начало

Подробно и без нюанси, вместо дискретно и сдържано – ЕСПЧ осъди България заради съобщение на прокуратурата Подробно и без нюанси, вместо дискретно и сдържано – ЕСПЧ осъди България заради съобщение на прокуратурата

Обжалване решение на ПК

Казуси за недвижими имоти


Обжалване решение на ПК

Мнениеот СПЕШНО!! МОЛЯ! » 13 Окт 2005, 17:40

Въз основа на съдебно решение по чл.11 ал.2 /което признава за установено правото на ... да претендират възстановяване собствеността на нива с площ 2 дка, в м."...", в землището на с.Х/ е поискано пред ПК възстановяването на собствеността върху имота.
ПК отказва.
Подадена е жалба срещу отказа.

Какъв е правният характер на съдебното решение?

Има ли право ПК да откаже възстановяването на собствеността? Не е ли длъжна просто да изпълни съдебното решение?

Какво трябва да искаме и установяваме в новото съдебно производство?

Имотът не се рлетендира от други лица и от години се стопанисва от общината.

Благодаря на всички отзовали се!
СПЕШНО!! МОЛЯ!
 

Мнениеот Гост » 13 Окт 2005, 19:12

не е ясно какво точно е ршението на съда!В какъв ред на възстановяване на собствеността е постановил съда своето решение:с план за земеразделяне или в стари реални граници или компенсаторни бонове!
Гост
 

Мнениеот Гост » 14 Окт 2005, 16:08

Какъв е мотивът за отказа - земята е застроена или искат скица по чл.13, ал.4 от ППЗСПЗЗ. Малко повече информация дайте.
Гост
 

Мнениеот аз » 17 Окт 2005, 10:25

Със съдебното решение по чл.11, ал.2, съдът ви възстановява пропуснат срок за заявяване на правото си да възстановите земите си. С това решение не ви признават за собственик на имота. За да ви признаят за собственик, трябва да поискате това от ПК. Както разбирам това сте го направили и имате отказ, който обжалвате. Както са казали колегите по-горе от значение са мотивите за отказа. Сега в съдебния спор вие трябва да докажете, че мотивите на ПК/между другото сега се нарича Общинска служба за земеделие и гори/ са незаконосъобразни. Ако го докажете съдът ще ви признае за собственик. Естествено тук има различни варианти на отказ - дали плана за земеразделяне е влязъл, как трябва да се възстанови-в стари или в нови граници и т.н. Тъй като липсва информация по този въпрос не мога да ви дам друг отговор. А ако спечелите това дело решението на съда ще е задължително за ОСЗГ.
аз
 

Мнениеот Гост » 18 Окт 2005, 17:44

Благодаря Ви за мненията!
Историята е леко объркана от ПК така, че е трудно да се обхване от закон.
Заявен е за възстановяване в стари съществуващи граници през 1992г. имот от 6 дка въз основа на вписване в емлячен регистър.
Има решение на ПК от 1994г., което признава за възстановяване в стари граници този имот - в решението не са посочени граници/съседи.
Следва ново решение от 1995 г. за възстановяване в стари реални граници, в което вече са посочени съседи/граници, но една от тях не съвпада със старата реална граница - това се вижда от скицата на имота - иначе е възстановена претендираната площ. В решението е пропуснато изречението, че подлежи на обжалване. Няма данни това решение и скицата към него да са връчвани, получен е направо само нотариален акт.
Реалната площ на имота при спазване на старите му граници е 8 дка.
Старата баба, която е заявила имота, разбира, че не е получила цялата нива, едва след време, когато вижда, че невъзстановената част от 2 дка се работи от някакви хора.
Това са фактите.

Може ли със свидетелски показания да доказваме собствеността върху тази част - реално за нея като отделен имот не разполагаме с документи.
Или да си кажем на съда фактите такива, каквито са - и да претендираме и доказваме собствеността като за част от някогашния имот.
Успех на всички!
Гост
 

Мнениеот Гост » 19 Окт 2005, 14:50

Аз обжалвах имот заявен в ПК през 1992г. за който си имаме нот.акт.Беше ни признато,но отказано за възстановяване и преди две години случайно разбрахме че имота ни е даден на друг.Заведохме иск срещу този на когото беше даден имота,мисля че беше чл.14 не си спомням алинеята по ЗСПЗЗ за материален спор,без да намесвам ПК.Беше много лесно:поискахме от този на когото ПК му беше дала имота да представи документи за собственост,заявление за имота и естествено той ги нямаше.Съдът ни възстанови имота защото имахме документи за собственост,заявление за имота в ПК от 1992г.,свидетели че имота е наш и опис-декларация от ТКЗС.Накрая освен че платиха разноските ни платиха и 1000лв.обезщетение пак по някъква алинея от чл.14 от ЗСПЗЗ.Действайте по-добре без ПК,но със стабилен адвокат.
Гост
 

Мнениеот Гост » 20 Окт 2005, 09:58

Благодаря на госта от сряда - 19.10.2005. Ще споделя изхода от процеса, когато приключи. Успех на всички!
Гост
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron