начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

необичаен въпрос - родителски права

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


необичаен въпрос - родителски права

Мнениеот sui_generis » 11 Окт 2010, 15:27

Здравейте,

имам може би малко необичаен казус, а съответно и необичаен въпрос, свързан с дело за родителски права: питането ми е колко максимално може да се протака дело за родителски права до провеждането на първо заседание?

С бащата на дъщеря ми (5 години) не сме били женени и не сме живели заедно. Той е идвал на гости, когато сам реши, до м.февруари т.г., когато отказах да го приемам поради нарастващ психически тормоз от негова страна, свързан със, според мен, прогресиращо психическо заболяване у него (той категорично отказва да потърси специализирана помощ).

В продължение на 6 месеца правих безуспешни опити да постигна някакво разумно споразумение за режима на неговите контакти с детето, но той отказваше да каже кои дни и часове в седмицата ще взема и връща детето, засили тормоза върху мен и семейството ми чрез различни доноси до НАП и до службата ми, телефонни обаждания и sms до мен и всички мои близки, познати и колеги, запушване на ключалката на вратата ни с лепило и др.п.

Заведох дело за родителски права, местоживеене на детето, издръжка и режим на контакти през м.юли; в края на юли той знаеше съдържанието на исковата молба, но в последствие се оказа, че не я е получил официално (?!?) и се е разписал, че я е получил едва на 10 септември. Понастоящем, след като детето тръгна на градина той започна да я взема наобед, без предупреждение и я връща когато реши, обикновено късно вечер.

От действията му разбирам, че той възнамерява да протака максимално делото и междувременно да има режим на контакти с детето, съгласуван единствено с неговите желания. Всичките ми опити да предприема някакви мерки срещу това се сблъскват с положението, че в момента той е родител с равни родителски права с моите. Въпросът ми е колко максимално може да продължи това положение - т.е. до първото заседание на съда, когато мога да поискам привременни мерки?

Надявам се да има тук някой, който да може да отговори на въпроса ми и предварително благодаря!
sui_generis
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Окт 2010, 15:06

Re: необичаен въпрос - родителски права

Мнениеот law-bg » 12 Окт 2010, 00:25

И в действалия до преди две години, и в сегашния сравнително нов Граждански процесуален кодекс (ГПК) има изрично предвидени разпоредби, които носят общото наименование "Привременни мерки".
В ГПК те са събрани в чл. 323. Според него по молба на всяка от страните съдът, пред който е предявен искът за развод или за унищожаване на брака, "определя привременни мерки относно издръжката, семейното жилище и ползването на придобитото през време на брака имущество, както и относно грижата за децата и тяхната издръжка".
Както става ясно от текста, на привременни мерки подлежат точно определени неща, които по-късно се решават окончателно с бракоразводното дело. Те могат да бъдат поискани още с исковата молба. Така например да се настоява съдът да определи, че съпругът трябва да плаща издръжка на непълнолетното дете за времето, през което ще се гледа бракоразводното дело - до определяне на окончателна. Или пък той да се изнесе от семейното жилище, докато приключи бракоразводното дело. Или автомобилът да се ползва от съпругата. Или че децата ще останат при майката, а пък бащата ще ги вижда само в събота и неделя примерно.
Привременните мерки могат да бъдат поискани още с подаването на молбата за развод, но това е възможно и в хода на бракоразводното дело. Важно е това да се направи обаче преди окончателното бракоразводно решение.
При всички положения в молбата за привременни мерки трябва добре и подробно да се обоснове защо се иска налагането им, както и твърденията да са подкрепени с някакви доказателства. Така например, че ще е по-добре децата да останат при майката, защото бащата е агресивен към тях, че колата е необходима, защото жената ще се грижи за децата, или пък че трябва издръжка, защото детето е хронично болно, и т.н.
Необходимо е да се знае, че определянето на привременни мерки е нещо като протичащо паралелно на бракоразводното дело производство. При него съдът също може да изслушва свидетели на двете страни. Ако сред привременните мерки е издръжка, трябва например да се приложат документи за доходите на родителите. Хубаво би било всичко като доказателства да се представи веднага и още в първото заседание по определянето на мерките, защото така и съдът ще се произнесе по-бързо.
Началният момент на действие на привременните мерки е датата на съдебното определение, с което те са постановени. То е в сила до постановяването на окончателното решение за прекратяване на брака. Необходимо е да се знае, че с привременните мерки не се уреждат предварително въпросите по делото за развода - те могат да бъдат решени по коренно различен начин.
Според чл.323, ал.2 от ГПК съдът "се произнася в заседанието, в което е отправена молбата, освен ако не се налага да се събират допълнителни доказателства". В този случай ново заседание се насрочва в двуседмичен срок. Определението, с което се казва какви ще са привременните мерки, не подлежи на обжалване, но то може да бъде изменяно от същия съд.
Това означава, че привременните мерки могат да бъдат постоянно променяни в хода на бракоразводния процес. Нещо повече - във всяко заседание по исковото производство всяка от страните може да иска нови мерки или промяна на вече определени. Така например съпругът може да иска да се промени определението, с което детето е дадено на съпругата. Примерно с аргумента, че нея постоянно я няма, че живее в друг град или ходи в командировка. Или пък че той вече трябва да живее в семейното жилище, защото бившата му жена се е омъжила и има нов апартамент и т.н.
Привременните мерки имат изпълнителна сила. Това означава, че с определението може да се отиде при съдебен изпълнител и той да запорира заплатата на съпруга, защото съдът е определил той да плаща издръжка на детето, докато трае бракоразводният процес.
Те обаче нямат силата на пресъдено нещо. Това е така, защото, първо, те действат до окончателното решение на съда и, второ, могат да бъдат отменяни или изменяни. С приключване на брачния процес те отпадат, защото се заместват с окончателното бракоразводно решение. В последно вече по-трайно се определят кой на кого ще плаща издръжка, къде остава детето, кой ще ползва семейното жилище и т.н.

Консултът подготви КРАСИМИР ДОБРЕВ
Аватар
law-bg
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 10 Яну 2010, 22:43

Re: необичаен въпрос - родителски права

Мнениеот sui_generis » 12 Окт 2010, 22:16

Много благодаря за изчерпателния отговор! Информацията при всички положения ще ми е от полза. Но до колкото разбрах от адвоката си привременните мерки могат да бъдат присъдени най-рано на първото заседание на съда. А аз нямам представа кога ще се състои това заседание, т.к.ответникът се укрива, не приема призовки и ще направи всичко възможно за забави максимално делото. Въпросът ми беше колко евентуално може да продължи допустимия максимум, ако изобщо има такъв. Ако има възможност за присъждане на привременни мерки преди първо заседание също ще се радвам да науча каква е процедурата, тъй като става въпрос за запазване здравето и живота на детето от психично заболелия му баща.
Проучвах и възможностите за поставяне под запрещение, но до колкото разбрах в момента аз нямам основание да искам такова нещо, тъй като нямаме брак.
Благодаря!
sui_generis
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Окт 2010, 15:06

Re: необичаен въпрос - родителски права

Мнениеот Гост. » 12 Окт 2010, 22:27

:roll: Колегата, който се е заел с това дело, какво точно ви отговори на този въпрос?
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: необичаен въпрос - родителски права

Мнениеот sui_generis » 12 Окт 2010, 23:30

Адвокатът ми не можа да ми отговори на този въпрос - сви рамене и въздъхна. Явно не е имала подобен случай в практиката си. А за мен е важно да зная, за да мога да организирам нещата така, че бащата да има контакти с детето само в определени дни и то в присъствието на друг човек - такъв съвет ми дадоха и от Агенция за закрила на детето.

Трудността е, че работя и не мога да гледам дъщеря си през цялото време, а пратя ли я на градина - той отива и я взима. В градината ми казаха, че докато няма съдебно решение нямат право да му отказват да му я дадат. Бих могла да използвам временно някакви други възможности, но е важно да зная поне приблизително колко време ще продължи този период.
sui_generis
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Окт 2010, 15:06

Re: необичаен въпрос - родителски права

Мнениеот Гост. » 12 Окт 2010, 23:49

Заведох дело за родителски права, местоживеене на детето, издръжка и режим на контакти през м.юли; в края на юли той знаеше съдържанието на исковата молба, но в последствие се оказа, че не я е получил официално (?!?) и се е разписал, че я е получил едва на 10 септември

Първия болд има разрешение- чл. 42, ал.2 ГПК.
По повод втория болд- днес вече е имало депозиран отговор в срока по чл. 131( ако е решил да бъде процесуално активен таткото), което ме навежда на мисълта, че съвсем скоро ще имате съобщение за насрочена дата.
Да, ако сте от столицата- горното не важи, там практикуват по друг процесуален закон. Не ги знам какъв.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: необичаен въпрос - родителски права

Мнениеот sui_generis » 14 Окт 2010, 17:15

Да, делото се води в София. Адвокатът ми също каза, че съвсем скоро трябва да има дата. За съжаление няма определение за "съвсем скоро". Пък и мен ме притеснява колко време може да се отлага първото заседание поради това че ответната страна не приема призовки.
sui_generis
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Окт 2010, 15:06


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 55 госта


cron