начало

САК алармира за риск от репресии: Опасен прецедент – с бюджета данъчните получават спецотряд за претърсване САК алармира за риск от репресии: Опасен прецедент – с бюджета данъчните получават спецотряд за претърсване

Как да сменя статута на МАЗА за да е законно наемането и ?

Казуси за недвижими имоти


Как да сменя статута на МАЗА за да е законно наемането и ?

Мнениеот Станка Ф. » 30 Ное 2005, 02:45

Здравейте,

Имам маза в нашата кооперация която искам да наемам. Едни студентчета си я харесали и искат да им я наема за квартира. Тя е като полу сутерен, голяма, с големи прозорци и суха, има и тоалетна в коридора, и за 1000 лева ще е превърна в гарсониера, така че се поддава на наемане.

Но аз искам всичко да е изрядно от правна гледна точка, затова питам : Трябва ли , мога ли и как да сменя статута за да стане законно наемането и за живеене ?

Благоваря ви предварително.
Станка Ф.
 

Мнениеот Гост » 30 Ное 2005, 11:14

Отиди при главния архитект на общината и ще ти обяснят всичко.
По принцип се прави проект архитектурен, ВиК, Ел и ОВ.
Съгласува се в Общината .... разни други "леки" процеурки и накрая се издава разрешение за ползване.
Гост
 

Мнениеот sss » 14 Дек 2005, 13:08

Процедурките не само не са леки, ами са ужасни и затова непременно първо при главния архитект на района или общината и после всякакви други действия.
sss
 

Мнениеот scribtor » 15 Дек 2005, 01:14

Това е сериозно нещо!
Преди да се затичаш към главния архитект - "сондирай" съседите, дали ще се съгласят. Някой път се иска съгласието само на непосредствените, друг път на общоно събрание, а някой път и на всички - с нотариален акт. Ако ще приобщаваш тоалетната към сутерена - най-вероятно ще ти трябва съгласие на 100%, тъй като, най-вероятно, по проекта на сградата, "общата" тоалетна е обща част.
В общината най- вероятно ще ти искат и проекти на сградата или друго доказателство, че същата е законна.
После е всичко останало.
Най трудното е със съкооператорите и съгласието им. Последното не се дава свободно, а е в различна излична форма, според конкретния случай.
И един практичен съвет: Ако към настоящие момент нямаш проблем със съкооператорите, преди да пуснеш големия проект, направи /т.е. архитект да ти го направи/ "за всеки случай" една идейна схемичка на преустройството - нещо като мини идейно проектче и предварително вземи по него съгласието, което ти е необходимо, за да не се набуташ само с разноски по големия проект и после да удариш на камък.
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 79 госта


cron