Императорът е монарх и суверенен владетел на империя. Женската форма на титлата е императрица и може да се отнася както за съпругата на императора, така и за жена, която действително е монарх. По принцип императорите се считат за по-висшестоящи от кралете.
Думата император идва от латинското imperator (буквално, „подготвящ срещу“; по-общо, „командващ“). Първоначално това е най-високата военна длъжност в Древен Рим, приблизително отговаряща на главнокомандващ, но постепенно започва да се използва за владетелите на Римската империя. По-късно така са титулувани някои от владетелите в Западна Европа, както и във Византия, Русия, Африка, Азия.
Владетелите на отделните държави през Средновековието се подреждали в една своего рода строга йерархична структура. На върха на пирамидата стоял римският император, впоследствие - неговите приемници: василевсът на ромеите (византийците) и императорът на Свещената римска империя. През 10 в. владетелите на България също заявили претенции да се титулуват "императори" или царе, доколкото общославянската дума "цар" (> Caesar, Цезар) обозначава именно владетелят на Източноримската империя (Византия). Признание за тази титла било търсено именно от Империята.
И кралят, и императорът са монарси. Няма ясно правило, което разграничава единия от другия. Върху това влияят различни фактори, като интерпретациите на историците, размерът и характерът на управляваната държава, титлата, избрана от монарха. Някои характеристики, показващи, че монархът трябва да се смята по-скоро за император, отколкото за крал, включват:
Монархът е избрал титла, която обикновено се превежда на български като „император“ и/или е приета за еквивалентна на „император“ в международните дипломатически отношения
Монархът управлява други монарси, без да ги лишава от монархическите им титли
Монархът си приписва божествени или други религиозни характеристики
Монархът управлява няколко по-рано суверенни страни или народи от различен етнически произход
В българския език разграничение между титлите император и цар не би следвало да има. Ако такова все пак се прави, то това е некоректно. В сръбския език например, както и в руския, такова разграничение не съществува.
Крал или Кралица е монархическа титла, разпространена в западните славянски езици. Произлиза от името на Карл Велики (Шарлеман), кайзер на Свещената Римска империя. Държавата, начело на която стои крал се нарича кралство.
Кайзер е германска монархическа титла, аналогична на император (кайзерин на немски е аналогично на императрица). Носена е от владетеля на Германия от обединението през 1871 до края на Първата световна война през 1918 г.Думата произлиза от титлата на императорите в Древен Рим - Цезар, по името на Гай Юлий Цезар. Транслитерирана думата (c=k ,a, e=i, s, a=e, r) остава в немския език като кайзер. Аналогичен е и произходът на думите цар в славянските монархии и кесар във Византия.
Извод: император=цар=крал=кесар=кайзер
Нас в училище обаче ни учеха, че император=цар, а крал, кесар и кайзер са по- ниски
Всеки може да си направи тълкуване.