може да си позволи такава такса? В Полша частното изпълнение работи ефективно само три години след което върви назад. По статистика, до сега действащото изпълнение у нас са събрани около 45 %, а английското частно изпълнение - 35 %. Не винете съдия изпълнителите, те направиха подписка против частното изпълнение, но никой не ги чу. ТОЗИ ЗАКОН НЕ ТРЯБВА НА НИКОЙ, ТРЯБВА ДА СЕ ПИПНЕ ПРОЦЕДУРАТА. ИМА ДЛЪЖНИЦИ, ДЪЛЖАЩИ ХИЛЯДИ ЛЕВОВЕ, А НЯМАТ ИМУЩЕСТВО. КАК ВИ ЗВУЧИ МАЛОЛЕТЕН ДЕЙСТВАЩ ЧРЕЗ ЕДИНИЯ РОДИТЕЛ, ДА КУПИ ЦЯЛАТА БЪДЕЩА РЕКОЛТА НА КООПЕРАЦИЯ.
SI2005
 

Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот v220863 » 10 Юни 2005, 01:53

здравейте!
ИМАМ СЛЕДНИЯ ПРОБЛЕМ: ПОИСКАЛ СЪМ ПРИНУДИТЕЛНОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ ДА СЕ НАСОЧИ КЪМ НЕОБРАНИ НАСАЖДЕНИЯ СОБСТВЕНОСТ НА КООПЕРАЦИЯТА ДЛЪЖНИК. СЪДИЯ ИЗПЪЛНИТЕЛ ОТКАЗА ДА ПУСНЕ ЗАПОР ТЪЙ КАТО НЕОБРАНИТЕ НАСАЖДЕНИЯ НЕ СА ДВИЖИМИ ВЕЩИ. ТОГАВА МУ ПОИСКАХ "ВЪЗБРАНА" - ПОСЛЕДВА ОТНОВО ОТКАЗ. КАЖЕТЕ МИ НЕОБРАНИТЕ НАСАЖДЕНИЯ КАКВИ ВЕЩИ СА?
v220863
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 27 Мар 2005, 00:08

Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот evgo » 10 Юни 2005, 09:27

Създай с въпроса си нова тема, тази е за частния съдия-изпълнител.
evgo
 

Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот mia » 13 Юни 2005, 16:35

Не смятате ли, че предоставянето на тази дейност противоречи на Конституцията, а и на проктиката на КС, т.к съгласно неговите решения отделни държавни дейности могат да се предоставят единствено на организации с нестопанска цел, а въпроси свързани със сигурността и неприкосновенноста на лицата е изключено да се делегират другиму. Но..........предстоят избори и на кой му пука?
Опита ми показва абсолютна некомпетентност от страна на съдия изпълнителите във Варна и изкрено се съмнявам на подобрение, с оглед настъпилата промяна.
mia
 

До MIA

Мнениеот Варненец » 14 Юни 2005, 11:12

О MIA и аз патя от съдебни изпълнители във Варна. И то от съществени процесуални нарушения по изп. дело, да не кажа грубо неизпълнение на законова норма. Въпросът е дискутиран в този форум, но представете си по изп. дело са налице безспорни факти по състава на чл.330 ал.1 б. "д" ГПК да не са поискани изп. действия от взискател по-вече от 2 год. Безспорно е, че този срок е преклузивен, задължение на СИС е да следи и прилага служебно изтекъл преклузивен срок. Да ама не, не се издава постановление за прекратяване /макар че дали го има или няма делото си е прекратено по силата на закона, тук съдебната практика с тълкувателно решение №47 е категорична/ въпреки това по искане на взискателя съд. изпълнител си продължава изпълнителни действия, вместо когато е изтекъл преклузивния срок взискателя да е поискал образуване на нова изп. дело, да ама и той не го е поискал.

В процедурни правила за изп. производство се казва:
Следващите изпълнителни действия стават недопустими. Бъдат ли извършени те са опорочени и ще бъдат унищожени чрез жалба на длъжника. Извършените изпълнителни действия се обезсилват с обратна сила....... Прекратения изпълнителен процес не може да бъде възобновяван, освен ако прекратяването бъде отменено от съда като неправилно.....и пр.

Редът за обжалване е ясен, и ако съдът унищожи тези действия и ги обезсили с ОБРАТНА СИЛА като опорочени, което мисля така трябва да стане след като са предприети по прекратено по силата на закона правоотношение, тези действия валидни ли са например да прекъснат течението на придобивна давност ?? Принципен въпрос който юристи коментират нееднозначно.
Ето Тълк. решение:

Тълкувателно решение № 47 от 1.IV.1965 г. по гр. д. № 23/65 г., ОСГК
Съдебна практика на ВС на НРБ - граждански отделения, 1965 г., С., Наука и изкуство, 1966 г.
чл. 330 ГПК
С настъпване на някое от основанията, посочени в чл. 330, ал. 1, б. "а" до б. "е" ГПК, принудителното изпълнение се прекратява по силата на закона и от този момент отпадат наложените възбрани и описи, от който момент се прекратява действието им независимо от това, дали са вдигнати или не.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Основанията за прекратяване на принудителното изпълнение са посочени в чл. 330, ал. 1, букви "а" до "е" ГПК. Тези основания се групират, както следва: погасяване на изпълняваното право, отмяна или обезсилване на изпълнителното основание и изпълнителния лист, оттегляне на искането за изпълнение и когато взискателят не е поискал извършването на изпълнителни действия в продължение на 2 години. С настъпването на някое от тези основания изпълнителното правоотношение се прекратява по силата на закона. Наистина в чл. 330, ал. 2 ГПК е предвидено съдебният изпълнител да издаде постановление за прекратяване на изпълнението, но това постановление не прекратява същото, а установява, че по силата на закона то вече е прекратено. Следователно постановлението не е условие за прекратяване на принудителното изпълнение. Щом с настъпване на фактите, предвидени в чл. 330, ал. 1 ГПК, настъпва по право прекратяването на принудителното изпълнение, то наложените възбрани и запори отпадат от този момент, от който момент се прекратява действието им независимо от това, дали са вдигнати, или не.
Варненец
 

Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот interes » 16 Юни 2005, 10:27

Колега аз се занимавам много често с изпълнителни дела в страната и мога с пълна убеденост да ви кажа, че мърлявщината и неефективноста на софийските съдии-изпълнители не може да се сравни с никой друг район.
Тези хора се възприемат като черешката на тортата и от величието на положението си принуждават всички адвокати и граждани по унизителен начин да ги преследват по коридорите и да им се молят за да си свършат работата.
За пример - никъде другаде не ми се е налагало да пиша отделни молби с които да искам ново призоваване в случай, че длъжника не е бил намерен на адреса. Във всеки друг район с изключение на София това е правило което съдията спазва и сам разпорежда ново призоваване.

[%sig%]
interes
 

Re: частен съдия изпълнител

Мнениеот колега » 19 Юни 2005, 11:57

Не само в София е така, в провинцията е още по -зле! Случвало ми се е да отида при съдия и да му задам конкретен въпрос , а той да ми се изцепи, че Кр. му е приятел и много добро момче! А "момчето" е лихварче от класа и явно работят заедно.... Докажи го де! Е, клиента ми почина след 3 дни- отърва се ! Но не и близките му!
колега
 

uzasno ;)

Мнениеот uzas » 21 Юли 2005, 11:39

...:) текст, който позволява на държавните органи по събиране да ползват частните съдии - това ако не е golden gate за корупция.... :evil: :wink:
uzas
 

Re: частен съдебен изпълнител

Мнениеот zezi » 21 Юли 2005, 22:49

Иване, адски си прав. Текстът на чл.2 предизвиква пълен ПОТРЕС, касае се за възлагане на не какво да е, а на ПРИНУДИТЕЛНО изпълнение на притезания, с акцент на принудително!!!
Като прибавим и това, че зад това "чудо" частен съдебен изпълнител ще стоят органите на полицията, а и разпоредбата, че държавата не носи отговорност за вреди, причинени от частния съдебен изпълнител(като занаем, че професионалните застраховки са една фикция, да не кажа бутафория), простоооооооооо...няма нужда от коментар.
zezi
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Юли 2005, 09:37

Мнениеот Гост » 21 Юли 2005, 23:24

:( уважаеми колеги на мен просто ми
изчезна цяло цяло дело от СИС София
преставете си възбраните бяха дигнати от съдията
и изпълнителния лист на значителна стойност просто се изпари
само държавната такса за образуването на изпълнителното дело беше 8000лв.
отговора н асъдия изпълнителя бе
издаваме ви акт за загубено дело
и си следвайте процедурата
нищо че не мога вече да призова страните по делото
и юридическите лица вече са прекратени
имота е прехвърлен няколко пъти и т.н.
просто разкош
и няма служител който да отговаря за изгубеното дело
Гост
 

Мнениеот Гост » 21 Юли 2005, 23:30

:( уважаеми колеги на мен просто ми
изчезна цяло цяло дело от СИС София
преставете си възбраните бяха дигнати от съдията
и изпълнителния лист на значителна стойност просто се изпари
само държавната такса за образуването на изпълнителното дело беше 8000лв.
отговора н асъдия изпълнителя бе
издаваме ви акт за загубено дело
и си следвайте процедурата
нищо че не мога вече да призова страните по делото
и юридическите лица вече са прекратени
имота е прехвърлен няколко пъти и т.н.
просто разкош
и няма служител който да отговаря за изгубеното дело
Гост
 

Мнениеот 123 » 22 Юли 2005, 11:59

Този, който прокара закона, който възхваляваше частното, който твърдеше, че държавата е ненужна, стана шеф на Сметната палата. Сега ще защитава държавното. Ще успеели да опази общественото.
Кога е казвал истината. Няма ли да прокара частните интереси и в Сметната палата, затова ли зае този пост?
123
 

Мнениеот hristov67 » 22 Юли 2005, 15:31

Хубаво си пишете , но колко от Вас се занимават с изпълнителни дела, ще Ви дам един незначителен пример една година някакви мизерни пари ми стоят по сметка на съдия - изпълнител и той така и не може да намери време да ми ги преведе правя им паметник вече. Да не говорим за големи интереси и обжалване на оценки , експертизи и прочие по смъртно взисктателя не може да си събере парите . Никак не е лесна работа да си съдия изпълнител , но сигурно ще има ефективност с частните убеден съм................
hristov67
 

ПредишнаСледваща

Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron