начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

Изпълнителен лист, после какво?

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изпълнителен лист, после какво?

Мнениеот fe2_niki1488 » 26 Май 2013, 10:37

Здравейте.Мои колеги осъдиха фирма и имат изпълнителен лист.Въпроса ми е каква е процедурата по запора на банковите сметки и най-вече имате ли идея какви са сроковете?ЧСИ-то запорира сметки(с или без предизвестие до длъжника),наличните пари по сметките се прехвърлят по сметка на ЧСИ и после по сметка на кредитора предполагам.Малко не ми е ясна процедурата.Предварително благодаря!
fe2_niki1488
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Май 2013, 10:09

Re: Изпълнителен лист, после какво?

Мнениеот nmitova » 26 Май 2013, 12:31

Здравейте,

с оригинала на изпълнителния лист колегите Ви следва да отидат при избран от тях ЧСИ, като подадат и молба за образуване на изпълнително производство. Непосредствено след това ЧСИ образува изпълнително производство, като едновременно с изпращането на покана за доброволно изпълнение до длъжника (дава му 14дн. срок за изпълнение), запорира банкови сметки, движими вещи, налага възбрана върху недвижим имот (в зависимост от имуществото на длъжника). За запора и възбраната ЧСИ съобщава на длъжника. Наличните парични средства по банковата сметка на длъжника се запорират от ЧСИ, като същият уведомява съответната банка да прехвърли наличната сума (с оглед и на сумата по изпълнителния лист) по сметка на ЧСИ. Допълнително сумите се прехвърлят от сметка на ЧСИ към сметка на взискателя.
nmitova
Потребител
 
Мнения: 140
Регистриран на: 22 Апр 2013, 13:05

Re: Изпълнителен лист, после какво?

Мнениеот apzpgf » 27 Май 2013, 14:37

Здравейте
За да образувате изпълнително дело при съдебен изпълнител се предплащат от ваша страна в качеството ви на взискател таксите за образуване на делото които са около 100-120лв./зависи от ЧСИ-то/. Някои ЧСИ-та искат да заплатите и таксите за запори от ваша страна, които в всички банки – 29 са в размер на 504лв. с ДДС. Заедно с поканата за доброволно изпълнение съдебния изпълнител може да наложи и запори на банковите сметки. Може да се уговорите със съдебния изпълнител да изчака налагането на запорите и тогава да пусне поканата. След запора ако длъжника ви има налични суми по сметката те ще постъпят по сметка на ЧСИ и след това ще ви бъдат преведени.
apzpgf
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Май 2013, 14:22

Re: Изпълнителен лист, после какво?

Мнениеот bludniq_sin » 27 Май 2013, 14:56

При образуване на дело авансово събират около 150 лв. - минимум (това при повечето изпълнителни производства). Моят съвет е да се запознаете с Тарифата за таксите и разноските към закона за ЧСИ. Това е важно за Вас, защото таксите се дължат авансово, а и Вие като взискател сте "господар" (по принцип) на изпълнителното производство и действията на ЧСИ зависят от вас. Това при положение, че не сте му възложили в пълен обем правата по чл. 18 ЗЧСИ. Най-общо ако направите това ще му предоставите правото да действа така както сметне за добре, за да събере вземането. Според мен това не е най-добрият избор, но си решавате Вие. Така де като казвам Вие имам предвид колегите Ви.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron