начало

Подробно и без нюанси, вместо дискретно и сдържано – ЕСПЧ осъди България заради съобщение на прокуратурата Подробно и без нюанси, вместо дискретно и сдържано – ЕСПЧ осъди България заради съобщение на прокуратурата

покупко-продажба на имот

Казуси за недвижими имоти


покупко-продажба на имот

Мнениеот V-anina » 12 Окт 2005, 13:59

Имам предварителен договор за покупко продажба на апартамент. Собственика иска да ми превърли собствеността на апартамента, но да не ми издаде фактура за оставащите вноски.Върпоса ми се може ли да получа нортариален акт без да имам фактура за покупка и правилно ли е това?Надявам се да сте разбрали въпроса ми, малко е объркан но не съм на ясно със ситуацията!Благодаря ви предварително!
V-anina
 

Мнениеот Гост » 12 Окт 2005, 14:04

Каква фактура???
Гост
 

Мнениеот Ха Ха Ха » 12 Окт 2005, 14:52

Разбира се, че може, стига в нотариалния акт да е упоменато, че цената е платена, преди прехвърлянето.

Основното е на вас за какво ви е фактурата, защото нотариалния акт е доказателство, че сумата упомената ( по- горния начин) в него е платена от вас на продавача.

Най- добре поискайте да преведете сумата по банков път на сметка. Така ще сте застрахован в случай, че вие изплатите цената, а продавача не се яви пред нотариуса за прехвърлянето. В противен случай ниама как да докажете какво сте му дали на ръка.
Ха Ха Ха
 

Мнениеот исса » 12 Окт 2005, 15:03

напълно възможно е да получите нотариален акт без да имате фактура за покупка. достатъчно е да декларирате пред нотариуса, че сте си получили парите. Ако имате възражения просто сделката няма да бъде сключена докато не си изясните взаимоотношенията. не виждам защо ви притеснява издаването "на фактура". предполагам, че в предварителния договор сте изяснили начина на плащане. издаването на разписки относно изплащането на вноските служи за уреждане на сметките помежду ви, а всъщност важното за вас е да си получите парите.
исса
 

Мнениеот исса » 12 Окт 2005, 15:21

при прехвърлянето на собствеността купвачът получава имота, предмет на сделката, а продавачът получава паричната равностойност, за която страните са се договорили. нотариусът следи за спазването нормативните разпоредби на закона, за самоличността и дееспособността на страните. удостоверяването на материалния интерес става чрез данъчната оценка или пазарната, ако се различават. може в нотариалния акт да се опише и начинът на извършване на плащането - по банков път, в брой... а това как страните уреждат взаимоотношенията си по повод предварителния договор си е въпрос на тяхно свободно договаряне. Разписката служи за доказателство на купувача, че си изплаща задълженията по договора. Ако отказва да издаде такива, но си плаща, интересът на продавача е удовлетворен, ако все пак е получил дължимото.
исса
 

Мнениеот V-anina » 12 Окт 2005, 16:35

Благодаря ви много за бързия отговор, особено на Исса. Знам, че е смешно и може би ви се струва тъпо, но досега не ми се е налагало и незнам в днешно време всичко ми се вижда съмнително и реших да се обърна към вас като компетентни лица!Наистина ви благодаря за отзивчивостта!Значи няма място за притеснение, на мен фактура не ми трябва, но просто в началото започнаха плащанията по този начин, а сега само чрез разписка затова питам!В такъв случай ще имам само фактура за половината от сумата, примерно?
V-anina
 

Мнениеот Гост » 12 Окт 2005, 16:41

Вижте, фактурата не е "по-валидна" от отбелязването за плащането в нотариалния акт. Нито от читаво издадена разписка. Ако не ви трябва фактура за счетоводни и данъчни цели, просто не се тревожете, стига надлежно да ви удостоверяват ПИСМЕНО, че сте платили съответните пари.
Гост
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 67 госта


cron