начало

ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС ВАС отхвърли жалба на съдийка, поискала спиране на дисциплинарка срещу нея заради СЕС

Суперфиция

Казуси за недвижими имоти


Суперфиция

Мнениеот nasko_ana » 13 Сеп 2006, 15:39

Наскоро закупих етаж от къща и гараж, обособени като два отделни имота посроени чрез суперфиция. Нямам собственост върху замята. Собственика на земята претендира да му плащам наем за използваната земя. Какви са ми правата?

Благодаря предверително!
nasko_ana
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Сеп 2006, 15:33

Мнениеот ykovachev » 13 Сеп 2006, 16:10

Накратко казано, можете да ползвате земята безпрепятствено дотолкова, доколкото Ви е нужно, за да си ползвате постройките. Ако например къщата е в единия ъгъл на поземления имот, а Вие, да речем, стоварвате строителни материали в друг ъгъл, това няма нищо общо с ползването на постройката и в такъв случай трябва да се разберете със собственика на земята при какви условия ще ползвате такъв участък от земята. Ето защо собственикът на земята може и да е прав, а може и да не е - твърде малко информация давате.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2069
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Мнениеот pinkopanter » 13 Сеп 2006, 16:13

Кажете му да не става смешен и че никакви пари не му дължите за ползването на земята върху която е построен вашия имот.
Съгласно Закона за собствеността когато ви е учредено право на строеж върху чужд недвижим имот придобивате собствеността върху построената сграда.
Ако искате по внимателен и подробен отговор трябва да отидете с всички документи които притежавате при адвокат, няма да ви струва много неговата консултация.
pinkopanter
Потребител
 
Мнения: 154
Регистриран на: 30 Дек 2004, 15:15

Мнениеот marsidi » 13 Сеп 2006, 16:16

Чл. 64. Собственикът на постройката може да се ползува от земята само доколкото това е необходимо за използуването на постройката според нейното предназначение, освен ако в акта, с който му е отстъпено правото, е постановено друго.
marsidi
Потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: 01 Юли 2003, 17:45

Мнениеот marsidi » 13 Сеп 2006, 16:17

Суперфициарният собственик може да използува земята само доколкото това е необходимо за използуването на постройката според нейното предназначение.
Когато се касае до жилищна сграда, ползуването на земята според предназначението на постройката се изразява в осигуряване достъп до постройката и в ползуване на мястото за задоволяване на обикновени домакински нужди, но не и за засаждане на дръвчета и други растения или строеж на стопански сгради.
marsidi
Потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: 01 Юли 2003, 17:45

Мнениеот Soma9 » 14 Сеп 2006, 13:15

"Суперфициарът има право да ползва земята ,доколкото това е необходимо за нуждите на постройката:може да складира в нея материали за строежа,да преминава,за да стигне до постройката,да прокарва тръби за водопровод,ел .инсталации и др.такива"-това по Венедиков и Боянов...Има и решение на ВКС-"за простиране,изтупване,игра на децата,отдих на живущите"
А Василев твърди-че може и дървета,цветя и зеленчуци да се засаждат,което,според мен, е прекалено не отговаря на на съдържанието на института на суперфицията.
Soma9
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 04 Сеп 2006, 14:44

Мнениеот nasko_ana » 19 Сеп 2006, 14:53

Собственикът на земята има претенции и за идеалните части от етажа ми. Има ли право?
nasko_ana
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Сеп 2006, 15:33

Мнениеот mishi_83 » 19 Сеп 2006, 15:37

nasko_ana написа:Собственикът на земята има претенции и за идеалните части от етажа ми. Има ли право?


Като има претенции - за тази работа си има съд! Непонятно ми е защо се връзвате на празни голословия :?: След като твърди, че има права - нека го докаже :!:
И какви идеални части - та нали Вие сте изключителен собственик на постройката?

Успех!!!
Присъдите на съдбата не подлежат на обжалване!!!

В. Коняхин
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София

Мнениеот nasko_ana » 29 Сеп 2006, 18:45

Може ли да се приложи чл. 38 "При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всички друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване."
nasko_ana
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 13 Сеп 2006, 15:33

Мнениеот scribtor » 07 Окт 2006, 10:25

nasko_ana написа:Може ли да се приложи чл. 38 "При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всички друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване."


Ако е налице етажна собственост, дори и на два етажа, прилага се - т.е. има етажна собственост, респективно - общи части. Друг е въпросът, че в този случай, няма да можете да формирате общо събрание и да решите въпросите с използването на общите части. Ако имате спор за това, въпросът се решава с иск по чл. 32 от ЗС. За предявяването му няма да е необходима да доказвате, че не можете да постигнете съгласие.
Ако собственикът само оспорва правата ти върху общите части, които притежаваш, като съответен процент от всички общи части на страдата, можеш да защититиш правата си с положителен установителен иск. Ако, заедно с това, ти е отнето владението върху въппростите общи части - иск по чл. 108 ЗС.
Ако има неоснователни действия, с които другия собственик ти пречи да упражняваш спокойно правото си на собстветост върху тези общи засти - иск по чл. 109 от ЗС.
Оптималният вариант за защитата ти може, обаче, да се прецени, с оглед конкретните факти - това което ти казвам е общо и схематично.
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 54 госта


cron