начало

ВКС отказа ново дело на осъдения на доживотен затвор двоен убиец от „Соло“ ВКС отказа ново дело на осъдения на доживотен затвор двоен убиец от „Соло“

Признаване на решение

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Признаване на решение

Мнениеот една » 10 Юли 2005, 04:55

Предварително благодаря на у4астниците ! Моля информирайте ме какво предвиждат допълненията за развод в 4ужбина , като се има предвид 4е единият от съпрузите е с двойно гражданство, другият с легални документи.В БГ имат семейна имотна собственост, по която ще се пройзнесе съдът в 4ужбина/ по законите на страната им се предвижда цялостно решение, без делби впоследствие както развода проти4а в БГ/ Ще бъде ли признато решението или отново ще се води дело в София? Възможно ли е успорване на рещението ? Как изобщо закона по признаване на развод от 4ужбина се прилага относно имотната собственост на съпрузи ,единият от който не е БГ гражданин?
една
 

Ами...

Мнениеот gery » 10 Юли 2005, 13:34

...предвид новата уредба компетентен орган да признае решението за развода е съответната община, НО чуждестранен съд не може и няма право да се произнася по имуществени въпроси свързани с недвижим имот в България. Дори и да се случи нещо такова Българския съд няма да признае такова решение, а ще трябва да уредите имуществените си въпроси или чрез доброволна делба или по съдебен ред.
Другия вариант е въобще да не се занимавате с общината (и те не знаят на кой свят се намират и как да прилагат новия КМЧП), а просто да си заведете искова молба за развод и да се разведете в България.
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

Мнениеот Tod » 11 Юли 2005, 08:19

Откъде накъде пък общината ще признава чуждестранно съдебно решение?
Tod
 

Ами...

Мнениеот gery » 11 Юли 2005, 11:00

... според новия кодекс за международно частно право, компетентен е “органът”, като последния (според приложението на текста на кодекса, и СГС) се явява общината. Производството върви като екзекватура, но пред кмета на общината. Пак молба + доказателства, само че в общината не го разглеждат юридически грамотни хора, а административни служители. Да не говорим, че целия КМЧП в тази му част е едно голямо недоразумение и се чудя къде са завършили авторите му, че не се сетиха какво става със заварените случаи и как да предотвратят евентуални проблеми. Между другото как се развива производството пред съответната община и служба ГРАО го решава практиката, а не нормативната уредба, защото към момента липсва такава...
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

Мнениеот enigma » 11 Юли 2005, 13:21

Ами Гери авторите са завършили СУ и се казват А. Мингова и Т. Чипев, като сътвореното от тях мисля говори достатъчно за качеството на обучението именно в СУ, да не говорим другаде.

А иначе - да се признава чужд. реш. от община е лудост. Тогава разводът или няма да има СПН или, ако се приеме, че има, това може да стане само с изричното превръщане на адм. орган в особена юрисдикция по този въпрос. Всеки друг вариант е противоконституционен.

А дали е изобщо разумно признаване на решения извън един специализиран съд като СГС, го оставям на съвестта на законодателя.
enigma
 

Всъщност...

Мнениеот gery » 11 Юли 2005, 15:46

... сме на абсолютно едно и също мнение с теб. За съжаление от ден да ден оставам с убеждението, че нямаме качествени преподаватели, което е тъжно. Четох на скоро Меворах - възхитена съм, като изключим соц. доктрината, която е била задължителна. На днешните автори им липсва добрия стил, стегнат изказ... Всеки път се дивя на деления на имуществото на ЕТ например според един автор, преподавател в СУ, имуществото на ЕТ съществува разделно според него - веднъж лично и веднъж като търговско предприятие, нищо че е неограничено отговорен включително с личното си имущество. Ох, изплаках си мъката. Жалко, че няма лични бележки да си пишем там...
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

Мнениеот една » 12 Юли 2005, 04:29

Аз много БЛАГОДАРЯ, особенно на Гери- тя изглежда не цени време ,а усилено се цели към върха на професията Дано не се наложи ,но не бих се замислила ако ми трябва професионалист в БГ. Сега прието или не РЕШЕНИЕТО относно имота в БГ ще се взема от съдебните власти в 4ужбина. Аз все още вярвам в правораздаването в БГ. Не мога оба4е да разбера как може административната власт да разглежда и узаконява донесени и то от цял свят съдебни решения? Зна4и ли това, 4е ако решението се впише в книгите на съвета въпроса е преклю4ен и не подлежи на обжалване ?
една
 

Мнениеот enigma » 16 Юли 2005, 20:08

Според мен, не, защото тези органи нямат правораздавателни функции и затова няма да се формира СПН - нито относно екзекватурата, нито относно брачния спор. А това прави подобно признаване пълна групост;

Ако се замислите - общината признава. После се завежда спор за нещо си, по което това решение е преюдициално и съдът отказва да го признае. А ако и някой се е пооженил междувременно - направо си заминава за многобрачие. Пълна смешка.
enigma
 

Мнениеот яна » 31 Юли 2005, 19:48

виждам, че хората, коите са се включили в темата са компетентни? Молбата ми е ако може и на мен да ми помогнете! Сестра ми е сключила брак в Италия, сега искат да се разведат. Започната е някаква процедура там за развод. Може ли да се разведат тук, при положение, че бракът е сключен в Италия и трябва ли да приключи започнатото в Италия или да се прекрати.....Благодаря!
яна
 

Мнениеот enigma » 01 Авг 2005, 19:25

Ако прекратите делото в Италия, то няма проблем да се разведете тук. Иначе съдът следва да спре заведения тука иск, ако е втори по време и ако може да се направи принципно екзекватура на италианското решение - а това е възможно стига да няма особености, за които не може да се съди, ако не се прочетат документите.
enigma
 

а въобще...

Мнениеот gery » 01 Авг 2005, 20:39

... брака отразен ли е в България? Може по българското законодателство още да се води като неомъжена, ако брака не е легализиран и тук.
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

Мнениеот Гост » 02 Авг 2005, 10:37

Брак се прекратява там където е сключен. Изключения има когато се разтрогва в друга страна, но тогава за да породи действие развода е нужна екзекватура-доста бавна и протяжна процедура. Ако брака е сключен в чужбина и не е отразен в българските регистри но лицето което е български гражданин при всички случаи се води в състоянието което е било преди сключване на брака в чужбина. Съвсем друго е положението ако брака е регистриран и в България. Тогава при всички случаи следва развод в чужбина и екзекватура на решението в България. По отношение на имотите в България и признаване на чуждестранни решения струва ми се би следвало да се изпълняват след приемането на акта /решението/ от нашите съдилища.
Гост
 

Мнениеот яна » 02 Авг 2005, 14:35

делото е заведено и е минало първо помирително заседание. Съдът се е произнесъл с временно решение - относно родит.права върху детето (на 4 г.) на майката и режим на виждане на бащата. Родителите на съпругът искат да вземат детето в БГ за 15 дни според решението. Трябва ли да се започне процедура за признаване на това временно решение тук в БГ - пред община или съд? Благодаря Ви!
яна
 

Мнениеот enigma » 07 Авг 2005, 13:57

ГОСТ,

прочети си новия кодекс, преди да даваш неправилни заключения относно къде е възможен развод.

Яна,

за да видят бабата и дятото детето е по-лесно съпругата да даде разрешение то за пътува за две седмици до България. Ако го има няма смисъл да се признава каквото и да е.

Ако не дава - и да признаеш и да не признаеш - няма как да докарат детето насила.
enigma
 

Мнениеот bom » 12 Окт 2005, 13:50

В общината, искат в чужд.съдебно решение да е отбелязано, че същото е влязло в сила. /напр.в Дания няма такова отбелязване и може да има проблем с признаването му/
bom
 

Мнениеот neznaiko » 17 Окт 2005, 17:00

Vapros ot edin "obshtinski slujitel koito neznae kade se namira"
Tai kato sa mneprosveten kak bihte me posavetvali da postapia s reshenie za osinoviavane koeto e na germanski sad a osinoviavania e BG grajdanin.Reshenieto e ot 2004 godina.
S moite skromni poznania obisnih na grajdanite 4e ne moga da priznaia reshenieto tai kato kam momenta mu KM4P ne e vliazal v deistvie. Neshto pove4e v SK imashe izri4na razporedba koiaot predvijdashe SGS da se proiznasia po tezi dela
neznaiko
 

Мнениеот neznaiko » 18 Окт 2005, 12:56

Bom -niama kak da ne ti iskat ot obshtinata v reshenieto ti da pishe 4e poslednoto e vlizlo v sila -tai kato samo togava to porajda jelanite pravni posleditsi.Ako tova ne go pishe ili spora e oshte visiasht ili ima posledvashto reshenie koeto moje i da e protivopolojno na tova koeto ti predstaviash v obshtinata
neznaiko
 

Мнениеот Гост » 18 Окт 2005, 15:51

На вниманието на колегата Незнайко:
Чета една статия на проф. Цанка Цанкова в "Собственост и право" и там се засягат тия въпроси относно признаването на решения. Тя пише, че Главна дирекция "ГРАО" била дала указания на общините относно признаването на чуждестранните съдебни решения. Има ли ги тези указания и какво указват?
Гост
 

Мнениеот neznaiko » 18 Окт 2005, 16:01

Mnogo blagodaria za informatsiata. Samo deto otdavna sma im kazal na kolegite da ne mi nosiat niakvi instruktsii ukazatelni pisma i tem podobno koito ne sa izto4nik na pravo. Za men si ima zakon i smiatam da si go spazvam. Ako niakoi iska da si spazva instruktsiite otmeniashti zakona da mi kajat da si hodia i da si nazna4at sekretarki a ne juristi.KAkto spolu4livo beshe kazal edin deputat predi vreme "Kato sme deputati da ne sme si hvarlili diplomite"- frazata bi mogla i da se perefrazira. Taka 4e niamam namerenie da spazvam kavito i da e instruktsii(pak bili te i prepora4ani ot Tsanka). Zakona is e zakon i toi triabav da se spazva
neznaiko
 

Мнениеот Гост » 18 Окт 2005, 16:04

И самата Цанка пише, че нещата не са уредени както трябва, що се отнася до преходни разпоредби. Не че ти препоръчвам инструкцията, колега, просто питам какво са написали там. За информация :D
Гост
 

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron