начало

Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми Прокуратурата призова ощетените в аферата BETL да дадат данни за вложените суми

ДНК експертиза за бащинство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ДНК експертиза за бащинство

Мнениеот minimal » 17 Авг 2004, 15:44

Възможно ли е с ДНК експертиза да се докаже бащинство?
Случаят е такъв: след развод детето е родено преди изтичане на 300-дневния срок, предвиден от СК. Вторият съпруг завежда дело за бащинство, като основната му опора е именно ДНК експертизата, която доказва недвусмислено, че детето е негово.Сега делото е стигнало до ВКС.Вашето мнение?Аз съм само студент, да отбележа и не смятам че съм компетентен (все още).
minimal
 

Re: ДНК експертиза за бащинство

Мнениеот Иван » 17 Авг 2004, 15:55

Делото за бащинство какъв предмет има-оспорване на бащинство, или установяване на произход от бащата? Питам, тъй като СК предвижда презумпция за бащинство за втория съпруг, ако брака е сключен в рамките на тези 300дни от прекратяване на първия брак-32 ал.2. Ако ДНК - експертизата потвърждава тази презумпция, какво дело се води?
Иван
 

Re: ДНК експертиза за бащинство

Мнениеот Imperato » 18 Авг 2004, 09:53

Не е нужно да се ходи до ВК.С. детето се счита за родено от първия съпруг по СК и така е записано с неговото име. Трябва да се отиде на административно производство пред кмета.
Imperato
 

Re: ДНК експертиза за бащинство

Мнениеот shveda » 18 Авг 2004, 19:47

1. Да, възможно е с ДНК експертиза да се докаже бащинство. Тя е най-точна от всички други екс.
2. Щом детето е родено в 300 дневния срок след прекратяването на брака, то като негов баща съвсем естествено би трябвало да се счита бившият съпруг, ако майката не сключила последващ брак. Ако майката е сключила втори брак преди раждане на детето, то за баща ще се счита вторият съпруг.
3. За да се установи произходът на детето от бащата следва да се предяви иск за оспорване на произхода му от първият съпруг. А вторият съпруг може след това да го припознае.
Възможно е иска за оспорване на бащинството на първия съпруг да се съедини с иска за установяване на бащинството на втория съпруг. Това е въпрос на избор и на житейски ситуации.
Макар, че от Вашите обяснения не става съвсем ясно какъв иск е предявен и кой го е предявил, така, че просто Ви щрихирах принципно въпроса.
shveda
Потребител
 
Мнения: 513
Регистриран на: 04 Юли 2004, 18:44

Re: ДНК експертиза за бащинство

Мнениеот минимал » 20 Авг 2004, 18:26

Вторият съпруг е сключил брак с маиката преди изтичане на 300 дневния срок.Но детето е родено също преди изтичане на този срок, и първия съпруг отказва да признае детето за такова на втория съпруг.shveda написа:
минимал
 

Re: ДНК експертиза за бащинство

Мнениеот Койчо от Конаре » 20 Авг 2004, 21:41

За втория брак има значение единствено дали е сключен преди раждането, а не дали е сключен преди изтичане на 300 дни от прекратяването на първия.

Сигурно детето е родено преди сключването на брака с втория съпруг, нали?
Ако е така, вторият сам нищо не може да направи. Първият се счита за баща и това могат да го оспорват само той или майката. Ако го оспорят, вторият съпруг може да припознае детето. (В някои съдилища, например в Пловдивския окръжен, не допускат искове за оспорване на бащинство, предявени от майката, без да са съединени с иск за установяване на бащинство. Така поне знам от колеги адвокати. Идиотщина, ама... съд.)
Ако пък детето е родено по време на брака с втория съпруг, няма нужда от оспорване и доказване, защото по силата на презумпцията баща е той.
Койчо от Конаре
 

Re: ДНК експертиза за бащинство

Мнениеот shveda » 20 Авг 2004, 22:11

Тогава кой е предявил иска и къкав иск е предявен? Щом детето е родено по време на втория брак, то баща е вторият съпруг.
shveda
Потребител
 
Мнения: 513
Регистриран на: 04 Юли 2004, 18:44

Re: ДНК експертиза за бащинство

Мнениеот shveda » 22 Авг 2004, 21:51

Е това ако е истина е правен абсурд, дори отказ от правосъдие. Ами ако биологичният баща съгласен доброволно да признае детето. Как съдът ще задължава ищецът да предяви иск?!
shveda
Потребител
 
Мнения: 513
Регистриран на: 04 Юли 2004, 18:44

Re: ДНК експертиза за бащинство

Мнениеот неразбиращ » 23 Авг 2004, 01:21

В САЩ ДНК експертиза може да докаже пред съда, че дете не е от даден баща или че е от възможен баща, но не и кой е определния баща. Като чета тук, оказва се че българската медицина е по-напред, въпреки че преди 4-5 месеца четох и че съдът в БГ още не признава ДНК експертизите за доказателство. Явно и правосъдието ни е напреднало за няколко месеца със 100 години - по почина на Димитров. Резултатите са познати, по-добре човек да стои далеч от правосъдието ни.minimal написа:
неразбиращ
 

Re: ДНК експертиза за бащинство

Мнениеот shveda » 23 Авг 2004, 10:59

Не знам къде и по какъв повод сте чел, че съдът не признава ДНК експ. за доказателство, но поне в моята практика нямам подобни проблеми. Ползвам я както по граждански дела, така и по наказатилни. Естествено, че заключението на вещото лице не е задължително за съда, но съдът преценява дали да го приеме и да го ползва или не. ДНК екс. сама по себе си не може да каже кое лице е баща, но при изследване на днк материал взет едновременно от майката, детето и соченото лице за вероятен баща, може да даде заключение дали едно лице произлиза от друго с вероятност до 99,9 %.
shveda
Потребител
 
Мнения: 513
Регистриран на: 04 Юли 2004, 18:44


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron